Dlaczego dziecko ma kolki
Kolki u noworodka to niezwykle częsta dolegliwość, która pojawia się pomiędzy trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia. Dla wielu z nas to niepokojący problem, objawiający się płaczem naszego maleństwa, co sprawia, że sami stajemy się niespokojni. Mimo iż jest to ból przejściowy, to jednak bywa niezwykle uciążliwy zarówno dla nas, jak i dla naszego potomka.
Dlaczego dziecko ma kolki?
Pierwsza kolka u naszego maleństwa może pojawić się około trzeciego tygodnia po narodzinach, wywołując u niego płacz, rozdrażnienie oraz niepokój. Pomimo tego, iż jest to dolegliwość chwilowa, to potrafi wprowadzić nas w stan niepokoju i uprzykrzyć życie naszemu dziecku. Przyczyny schorzenia nie są nam do końca znane, jednak według naukowców mogą wynikać z alergii na białko mleka krowiego, nadmiernego gromadzenia się gazu w przewodzie pokarmowym, braku tolerancji laktozy czy niewłaściwego kontaktu emocjonalnego z potomkiem.
Jak rozpoznać kolkę u dziecka?
Kolkę u niemowlęcia możemy rozpoznać, gdy nasz maluszek płacze bez wyraźnej przyczyny, podkurcza nóżki bądź ma wzdęty i napięty brzuszek. W tym czasie dziecko może być mocno rozdrażnione oraz zaniepokojone, dlatego nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów. Dolegliwość zazwyczaj pojawia się po południu, a także wieczorem, zatem warto, abyśmy uważnie obserwowali zachowania nowego członka rodziny, co pomoże nam czuwać nad jego bezpieczeństwem.
Dlaczego dziecko ma kolkę? Możliwe przyczyny
Trudno jednoznacznie określić, jakie czynniki mogą wywoływać kolkę, jednak za jej główną przyczynę uznaje się niedojrzałość motoryczną przewodu pokarmowego. Pojawiające się nieprawidłowości związane z trawieniem mogą wywoływać nieprzyjemne, wręcz bolesne skurcze jelit. Do pojawienia się kolki przyczynia się także niedojrzała jeszcze flora bakteryjna, a także alergie oraz nietolerancje pokarmowe.
Kolejnym powodem wystąpienia bólu u naszego potomka może być nieprawidłowa technika karmienia. Gdy maluszek połyka zbyt dużo powietrza podczas ssania piersi, w jego jelitach zaczyna zbierać się nadmiar gazów, które wywołują dokuczliwe wzdęcia.
Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą?
Kolka niemowlęca to stresująca dolegliwość, którą zarówno my, jak i nasze dziecko musimy przetrwać. Z czasem ból minie, jednak warto, abyśmy w okresie jego występowania zadbali o poprawę komfortu naszego potomka. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować zmian w technice karmienia, by nasza pociecha nie połykała nadmiernej ilości powietrza, co prowadzi do gromadzenia się gazów w jelitach.
Zadbajmy o prawidłową pozycję maluszka i odpowiednie przystawienie go do piersi. U dzieci karmionych butelką, sposób podawania pożywienia również ma znaczenie, zatem warto, abyśmy wybrali butelki antykolkowe, które mogą okazać się pomocne. Kolejnym sposobem na łagodzenie objawów bólowych jest wykonywanie delikatnego masażu brzuszka z zastosowaniem subtelnego nacisku, wspomagającego odchodzenie gazów.
Co na kolki u niemowlaka?
Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z kolkami u naszego dziecka jest kołysanie. Możemy wybrać się na długi spacer, który pozytywnie wpłynie na maleństwo, a dodatkowo je dotleni. Ciekawym, choć nieudowodnionym sposobem na dolegliwość, są ciepłe okłady. W tym celu wykorzystujemy termofory z ciepłą, ale nie gorącą wodą, które ukoją ból, bez obawy o poparzenie delikatnej skóry niemowlęcia.
Zaleca się również częstsze karmienie w mniejszych ilościach, dzięki czemu maluch nie przeje się pokarmem, co korzystnie wpłynie na jego jelita. Dobrym pomysłem będzie stosowanie odpowiednich, zaleconych przez lekarza probiotyków, które mogą pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów.
Czemu dziecko ma kolki? Podsumowanie
Pojawiający się u naszego maleństwa ból brzuszka oraz towarzyszące mu nieprzyjemne symptomy, bywają wyjątkowo uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i nas samych. Choć jednoznacznie nie stwierdzono przyczyny występowania kolek, za jej wystąpienie może odpowiadać kilka istotnych czynników.
Wśród nich warto wymienić nieprawidłową technikę karmienia, przez co maluszek połyka dużo powietrza, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się gazów w jelitach. Przyczynami wpływającymi na pojawienie się kolki mogą być również nietolerancje pokarmowe czy alergia na białka mleka krowiego.