Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Janusz Korczak powiedział: “Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z pewnością każdy z rodziców może zgodzić się z tym cytatem. Uśmiech maluszka potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień. Jest to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich bliskich dziecka. Ten niezwykły moment przynosi radość i wzruszenie. Jednak pojawia się pytanie: “Kiedy niemowlę zaczyna się świadomie uśmiechać?”. Odpowiedź na nie można znaleźć w dalszej części tego artykułu.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Okazuje się, że maluszki uśmiechają się już w brzuchu mamy. Mając szczęście, można uchwycić tę słodką minę na zdjęciu USG. Dziecięcy uśmiech pojawia się również w pierwszych dniach po narodzinach. Najczęściej występuje w czasie snu, tuż po karmieniu. Jednak należy pamiętać, że na początku są to gesty mimowolne, podobnie jak zaciskanie piąstek czy ruchy nóżek.

Kiedy niemowlę zaczyna się świadomie uśmiechać?

Na świadomy uśmiech dziecka trzeba nieco poczekać. Zazwyczaj można dostrzec go w 6-7 tygodniu życia maluszka. W późniejszym czasie pojawia się on coraz częściej. Dzieci zazwyczaj uśmiechają się na widok bliskich osób. Uśmiech może zostać wywołany również przez zabawne gesty, melodie i śmieszne miny. Czasami pojawia się on także w wyniku pieszczotliwych gestów, np. głaskania czy przytulania maluszka.

Dziecko się nie uśmiecha - czy to powód do niepokoju?

Rodzice wyczekują uśmiechu dziecka z niecierpliwością. Jest to bardzo wzruszający moment i potwierdzenie, że maluszek rozwija się w sposób prawidłowy. Jednak, co w sytuacji, gdy mijają tygodnie, a maluch nadal się nie uśmiecha? Czy jest to powód do zmartwień? Otóż jeśli miną 4 miesiące, a na twarzy dziecka wciąż nie widać świadomego uśmiechu, to należy udać się do pediatry. W takiej sytuacji można podejrzewać problemy z widzeniem u malca lub zaburzenia rozwojowe, np. społeczne.

Jak zachęcić dziecko do uśmiechu?

Aby wywołać uśmiech na twarzy maluszka, możesz użyć kolorowych zabawek i maskotek, które przyciągają wzrok najmłodszych. Świetnym sposobem jest również wykonywanie zabawnych gestów i min oraz wydawanie śmiesznych dźwięków. Dobrym pomysłem jest także szczere uśmiechanie się do dziecka. Maluszki często naśladują dorosłych, dlatego widząc uśmiech na twarzy rodzica, mogą odpowiedzieć tym samym.

Aby zachęcić dziecko do uśmiechu, warto również opowiadać mu bajki i śpiewać piosenki. Maluszki uwielbiają słuchać historyjek i muzyki. Działa to na nie relaksująco i wywołuje szczery uśmiech.

Należy również pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc warto testować różnorodne metody, aby znaleźć te, które wywołują uśmiech na twarzy Twojego malca. Istotne jest również, żeby zachować cierpliwość, gdy dziecko nie reaguje tak, jak byś chciał.

Dziecko cały czas się uśmiecha - czy to może być objaw choroby?

Uśmiech dziecka potrafi rozświetlić dzień i poprawić humor jego rodzicom, dziadkom i innym bliskim osobom. Jednak, co w sytuacji, gdy maluszek reaguje uśmiechem na wszystkie bodźce, również te negatywne? Czy jest to sygnał do niepokoju? Okazuje się, że ciągły śmiech i uśmiech na twarzy dziecka może być objawem zespołu Angelmana, czyli rzadkiej choroby neurogenetycznej. Maluszki cierpiące na to schorzenie zazwyczaj rozwijają się w sposób prawidłowy do 3. roku życia. Jednak już pomiędzy 6. miesiącem a 2. rokiem życia można dostrzec m.in. obniżone napięcie mięśniowe. Dzieci dotknięte zespołem Angelmana wykazują nietypowe zachowania, np. śmieją się w sytuacjach, które dla innych osób są trudne. Ponadto maluszki cierpiące na tę chorobę szybko się ekscytują, zmagają się z zaburzeniami ruchu, a także miewają napady padaczki.

Zatem, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko niemal cały czas jest uśmiechnięte i śmieje się w sytuacjach, które nie dostarczają pozytywnych emocji, to warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania, które pozwolą wykluczyć lub zdiagnozować zespół Angelmana. W przypadku wystąpienia tej choroby lekarz poinformuje Cię, jakie kroki należy podjąć, aby ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie.