Dlaczego noworodek nie robi kupy?
W pierwszych tygodniach życia należy dokładnie obserwować sygnały wysyłane przez maluszka, ponieważ nie jest on w stanie powiedzieć, że coś mu dolega. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy noworodek regularnie się wypróżnia. Trzeba pamiętać, że zdrowe niemowlę robi kupkę minimum kilka razy w ciągu dnia. Jeśli tak się nie dzieje, to może być sygnał, że maluch cierpi na zaparcia czy niedożywienie. Aby dokładnie dowiedzieć się, dlaczego noworodek nie robi kupy, wystarczy zapoznać się z dalszą częścią niniejszego artykułu.
Jak często noworodek powinien się wypróżniać?
Po urodzeniu, przez pierwsze 2-3 dni, dziecko wydala smółkę, która charakteryzuje się bardzo ciemną barwą, wyjątkową gęstością i lepkością. Składa się ona z żółci, złuszczonego nabłonka i resztki płynu owodniowego. Przez pierwsze 3 doby noworodek powinien robić kupkę minimum 2 razy na 24 godziny. Jeśli smółka się nie pojawi, należy przekazać tę informację lekarzowi, ponieważ może to być sygnał o problemach z drożnością jelit.
Pomiędzy 2. a 4. dobą noworodek nadal wydala smółkę, jednak zazwyczaj w trzecim dniu pojawia się również stolec przejściowy, mający ciemny kolor i grudkowatą konsystencję. Ta kupka powinna występować ok. 2-4 razy w ciągu doby.
Od 5. dnia życia noworodek wydala luźne stolce w kolorze żółtym. Ważne, aby pojawiały się one 3-4 razy w ciągu 24 godzin. Taką formę i częstotliwość powinny utrzymywać prawie do końca 2. miesiąca życia.
Po około 2 miesiącach stolec dziecka może pojawiać się rzadziej lub częściej niż 3-4 razy na dobę. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz od tego, czym maluszek jest odżywiany. Niektóre dzieci wydalają stolec kilkanaście razy na dobę, natomiast inne tylko 1-2 razy w ciągu 24 godzin.
Czemu noworodek nie robi kupy?
Jeśli noworodek nie robi kupki w pierwszych dniach życia, czyli nie wydala smółki, to należy jak najszybciej interweniować. Może to oznaczać, że dziecko cierpi na jakieś schorzenie, np. mukowiscydozę, wrodzone zwężenie odbytnicy lub chorobę Hirschsprunga. Z tego względu konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań.
Jeśli jednak przyczyną braku stolca nie jest żadna z chorób, to może się okazać, że maluszek zmaga się z niedożywieniem. Do niedożywienia często dochodzi na skutek niepoprawnego przystawiania dziecka do piersi lub rezygnacji z budzenia malucha na karmienie.
Jeśli maluszek karmiony mlekiem modyfikowanym ma problem z wydalaniem, to prawdopodobnie przyczyną braku kupki są zaparcia. Należy pamiętać, że dobór odpowiedniej mieszanki dla dziecka to nie lada wyzwanie. To, że dane mleko sprawdza się u wielu maluszków, nie oznacza, że musi pasować Twojemu malcowi. Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiednią mieszankę, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Noworodek nie robi kupy - czy to powód do niepokoju?
Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie może zrobić kupy? Martwisz się, czy nie jest to oznaka poważnego schorzenia? Zachowaj spokój. Jeśli dziecko zwiększa masę ciała i nie wykazuje innych niepokojących objawów, to prawdopodobnie nie ma się czym przejmować. Nieregularność wypróżnień nie zawsze jest oznaką chorób. W większości przypadków wynika po prostu ze zwolnienia perystaltyki jelit lub niedojrzałości układu pokarmowego.
Jeśli jednak zauważysz u dziecka twardy, napięty brzuch, prężenie i niechęć do leżenia na brzuszku, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Niepokojącym objawem jest również stolec o zmienionym kolorze i nietypowej konsystencji, np. zawierający krew, ropę czy śluz.
Jak wesprzeć układ trawienny dziecka?
Aby zapobiegać zaparciom i odpowiednio dbać o układ trawienny maluszka, warto sięgnąć po prebiotyki, które pozytywnie oddziałują na formowanie się stolca i zwiększają częstotliwość wypróżnień. Warto również wykonywać dziecku delikatny masaż brzuszka. Ważne jednak, aby nie odbywał się on tuż po karmieniu.
Aby zadbać o układ trawienny malucha, należy także przyjrzeć się jego diecie. Jeśli karmisz piersią, pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody i spożywaniu błonnika. Dzięki temu mleko będzie miało świetny skład.