Jak rozpoznać i co zastosować na pleśniawki u niemowlaka

Pleśniawki pojawiają się u wielu dzieci z różnych powodów. W przypadku niemowlęcia świeżo upieczeni rodzice często nie wiedzą, jak je rozpoznać i odróżnić od aft, co zastosować, aby zażegnać problem, a także jak nie doprowadzić do jego nawrotu. Jeśli również zadajesz sobie te pytania, szczegółowe odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki to częsta dolegliwość wśród niemowląt i małych dzieci ze względu na to, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze wówczas odpowiednio dojrzały. Tego rodzaju zmiany pojawiają się na skutek zbytniego rozrostu grzybów Candida i przyjmują postać białego nalotu. Najczęściej pojawia się on na języku, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków czy też podniebieniu – można spotkać się zarówno z pojedynczo występującymi plamkami, jak i sytuacją, w której nalot pokrywa większą powierzchnię jamy ustnej. Może wówczas przypominać nieco zsiadłe mleko.

 

Kwestia tego, jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka, jest bardzo ważna, choć dolegliwości te nie są poważne – zmiany znikają samoistnie po około tygodniu. Warto jednak mieć świadomość, że ich obecność wiąże się z dyskomfortem dla dziecka, szczególnie podczas karmienia. Maluch może być drażliwy, płaczliwy i odmawiać jedzenia – tego rodzaju objawy powinny skłonić zaniepokojonych rodziców do obserwacji jamy ustnej właśnie pod kątem obecności pleśniawek. Należy mieć na uwadze, że są one symptomami infekcji grzybiczej i w wyglądzie przypominają nieco afty. Te jednak oprócz białego środka posiadają jeszcze zaczerwienioną obwódkę, która jest sygnałem stanu zapalnego.

Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć?

Choć zmiany te znikają samoistnie, warto wiedzieć, co stosuje się na pleśniawki u niemowlaka, jak leczyć infekcję grzybiczą tego typu i dlaczego zdecydowanie warto sięgnąć po odpowiednie preparaty. Należy mieć świadomość, że jeśli tego typu grzybica nie zostanie wyleczona, może zacząć rozprzestrzeniać się po przewodzie pokarmowym. Zatem – co na pleśniawki u niemowlaka?

 

Specjalne leki są szczególnie potrzebne wówczas, gdy zmian chorobowych jest dużo i wywołują uciążliwe dolegliwości. W takiej sytuacji należy udać się do pediatry, który zaleci odpowiedni lek. W aptekach znajdziemy zarówno preparaty na receptę, jak i ogólnodostępne. Najczęściej mają one formę płynów, żeli lub sprayów – leczenie pleśniawek polega na pędzlowaniu jamy ustnej. W przypadku niemowląt środek można nanosić na przykład jałową gazą. Pamiętajmy jednak, aby stosować go zawsze po karmieniu. Co więcej, aplikacja powinna być jak najbardziej delikatna, ponieważ podrażnione pleśniawki mają tendencję do krwawienia.

Co na pleśniawki u niemowlaka i skąd się biorą?

Wielu rodziców poszukuje również dobrych, domowych sposobów walki z pleśniawkami. Choć w przypadku niewielkiego nasilenia infekcji mogą okazać się skuteczne, w sytuacji, gdy zmian jest wiele, należy skonsultować się z lekarzem. Co na pleśniawki u niemowlaka można zastosować, jeśli nie mamy pod ręką specjalnego preparatu? Zmiany można przetrzeć gazą nasączoną naparem z rumianku bądź szałwii lub posmarować je olejem kokosowym, który dobrze radzi sobie ze zwalczaniem drobnoustrojów.

 

Wiedza na temat tego, jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka i jak sobie z nimi poradzić, powinna być uzupełniona o przyczyny pojawienia się tego typu infekcji. Źródła problemu należy upatrywać w nieprawidłowej higienie lub zakażeniu podczas ssania piersi matki, na której mogą się znajdować grzyby Candida. Co więcej, na powstawanie pleśniawek narażone są w większym stopniu wcześniaki, dzieci po antybiotykoterapii, z cukrzycą bądź przechodzące ząbkowanie. Do rozwoju infekcji może się także przyczynić wkładanie przez dziecko zabawek i rączek do buzi.

Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć i zapobiegać?

Aby zapobiec nawrotowi grzybicy, po zakończeniu leczenia należy wymienić smoczki i butelki na nowe, a także dbać o odpowiednie przechowywanie tych akcesoriów. Przed i po karmieniu piersią warto również przemyć brodawki sutkowe z pomocą ciepłej wody.