Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Wielu rodziców z niecierpliwością oczekuje na pierwszy uśmiech swojego dziecka. To z pewnością wyjątkowy moment, który świadczy o prawidłowym przebiegu rozwoju. Mowa tu oczywiście o uśmiechu świadomym, jako że mimowolne unoszenie kącików ust ma miejsce już w pierwszych dniach po porodzie, a nawet w trakcie życia prenatalnego. Tego rodzaju grymasy możemy zaobserwować na przykład w trakcie badania USG, podobnie jak zaciskanie piąstek i inne gesty. Zatem, kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać?

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Tak, jak wspomnieliśmy, mimowolne uśmiechy noworodka możemy zaobserwować już w pierwszych dniach jego życia – najczęstszą ku temu okazją będzie moment snu. To właśnie wtedy bardzo często występuje tak zwany anielski uśmiech, który oprócz tego możemy zauważyć również wówczas, gdy maluch siusia. W pierwszych 4 tygodniach życia dziecka takie mimowolne, przypadkowe uśmiechy, powstają jako reakcja na procesy fizjologiczne, które zachodzą w jego organizmie.

Mimo wszystko tego rodzaju urocze grymasy wprowadzają świeżo upieczonych rodziców w pełen zachwyt. Warto jednak mieć świadomość, że nie są one intencjonalne – wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać. Tymczasem pierwszy “prawdziwy” uśmiech malucha dostrzeżemy najczęściej między 6 a 8 tygodniem życia, zwłaszcza w momentach, w których dziecko jest zadowolone i zrelaksowane.

Kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać i w jakich momentach to następuje?

Pierwszy świadomy uśmiech jest ściśle związany z rozwojem dziecka – może więc pojawiać się również w reakcji na znaną, bliską osobę, melodie i słowa czy też zabawki. Jego pojawienie się oznacza, że wzrok maluszka rozwinął się na tyle, że jest on w stanie rozpoznawać twarze, a jego układ nerwowy jest zdolny do hamowania przypadkowych uśmiechów.

Wystąpienie pierwszego świadomego uśmiechu to również znak, że dziecko rozwija się społecznie i emocjonalnie – uśmiechanie się stanowi jeden ze sposobów maluszka na kontaktowanie się i wchodzenie w interakcję z otoczeniem. Tym samym jeżeli dziecko skończyło już 4 miesiące i nie poczyniło jeszcze tego milowego kroku, warto skonsultować się z lekarzem. Niekiedy przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia poznawcze, rozwojowe, a także wada wzroku lub słuchu.

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać i śmiać?

Dla wielu rodziców moment, kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać, jest bezcenny. Jednak niedługo później pierwszy uśmiech przerodzi się w radosny śmiech – dzieje się to zazwyczaj około 4 miesiąca życia. Małe dziecko znajduje zaskakująco dużo powodów do niepohamowanej radości, która szybko udziela się otoczeniu. Warto wiedzieć, że uśmiech czy śmianie się to nie jedyne sposoby malucha na jej wyrażenie – należy do nich również machanie rączkami oraz nóżkami.

Kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać i jak go do tego zachęcić?

Jeżeli Twoje dziecko jeszcze nie obdarzyło Cię swoim pierwszym uśmiechem, możesz go aktywnie do tego zachęcać, na przykład poprzez nawiązywanie kontaktu wzrokowego, uśmiechanie się czy robienie śmiesznych min. Wywołaniu uśmiechu u dziecka sprzyjają również wspólne zabawy czy łaskotanie.

Zastanawiając się, kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać, warto pamiętać również o tym, że to nasze uśmiechy w stosunku do malucha są najważniejsze. Częste uśmiechanie się wpływa na samopoczucie dziecka i pomaga budować z nim więź. Szczęśliwy bobas po czasie z pewnością zacznie je odwzajemniać.

Kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać i jak to odróżnić od uśmiechów mimowolnych?

Choć nie jest to niezawodna metoda, istnieje sposób na to, aby odróżnić, kiedy noworodek zaczyna się świadomie uśmiechać, a kiedy jego uśmiechy są mimowolne i przypadkowe. Oznaką, że na pierwszy “prawdziwy” uśmiech musimy jeszcze poczekać, jest krótki czas trwania uśmiechów oraz ich pojawianie się podczas snu oraz innych, podobnych sytuacji. Uśmiech świadomy poznamy po tym, że będzie on reakcją na konkretny bodziec, na przykład twarze rodziców.