Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie jest jedną z kluczowych umiejętności, występujących u niemowlęcia przed rozpoczęciem mówienia. W tym czasie możemy usłyszeć z ust maleństwa różnego rodzaju sylaby, które niejednokrotnie wzbudzają wiele emocji, sprawiając, że z uwagą obserwujemy kolejne wyzwania, z jakimi radzi sobie nasz potomek. W przygotowanym przez nas wpisie nasi czytelnicy mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące gaworzenia, w tym okres, w którym możemy się go spodziewać.

Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?

Gaworzenie jest czynnością zamierzoną w rozwoju mowy, pojawiającą się pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia. Polega ono na tym, że nasz maluch wydaje z siebie własne bądź zasłyszane z otoczenia dźwięki. Są one złożone zarówno ze spółgłosek, jak i samogłosek, a dziecko niejednokrotnie je powtarza.

To znakomity sposób na trening aparatu mowy, bez nadawania wydawanym dźwiękom większego znaczenia. Istotną funkcją gaworzenia, jest jednoczesne doskonalenie funkcjonowania ruchów oddechowych, fonacyjnych oraz artykulacyjnych. Ponadto ma pozytywny wpływ na wykształcenie wzorców kinestetyczno-ruchowych i czucia mięśniowego.

Gaworzenie - co warto wiedzieć?

Gdy maluszek ma już świadomość, iż wydawane przez niego dźwięki służą do komunikacji z otoczeniem, zaczyna coraz śmielej gaworzyć. Umiejętność zapoczątkowana jest pojedynczymi sylabami, takimi jak „ma”, „da”, ale również ciągami, na przykład „ta-ta”, „ma-ma” czy „da-da”. Następnie pojawiają się pierwsze podwojone sylaby, będące wprowadzeniem do nauki mówienia.

Co robić, gdy maluch nie gaworzy?

Kiedy maleństwo kończy 6 miesiąc i nic nie wskazuje na to, aby miał zacząć gaworzyć, nie powinniśmy zwlekać z wizytą kontrolą u logopedy. Specjalista dokładnie zbada niemowlę, starannie sprawdzając, czy za brak rozwoju umiejętności gaworzenia nie odpowiadają zaburzenia neurologiczne bądź problemy ze słuchem. Dlatego warto, abyśmy zdecydowali się również na wizytę u laryngologa, a nawet neurologa dziecięcego.

Do kiedy dziecko gaworzy?

Jak wiadomo z poprzedniej części przygotowanego przez nas artykułu, etap gaworzenia rozpoczyna się pomiędzy 5 a 6 miesiącem po narodzinach. Natomiast jego zakończenia możemy spodziewać się około 12 miesięcy życia. Powinniśmy mieć również świadomość, że u niektórych dzidziusiów może występować jeszcze przez kolejny rok.

Dlaczego dziecko nie gaworzy?

Brak gaworzenia u niemowlęcia może wynikać z różnych czynników. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę różnice indywidualne pomiędzy dziećmi. Każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, w związku z czym trudności z gaworzeniem mogą wynikać z tego, że potrzebuje on nieco więcej czasu na prawidłowy rozwój nowej umiejętności.

Niektóre maluszki mogą mieć problem z gaworzeniem z powodu zaburzeń, wśród których możemy wymienić autyzm, opóźnienie rozwoju mowy czy zaburzenia narządu słuchu. W takiej sytuacji, jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części wpisu, konieczna może okazać się wizyta u specjalistów.

Gdy niemowlę nie jest wystarczająco stymulowane do gaworzenia przez otoczenie, również mogą pojawić się w tym zakresie trudności. Dlatego warto, abyśmy mówili do naszej pociechy, czytali jej książki czy oglądali z nią adekwatne do wieku bajki.

Jak zachęcać dziecko do gaworzenia?

Nasz maluch nieustannie się rozwija, dlatego dodatkowo warto pomagać mu na poszczególnych etapach, zapewniając odpowiednią stymulację. W celu wspierania rozwoju umiejętności gaworzenia u naszego potomka powinniśmy jak najwięcej do niego mówić, nazywać poszczególne przedmioty, a także opowiadać bajki czy różne historie. Dzięki temu pozytywnie wpłyniemy na rozwój maleństwa, co ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania i radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami.

Kiedy zaczyna gaworzyć niemowlę? Podsumowanie

Rozwój każdego dziecka przebiega w bardzo indywidualny sposób, natomiast większość niemowląt zaczyna gaworzyć pomiędzy 5 a 6 miesiącem od narodzin. Za normę możemy uznać rozwój umiejętności do 10 miesiąca życia, a w sytuacji, gdy nie zapowiada się, by dziecko zaczęło gaworzyć warto, abyśmy udali się z nim do logopedy, neurologa dziecięcego lub laryngologa.