Dlaczego niemowlę się ślini?

Dlaczego niemowlę się ślini?

Jednym z niezrozumiałych objawów dla młodych rodziców jest to, dlaczego niemowlę się ślini. W przypadku malutkich dzieci ilość wydzieliny produkowanej przez ślinianki potrafi być zaskakująco duża, a wszystko przez to, że ślinienie – jak wiele innych funkcji ludzkiego organizmu – podlega rozwojowi. Dlaczego więc niemowlęta w wieku około 3-4 miesięcy zaczynają się intensywniej ślinić?

Dlaczego niemowlę się ślini? Funkcje śliny i odruch połykania

Ślina produkowana przez ślinianki pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim nawilża jamę ustną i zwalcza drobnoustroje, a ponadto zwilża pokarm, ułatwiając jego przełykanie oraz uczestniczy w trawieniu cukrów. Co ważne, posiada także właściwości przeciwbólowe. Zatem, dlaczego niemowlę się ślini bardziej niż osoba dorosła?

Aby to zrozumieć, należy mieć świadomość, że w pierwszych miesiącach życia odruch połykania u dziecka zachodzi tylko podczas karmienia. Oznacza to, że nie jest jeszcze całkowicie wyrobiony. Jednocześnie około 2-3 miesiąca życia obserwuje się intensywniejszą pracę ślinianek związaną z ich rozwojem. Te dwie kwestie razem wzięte stanowią więc jedną z przyczyn, dla których dziecko mocniej się ślini.

Dlaczego niemowlę mocno się ślini? Stymulacja produkcji śliny przez dziecko

W wieku około 3-4 miesięcy dziecko zaczyna wkładać do buzi swoje rączki oraz inne przedmioty, co jest związane z jednej strony z ciekawością świata, z drugiej zaś może stanowić sposób na uspokojenie się i wyciszenie. Tego rodzaju stymulacja jamy ustnej prowadzi natomiast do zwiększonego wydzielania się śliny, która ma zwalczać drobnoustroje wynikające z obecności ciała obcego w buzi.

Warto ponadto podkreślić, że podobne zjawisko zaobserwują rodzice, którzy regularnie podają swojemu dziecku smoczek – ssanie również będzie stymulować ślinienie się.

Ząbkowanie i rozszerzanie diety jako odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego niemowlę się ślini

Jak wspomnieliśmy, przyczyn tego, dlaczego niemowlę mocno się ślini, może być kilka. Wiele z nich nie powinny budzić niepokoju u rodziców i podobnie jak poprzednio podane przykłady należą do nich również ślinienie związane z ząbkowaniem oraz rozszerzaniem diety naszego malucha. Średnio w okolicach 5–6 miesiąca życia zaczyna się pierwszy z wymienionych procesów. Pojawiająca się wówczas spora ilość śliny służy złagodzeniu dolegliwości bólowych odczuwanych przez dziecko i nie powinna niepokoić opiekunów.

U starszych dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia można stopniowo rozszerzać repertuar przyjmowanych pokarmów. Różnego rodzaju konsystencje i nowe smaki również będą sprzyjały większej produkcji śliny. Warto wiedzieć, że ząbkowanie oraz rozszerzanie diety będą stymulowały ślinienie nawet wówczas, gdy dziecko opanuje już w pełni połykanie, co ma miejsce około 12. miesiąca życia. Oprócz tego nadmiar śliny może się pojawić także w momentach silnych emocji, a także podczas wykonywania nowych czynności, które jeszcze sprawiają maluchowi trudność.

Dlaczego niemowlę się ślini i kiedy intensywność ślinienia powinna niepokoić?

Jeżeli kwestii tego, dlaczego niemowlę się ślini, nie można powiązać z wyżej wymienionymi powodami, przyczyna może tkwić w różnego rodzaju chorobach lub – na przykład – obniżonym napięciu mięśniowym. To ostatnie wiąże się z osłabionymi mięśniami znajdującymi się wokół ust, w związku z czym ślina nie jest odpowiednio w nich zatrzymywana. Innego rodzaju dysfunkcje mogące powodować nadmierne ślinienie, to także zaburzenia połykania, zaburzenia integracji sensorycznej czy też nieprawidłowa stabilizacja żuchwy.

To, dlaczego niemowlę mocno się ślini, może być również związane z przebiegiem infekcji. Nasilenie wydzielania śliny obserwuje się między innymi w przebiegu infekcji gardła i górnych dróg oddechowych, a także infekcji ulokowanych w obrębie jamy ustnej. Wówczas rodzic zaobserwuje również gorączkę, rozdrażnienie oraz płaczliwość. Rodzic powinien zwrócić się o pomoc specjalisty również wtedy, gdy po ukończeniu 1. roku życia dziecko nadal przejawia problemy z nadmiernym ślinieniem się.