Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Narodziny dziecka to wyjątkowe i niezwykle emocjonujące wydarzenie w życiu każdej rodziny. W tym czasie musimy przystosować się do nowego trybu życia, w szczególności gdy nasz maluszek budzi się w nocy lub nad ranem. Wczesne pobudki, przerywany sen czy karmienie nad ranem to naturalne sytuacje, które z czasem ulegną zmianie, a nasz potomek zacznie przesypiać całą noc. Kiedy możemy się tego spodziewać i co warto na ten temat wiedzieć?

Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że tuż po narodzinach musimy wstawać do naszego dziecka nawet kilka razy w ciągu nocy. Wraz z upływem czasu sytuacja stopniowo ulega zmianie, a maluch przestaje wybudzać się w środku nocy. Trudno jednoznacznie określić, kiedy niemowlę przesypia noc, ponieważ to indywidualna kwestia.

Ogólnie możemy przyjąć, że niemowlę zaczyna sypiać głębszym snem pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. W tym okresie powoli ustaje konieczność nocnego karmienia maleństwa, a im jest ono starsze, tym więcej może zjeść, a jednocześnie nasycić się na dłużej. Roczne dzieci najczęściej przesypiają całą noc, jednak nie oznacza to, że dopiero po upływie roku od narodzin będziemy w stanie się wyspać.

Od kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Przespaną nocą niejednokrotnie zaczynają cieszyć się rodzice maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, ponieważ jest ono wolniej trawione niż naturalny pokarm matki, w związku z czym zapewnia dziecku uczucie sytości na dłużej. Mimo tego nie powinniśmy rezygnować z karmienia piersią, ponieważ wiąże się ono z wieloma korzyściami zarówno dla nas samych, jak i dla naszej pociechy.

Niemowlęta około roku zaczynają jeść coraz więcej, dzięki czemu zazwyczaj w tym okresie przestają wybudzać się w nocy. Nie powinniśmy natomiast nadmiernie się martwić, ponieważ moment przesypiania nocy przez nowego członka rodziny zależny jest od indywidualnych kwestii związanych z rozwojem.

Co warto zrobić, by niemowlę przespało całą noc?

Znakomitym pomysłem, mającym na celu szybsze dostosowanie dziecka do funkcjonowania w odpowiednich porach, jest wprowadzenie codziennych rytuałów. Maluszek stopniowo przywyka do 24-godzinnych podziału doby, dlatego po upływie pół roku powinien zacząć funkcjonować według cyklu dnia oraz nocy.

Już od pierwszych dni po narodzinach warto, abyśmy rozpoczęli wypracowywanie sobie, a także naszemu potomkowi stałych rytuałów, dzięki czemu uporządkujemy jego dzień, nauczymy go rytmu dnia i z dużym prawdopodobieństwem szybciej doprowadzimy do tego, że zacznie przesypiać całą noc.

Co więcej, zadbajmy o zapewnienie niemowlakowi optymalnych warunków do zasypiania. Pokój dziecięcy powinien być dobrze wywietrzony, bez dodatkowego przenoszenia kołyski. Dzięki temu pociecha szybciej przyzwyczai się do panujących warunków, poczuje się bezpiecznie, a to pozytywnie wpłynie na jej sen.

Jakie są najczęstsze problemy ze snem niemowlęcia?

Głównym powodem wybudzania się w nocy maleństwa, jest głód. Niemowlęta nie najadają się do syta, w związku z czym po kilku godzinach znów potrzebują karmienia. Z czasem sytuacja ulegnie zmianie, jednak na początku nie pozostaje nam nic innego jak zaakceptować naturalny stan rzeczy i uzbroić się w cierpliwość.

Zdarza się również, że nasz potomek nie może spać, ponieważ jest zbyt mocno zmęczony. Dzień pełen wrażeń, długi spacer, odwiedziny u przyjaciół lub rodziny to zupełnie nowe bodźce, które są dla układu nerwowego dziecka dużym obciążeniem. Dlatego tak istotne są stałe rytuały przed snem, pozwalające nam wyciszyć naszego potomka, by miał szansę szybko zasnąć.

Kiedy niemowlę przesypia noc? Podsumowanie

Wybudzanie się naszego maleństwa w środku nocy to zupełnie naturalne zjawisko, które z czasem ulegnie zmianie. Powinniśmy wykazać się dużą dozą cierpliwości, ponieważ dopiero pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia przestajemy dokarmiać potomka w nocy, co bezpośrednio wiąże się z większym najadaniem się niemowlęcia przed snem. Odpowiednia dawka pokarmu zapewni mu dłuższe poczucie sytości, co z kolei przełoży się na brak konieczności karmienia w nocy.