noworodek

Czy budzić noworodka na karmienie?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy noworodka trzeba budzić na karmienie. Zdania są podzielone. W tym artykule omówiliśmy dokładnie ten temat, biorąc pod uwagę różne czynniki. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Czy budzić noworodka na karmienie?

W pierwszych tygodniach życia odpowiednia ilość snu i jedzenia są kluczowe dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Od 1. do 3. tygodnia życia dziecko śpi ok. 14-17 godzin na dobę. Natomiast od 3. do 12. miesiąca ten czas zostaje skrócony 12-16 godzin. Co w sytuacji, gdy dziecko nie budzi się na karmienie? Czy rodzice powinni przerywać odpoczynek? Niestety wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Jeśli noworodek jest zdrowy, odpowiednio się rozwija i przybiera na wadze, to nie ma potrzeby wybudzania go. Jeśli jednak maluch choruje, nie przybiera odpowiednio na wadze i dostrzegalne są u niego jakieś niepokojące objawy, to należy zawsze budzić go na karmienie i omówić tę sytuację z lekarzem. Zdarza się, że dziecko nie ma apetytu i jest w stanie przespać niemal całą dobę. W tej sytuacji należy dokładnie pilnować godzin karmienia, aby nie doprowadzić do niedożywienia i osłabienia organizmu.

Kiedy karmić noworodka?

Już wiadomo, czy budzić noworodka na karmienie mlekiem modyfikowanym, bądź piersią. Jednak teraz pojawia się pytanie o to, kiedy dokładnie, należy podawać dziecku pokarm. Otóż przyjmuje się, że zdrowy maluszek powinien przyjmować pokarm matki ok. 8-12 razy na dobę, również w ciągu nocy. Najczęściej noworodka karmi się na żądanie, czyli w momencie, gdy informuje, że jest głodny. W pierwszych tygodniach karmienie piersią powinno trwać maksymalnie 40 minut. W późniejszym okresie czas ten należy skracać.

Jak obudzić noworodka do karmienia?

Aby noworodek prawidłowo się rozwijał, musi przyjmować regularnie odpowiednią ilość pokarmu. Z tego względu czasami konieczne jest budzenie dziecka na karmienie. Jednak, jak to zrobić w odpowiedni sposób? Przede wszystkim należy być delikatnym. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, aby nie przestraszyć maluszka i nie wywołać u niego stresu. Najlepiej wybudzanie rozpocząć od masowania dłoni lub stópek maluszka bądź głaskania jego główki. Następnie można powoli ściągać kocyk, którym nakryty jest noworodek.

Aby wybudzić dziecko w nocy, można również użyć delikatnego światła. Jest to świetny sposób, aby wyprowadzić maluszka z głębokiego snu w subtelny sposób. Należy jednak pamiętać, aby nie kierować światła bezpośrednio na noworodka. Ponadto ważne, aby światło nie było rażące.

Niektórzy rodzice budzą dzieci również poprzez cichy śpiew, który skutecznie wyprowadza z głębokiego snu i pozytywnie wpływa na nastrój maluszka. Dobrym pomysłem jest także włączenie niemowlęciu spokojnej muzyki lub kołysanki.

Jak nie należy budzić noworodka na karmienie?

Już wiesz, czy budzić noworodka na karmienie oraz jak robić to w odpowiedni sposób. Jednak ważne jest również posiadanie wiedzy o tym, jak nie wolno wyprowadzać dziecka ze snu. Przede wszystkim nie budź maluszka za pomocą głośnych dźwięków. Nie krzycz, nie mów zbyt głośno i nie włączaj głośnej muzyki. Ponadto pod żadnym pozorem nie budź niemowlęcia nagłymi ruchami. Szkodliwe może być również intensywne światło i gwałtowne gesty. Podczas wybudzania maluszka należy również panować nad swoimi emocjami! Wiele osób zapomina, że są one odczuwalne dla najmłodszych i niekorzystnie wpływają na ich samopoczucie.

Dziecko nie wybudza się na karmienie - czy to powód do niepokoju?

Niektórych rodziców niepokoi fakt, że ich maluszek nie wybudza się na karmienie. Czy rzeczywiście jest to powód do niepokoju? To zależy. Jeśli maluszek jest zdrowy i nie są u niego dostrzegalne niepokojące objawy, to zdecydowanie nie ma się, czym martwić. Należy pamiętać, że dzieci w pierwszych tygodniach życia bardzo dużą śpią i rzadko wybudzają się regularnie. Jeśli jednak niemowlę w ogóle nie ma apetytu i śpi prawie całą dobę, a jego waga nie wzrasta, to trzeba jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.