Dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią?

Dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią?

Każda zdrowa osoba, niezależnie od wieku, powinna oddychać przez nos – oddychanie przez usta z jednej strony może wskazywać na przykład na nieprawidłowości w anatomii, z drugiej zaś przyczynia się do powstania wielu konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia dziecka. Z tego względu jest to kwestia, która powinna znaleźć się w obszarze zainteresowania wszystkich rodziców, a szczególnie tych, których dzieci cierpią na alergię oraz często doświadczają kataru związanego z infekcjami. W dzisiejszym artykule szczegółowo wyjaśnimy, czemu niemowlę śpi z otwartą buzią, a także jakie mogą być tego skutki.

Dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią?

Kwestia tego, że dziecko oddycha ustami podczas snu powinna niepokoić każdego rodzica. Oddychanie przez nos, jako prawidłowy sposób wykonywania tej czynności, jest niezwykle ważny z punktu rozwoju malucha. Mowa tu nie tylko o jego zdrowiu, ale również o nabywaniu umiejętności związanych z mową. Warto zaznaczyć, że oddychanie przez nos jest naturalnym odruchem dziecka – jedynym wyjątkiem, w którym oddychanie buzią uważa się za normatywne, jest płacz.

Oddychanie nosem ułatwia połykanie, zapewnia prawidłowe napięcie mięśni twarzy, a ponadto w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Wiąże się to z tym, że powietrze wdychane przez nos jest filtrowane, oczyszczane z wielu drobnoustrojów, a także ocieplane. W związku z tym, jeśli tylko zauważymy taki problem, rodzic powinien zidentyfikować, dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią.

Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią? Możliwe przyczyny

Możliwych przyczyn tego, dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią, jest kilka, jednak najczęściej są to infekcje powodujące wykształcenie się nieprawidłowego nawyku związanego z oddychaniem na skutek częstych problemów z zatkanym noskiem. Jeżeli po przeminięciu objawów choroby zauważymy, że maluch wciąż oddycha buzią podczas snu, należy skonsultować się z lekarzem. Warto jednak mieć świadomość, że nawyk oddychania przez usta jest trudny do wyciszenia – nierzadko wymaga kilkuletniego zaangażowania i terapii logopedycznej, aby możliwe było jego całkowite wyeliminowanie.

Do innych przyczyn tego, dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią, należy zaliczyć takie kwestie, jak obniżone napięcie mięśniowe wokół ust czy też skrzywienie przegrody nosowej. Wśród innych przyczyn znajduje się również atrezja nozdrzy, objawiająca się między innymi zrośnięciem ich tylnej części, a także zbyt krótkie wędzidełko. Jeśli natomiast oprócz oddychania buzią obserwujemy również bezdech senny, istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przerostem migdałków.

Czemu niemowlę śpi z otwartą buzią? Przyczyna problemu może tkwić w postępowaniu rodziców

Wyżej wymienione przyczyny tego, czemu niemowlę śpi z otwartą buzią, to jedynie część możliwych źródeł problemu. Niekiedy oddychanie przez usta może także wynikać z postępowania rodziców, którzy zbyt długo podają dziecku smoczek czy pozwalają mu na ssanie palców. Drugim błędem, który może się przyczynić do nieprawidłowego oddychania, jest także podawanie maluchowi, który ukończył 1,5 roku życia, napojów w butelce, co zaburza rozwój narządów w jamie ustnej. Wraz z wprowadzaniem pokarmów stałych rodzic powinien zadbać o to, aby przyzwyczajać dziecko do picia z kubeczka.

Dlaczego niemowlę śpi z otwartą buzią i jakie ma to konsekwencje?

Długotrwałe oddychanie przez usta ma zarówno mniej, jak i bardziej poważne konsekwencje. Wśród nich wyróżnia się między innymi większą częstotliwość występowania infekcji, częstsze ślinienie się, a nawet nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki, który prowadzi do powstania twarzy adenoidalnej, czyli wydłużonej. Co więcej, konsekwencje długotrwałego oddychania przez buzię obejmują również wady zgryzu i wymowy, próchnicę, niedotlenienie mózgu, bladość twarzy czy obniżenie napięcia mięśni wokół ust. Oprócz tego taki nawyk przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości snu, a to z kolei przekłada się na gorsze samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia. Z tego względu tak ważne jest, aby ustalić, dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią.