Przejedzone niemowlę - jak rozpoznać i co robić?
Świeżo upieczeni rodzice nierzadko doświadczają niepokoju dotyczącego jakości swojej opieki nad dzieckiem. Dotyczy to między innymi karmienia – wiele mam martwi się o to, czy niemowlę się najada albo, czy ilość dostarczanego pokarmu nie jest zbyt duża. W większości przypadków, zwłaszcza jeśli maluszek jest karmiony piersią, rodzice nie mają się czego obawiać. Ważne jest jednak zachowanie uważności na sygnały głodu i nasycenia, a także ich respektowanie. Przejedzenie u niemowlaka – jak rozpoznać, ile pokarmupotrzebuje dziecko?
Przejedzenie u niemowlaka – jak rozpoznać?
Dzieci przychodzą na świat z wrodzoną umiejętnością regulacji apetytu – pobierają więc pokarm tylko wtedy, gdy odczuwają głód i kończą jedzenie w momencie uzyskania stanu sytości. Choć standardy żywienia niemowląt z 2021 wskazują, że w pierwszych 6. miesiącach życia średnia ilość dziennych karmień wynosi od 8. do 12., nie należy się do tych danych nadmiernie przywiązywać, o ile maluch rozwija się prawidłowo.
Karmiąc piersią bardzo trudno jest doprowadzić do przejedzenia u niemowlaka. Ryzyko takie istnieje w zasadzie jedynie wówczas, gdy rodzic karmi dziecko butelką lub rozszerza jego dietę i nie rozpoznaje sygnałów sytości, lub je ignoruje. Do objawów przejedzenia u niemowlaka, a dokładniej do konsekwencji regularnego przekarmiania dziecka, należy zaliczyć nadmierny przyrost masy ciała. Rozwój fizyczny maluszka, pod tym kątem, pomagają ocenić siatki centylowe – za normę uważa się wagę plasującą się między 3. a97. centylem.
Objawy przejedzenia u niemowlaka – jak im zapobiec?
Jeśli nie chcemy dopuścić do powstania objawów przejedzenia u niemowlaka, powinniśmy nauczyć się trafnie rozpoznawać potrzeby dziecka. Oznaką, że maluszek jest syty, będzie zaprzestanie ssania piersi lub wyraźne spowolnienie – delikatne ssanie może bowiem pełnić funkcję uspokajającą. Malec może zacząć interesować się otoczeniem, odwracać głowę od piersi lub przysypiać. O głodzie poinformują nas natomiast takie oznaki, jak ssanie rączki, płacz, rozdrażnienie i poszukiwanie piersi. Pamiętajmy jednak, że płaczoznacza, że dziecko jest już głodne od jakiegoś czasu, dlatego może być dodatkowo rozdrażnione i mieć trudności z prawidłowym chwytaniem sutka.
Odpowiednio reagując na sygnały, które wysyła nam dziecko, mamy pewność, że nie będzie przejedzone. Jeśli jednak mimo oznak sytości przystawimy dziecko do piersi lub zachęcimy do dokończenia przygotowanej porcji mleka modyfikowanego, mogą pojawić się problemy gastryczne. Co więcej, regularne przekarmianie w ten sposób może prowadzić do nieprawidłowego korzystania z mechanizmu samoregulacji i rozwinięcia dezadaptacyjnej relacji z jedzeniem.
Przejedzone niemowlę – co robić?
W przypadku, gdy obserwujemy objawy przejedzenia niemowlaka – wypluwanie jedzenia, ból brzucha, odpychanie piersi bądź butelki – warto ponosić dziecko w pozycji pionowej i zaczekać, aż mu się odbije. Dobrym rozwiązaniem łagodzącym dyskomfort może być także przygotowanie ciepłego okładu na brzuszek. Gdy dziecko odpocznie już po jedzeniu, warto zachęcić je do zabaw ruchowych.
Niedobór pokarmu a przejedzenie u niemowlaka – jak rozpoznać?
Wiesz już, jak rozpoznać przejedzone niemowlę. Co robić jednak w przypadku, gdy mimo częstego karmienia zgodnie z potrzebami dziecka, jest ono wciąż niespokojne i zbyt wolno przybiera na wadze? Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zarówno błędy w przystawianiu do piersi, jak i niedostateczna laktacja.
Jeżeli karmienie przebiega prawidłowo – maluch ssie aktywnie i przełyka w miarowym rytmie – prawdopodobnie mamy do czynienia z wytwarzaniem się zbyt małej ilości pokarmu. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, w jaki sposób stymulować laktację lub wdrożyć karmienie mieszane. Mleko modyfikowane jako uzupełniające można podać dziecku w momencie, gdy pożywi się już pokarmem z piersi, ale nadal będzie wykazywało oznaki głodu. Pamiętajmy, by podczas karmienia butelką przybrać pozycję zbliżoną do tej, która jest skuteczna w trakcie karmienia piersią i do której maluch jest przyzwyczajony.