Dlaczego noworodek i niemowlę wymiotują

Wymioty u noworodków i niemowląt wywołują niepokój u rodziców. Czy wskazują one na poważną chorobę? A może są po prostu skutkiem niestrawności? Niestety nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny wymiotów. Aby znaleźć powód ich występowania, należy wziąć pod uwagę pewne czynniki, które wymieniliśmy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego niemowlę wymiotuje?

Jednym z najczęstszych pytań, które młodzi rodzice zadają lekarzom, jest: “dlaczego niemowlę wymiotuje?”. Przyczyn wymiotów może być wiele - choroba lokomocyjna, infekcja, alergia czy niestrawność pokarmowa wywołana przez zjedzenie nieświeżego lub nieodpowiednio dobranego pokarmu. Wymioty mogą pojawić się również na skutek chorób wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej, np. wgłobienia jelita lub przerostowego zwężenia odźwiernika. Inną przyczyną wymiotów u niemowląt bywa zakażenie przewodu pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przegrzanie, obecność ciał obcych w przełyku, przepełnienie żołądka, choroba Crohna, niewydolność nerek czy guzy mózgu. Wymioty mogą wystąpić również u dzieci cierpiących na zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej oraz choroby metaboliczne.

Dlaczego noworodek wymiotuje mlekiem?

Noworodek wymiotuje mlekiem? Prawdopodobnie przyczyną jest przekarmienie dziecka lub zbyt szybkie karmienie. Jeśli wymioty zdarzają się rzadko i w niedużych ilościach, to nie należy się martwić. Jeśli jednak występują często i współtowarzyszą im inne niepokojące objawy, to trzeba, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Wymioty mlekiem często są mylone z ulewaniem. Jednak trzeba pamiętać, że jest to zupełnie co innego. Ulewanie stanowi naturalną czynność, która jest bezpośrednio związana z niedojrzałością układu pokarmowego. W przypadku tego procesu maluch nie zmaga się ze skurczami brzucha ani bólami. Ulewanie powoduje po prostu, że pokarm wydostaje się z ust niemowlęcia. Nie towarzyszą temu żadne dolegliwości.

Niemowlę wymiotuje po każdym posiłku - co robić?

Sporadyczne wymioty u maluszka nie powinny wywoływać niepokoju. Jeśli jednak występują one po każdym karmieniu, to należy szybko skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu dziecka i zagrożenia życia. Jeśli nie masz możliwości udać się do pediatry, to skieruj się na szpitalny oddział ratunkowy. Konieczne może okazać się nawadnianie maluszka drogą doustną lub dożylną.

Dlaczego noworodek wymiotuje po każdym posiłku? Zazwyczaj przyczyną jest infekcja wirusowa. Zdarza się również, że odpowiada za to refluks żołądkowo-przełykowy, przerostowe zwężenie odźwiernika lub infekcja ucha, dróg moczowych bądź układu oddechowego.

Dziecko wymiotuje żółcią - co to znaczy?

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dziecko wymiotuje żółcią. Przyczyną może być refluks żółciowy, nazywane również refluksem jelitowo-żółciowym. Wymioty żółcią często pojawiają się również na skutek wrodzonych chorób dwunastnicy bądź nieprawidłowości budowy układu pokarmowego. Zdarza się także, że pojawiają się one w wyniku alergii pokarmowych, nieprawidłowej diety oraz zaburzonej funkcji wątroby.

Co robić w przypadku wystąpienia wymiotów żółcią u maluszka? Należy skontaktować się specjalistą, aby upewnić się, czy nie jest potrzebna interwencja chirurga. Ważne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Można dostarczać niemowlęciu wodę za pomocą małej łyżeczki lub strzykawki. Istotne, aby przyjmowało wodę często w niedużych ilościach. Jeśli jednorazowo zaserwujesz maluchowi sporą dawkę, może ponownie dojść do wymiotów.

W przypadku wymiotów żółcią u noworodka nie należy panikować, jednak ważne jest obserwowanie maluszka. Jeśli zauważysz, że jest on senny, apatyczny, a ponadto ma przyspieszony oddech i tętno, to koniecznie udaj się z nim do specjalisty. Ponadto pamiętaj, aby odpowiednio ułożyć niemowlę, żeby nie doszło do zadławienia żółcią. Jeśli maluszek wybiera się do snu, koniecznie połóż go na boku. Pod żadnym pozorem nie może on leżeć na wznak!