Jak podnosić niemowlę

Kręgosłup malutkiego dziecka jest niezwykle delikatny – z tego względu od pierwszych dni życia maluszka należy uważać na to, w jaki sposób go podnosimy, trzymamy na rękach i odkładamy. Kwestia tego, jak podnosić niemowlę, nie jest skomplikowana, aczkolwiek wymaga świadomości na temat kilku rzeczy. W tym artykule przedstawimy, jak robić to prawidłowo, bez obaw o niekorzystny wpływ na zdrowie maluszka.

Jak prawidłowo podnosić niemowlę? Kwestie związane z anatomią małego dziecka

Wielu rodziców odczuwa niepokój podczas podnoszenia nowonarodzonego dziecka. Czynności tej nierzadko towarzyszy lęk o przypadkowe sprawienie mu bólu lub dyskomfortu, a także narażenie na urazy. W trosce o dobro maluszka, a także własne samopoczucie, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi tego, jak prawidłowo podnosić niemowlę. Aby zrozumieć tę kwestię, należy zapoznać się z kilkoma kwestiami związanymi z anatomią tak małego dziecka.

 

Przede wszystkim rodzic powinien mieć na uwadze, że głowa niemowlęcia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Jednocześnie, dziecko nie jest jej w stanie samodzielnie utrzymać ze względu na słabość mięśni. Z tego samego powodu solidnego podparcia potrzebuje dziecięcy kręgosłup. W przypadku jego braku może dojść do poważnych urazów. Warto mieć ponadto na uwadze, że to, jak będziemy postępowali podczas podnoszenia i pielęgnowania dziecka, ma wpływ na jego dalszy rozwój – w tym na dynamikę ruchów oraz napięcie mięśniowe. Co więcej, maluszek jest w stanie wyczuć niepokój oraz niepewność rodzica, co wpływa na jego własne samopoczucie.

Jak podnosić niemowlę? Praktyczne porady

Wiedza o tym, jak podnosić niemowlę z łóżeczka, jest niezwykle ważna. Przede wszystkim należy zapewnić podparcie dla głowy oraz szyi – z tego względu jedną dłoń powinno się wsunąć pod główkę maluszka, delikatnie rozchylając palce. Drugą dłoń umieszczamy natomiast na dolnym odcinku kręgosłupa. Kwestia tego, jak podnosić niemowlę, nie jest więc skomplikowana, jednak rodzic powinien mieć na uwadze, że jeśli zrobi to zbyt gwałtownie, u dziecka może wystąpić odruch Moro, który jest reakcją na nagły bodziec. Wówczas maluszek gwałtownie wyprostowuje ręce i nóżki, odchyli głowę do tyłu wyginając się w łuk, zaciśnie pięści i wykona odruch obejmowania swojej klatki piersiowej.

 

Rodzic musi wiedzieć, jakie sytuacje mogą wywołać odruch Moro, a także jaka reakcja fizjologiczna wystąpi wówczas u malucha. Co ważne, jest to odruch pierwotny, który powinien całkowicie zaniknąć do 6. miesiąca życia – jego przetrwanie po tym okresie świadczy o patologii rozwoju.

Jak podnosić niemowlę z łóżeczka?

Nieco innym sposobem na to, jak podnosić niemowlę z łóżeczka, jest umieszczenie całej ręki pod maluszkiem, zapewniając podparcie dla główki oraz kręgosłupa. Druga ręka stabilizuje wówczas barki – nie podnosimy dziecka z pozycji leżącej, ale prostopadle do podłoża. W takiej sytuacji maluch nie ma poczucia, że nie wie, co się z nim dzieje. Niekiedy podnoszenie z leżenia może wywoływać u dziecka niepokój związany z tym, że nagle traci podparcie, jednak nie może dostrzec dlaczego.

 

W kwestii tego, jak prawidłowo podnosić niemowlę, warto wspomnieć również o tym, czego nie należy robić. Częstym błędem świeżo upieczonych rodziców jest podnoszenie dziecka poprzez chwytanie go pod pachami. Takie postępowanie może być dla niego szczególnie szkodliwe dlatego, że brakuje wówczas podparcia dla głowy. W takiej sytuacji niemowlę odchyla ją do tyłu, co może zaburzyć pracę mięśni i prawidłowy rozwój – w przyszłości mogą pojawić się problemy na przykład ze stabilnym siadem.

Jak podnosić niemowlę i trzymać je na rękach bez szkody dla jego rozwoju?

Równie ważne, jak to, jak podnosić niemowlę, jest kwestia prawidłowego trzymania go na rękach. Dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie utrzymać głowy, powinno być noszone na przedramieniu w taki sposób, aby znajdowała się ona na zgięciu łokciowym. Drugą ręką należy objąć dziecko pamiętając o tym, że jego nóżki również muszą być odpowiednio podtrzymywane – w żadnym wypadku nie powinny zwisać, ponieważ obciążają wówczas biodra maluszka.