Odparzenia pupy u niemowlaka - jakie są przyczyny i jak leczyć

Odparzenia skóry pod pieluszką są często dolegliwością występującą u niemowląt. Zaczerwienienia oraz stanu zapalnego nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ sprawia naszemu dziecku ból, a także może prowadzić do rozwinięcia się nadkażenia grzybicznego. Jednak nawet troskliwa pielęgnacja może nie zapobiec powstawaniu odparzeń. Dlatego w przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy informacje dotyczące leczenia dolegliwości oraz wywołujących ją przyczyn.

Odparzenia pupy u niemowlaka - przyczyny

Pojawiający się w okolicach intymnych maluszka rumień, powodujący ból i pieczenie to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą zmaga się nasze niemowlę. Wśród drażniących czynników, wpływających na pojawienie się odparzeń, jest nie tylko kał oraz mocz, ale również uczulenie na dany składnik pieluszek bądź stosowanego przez nas do pielęgnacji dziecka kremu. Gdy pojawi się odparzenie, nie powinniśmy wpadać w panikę, tylko podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym w szybki i sprawny sposób poradzimy sobie z problemem, a nasz maluszek odczuje niewyobrażalną ulgę.

Jak leczyć odparzenia pupy u niemowlaka? Praktyczne wskazówki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z odparzeniami u niemowlęcia, jest częsta zmiana pieluszki. Mimo iż skóra przez długi czas jest pozornie sucha, to w rezultacie pozostają na niej resztki moczu. Wilgotny pampers sprzyja namnażaniu się bakterii, co prowadzi do podrażnień oraz pieluszkowego zapalenia skóry.

 

Kolejnym ważnym krokiem, który powinniśmy wykonywać w sytuacji wystąpienia odparzeń, jest dokładne, aczkolwiek subtelne mycie niemowlęcej pupy. Możemy to zrobić w wanience lub przy użyciu dobrze zwilżonych wacików. Po zakończeniu czynności warto, abyśmy zadbali o odpowiednie osuszenie miejsc intymnych, wykorzystując do tego ręcznik wykonany z miękkiego materiału.

 

Możemy także przez chwile nie zakładać pampersa, ponieważ dostęp świeżego powietrza działa na skórę korzystnie i kojąco, przyspieszając gojenie się wszelkich ran. Przed założeniem pieluszki powinniśmy dokładnie nasmarować odparzone miejsca, używając do tego kremu ochronnego lub specjalnej maści. Jeśli jednak nie ma żadnych podrażnień, warto zrezygnować z kosmetyku, ponieważ tłuste konsystencje niejednokrotnie uniemożliwiają skórze oddychanie.

Odparzona pupa u niemowlaka - jak radzić sobie z problemem?

Jeśli nasze dziecko ma suchą skórę bądź skłonność do atopii warto, abyśmy do kąpieli rozpoczęli stosowanie emolientów. Ich celem jest zapewnienie nawilżenia oraz natłuszczenia, ale również ochrona przed pieczeniem, podrażnieniem bądź odparzeniem. To specjalne produkty z zawartością dobrze skomponowanych składników, dedykowanych bardzo wrażliwej skórze.

 

Pojawiające się u niemowląt odparzenia różnią się od siebie stopniem nasilenia - od delikatnego zaczerwienienia skóry po jej uszkodzenie. Gdy pojawiają się niewielkie rany, czerwone zmiany czy ból, bezzwłocznie powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który starannie obejrzy zmiany i przekaże nam odpowiednie zalecenia.

Jak wygląda odparzona pupa u niemowlaka?

Występujące u niemowląt odparzenia charakteryzują się pojawianiem się czerwonych plam, które mogą wywoływać swędzenie oraz pieczenie, a tym samym płacz dziecka. Przy dolegliwości pupa może być ciepła w dotyku, a także opuchnięta, dlatego powinniśmy zadbać o sprawne łagodzenie objawów. Problem prowadzi do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, w wyniku czego łatwiej o zakażenia.

Odparzenia pupy u niemowlaka - jakie są przyczyny i jak leczyć? Podsumowanie

Odparzenia niemowlęcej pupy są powszechnym kłopotem, z którym prawdopodobnie w pewnym momencie będziemy musieli się zmierzyć. Dolegliwość powoduje pieczenie i swędzenie skóry, pojawiają się na niej zaczerwienienia, a niejednokrotnie również bąble. W wyniku tego malec jest niespokojny i płacze, co sprawia, że my również zaczynamy się stresować. Prowadzą do nich mocz, kał, uczulenie na składniki zawarte w pieluszce, lub kremie pielęgnacyjnym, dlatego po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian powinniśmy zadbać o ich niwelację.