Co zrobić jak niemowlę ma czkawkę?

Czkawka u niemowlęcia to naturalne zjawisko, wynikające z niedojrzałości układu nerwowego oraz oddechowego. Mimo iż w dorosłym życiu zazwyczaj ją bagatelizujemy, to obserwując dolegliwość u naszego maluszka, pragniemy ją jak najszybciej zniwelować. Jak to zrobić i czy mamy powody do obaw?

Co zrobić, jak niemowlę ma czkawkę? Praktyczne porady

Czkawka u niemowlaka to całkiem naturalne zjawisko, którego przyczyną są mimowolne skurcze mięśni przepony oraz krtani. Skutkują one zamykaniem głośni na wdechu, co wywołuje znany nam wszystkim odgłos, towarzyszący czkaniu. Układ nerwowy i oddechowy u naszego maleństwa nie są jeszcze odpowiednio wykształcone, tym samym prowadząc do pojawiania się czkawki, która może występować u niego nawet kilkanaście razy dziennie. 

Czkawka u niemowlęcia powinna samoistnie ustąpić po upływie kilku minut. Natomiast, jeśli zależy nam, by pomóc dziecku w pozbyciu się dolegliwości, możemy zmienić pozycję jego ciała z poziomej na pionową, co pomoże maluchowi odbić nadmiar gazów, który zalega w żołądku. 

Niemowlakom powyżej 6. miesiąca życia możemy podać do picia wodę, jednak tylko w formie, w której dziecko jest w stanie napić się bez zakrztuszenia. Młodszym potomkom warto podać mleko z butelki, bądź przystawić dzidziusia do piersi, zwracając uwagę na to, czy czkawka nie wynika z przejedzenia.

Kiedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą?

Mimo iż czkawka u niemowlęcia nie powinna wywoływać w nas niepokoju, to w niektórych przypadkach warto, abyśmy skonsultowali ją z lekarzem. Wizyty u specjalisty wymagają przypadki, w których dolegliwość nie mija samoistnie po upływie dłuższego czasu, jest powodem problemów z oddychaniem czy powoduje u maleństwa duży dyskomfort. 

Niepokojące są również sytuacje, gdy czkawka powoduje dodatkowe dolegliwości, takie jak wymioty, pojawia się z bardzo dużą częstotliwością, występuje w nietypowych porach dnia i nocy, a także, jeśli uniemożliwia właściwe przybieranie na masie.

Jakie mogą być przyczyny czkawki u niemowląt?

W poprzedniej części artykułu można było dowiedzieć się, jak pomóc niemowlakowi z czkawką, jednak warto również poznać potencjalne przyczyny jej występowania. Możemy do nich zaliczyć przejedzenie, nieprawidłowe przystawianie do piersi, bądź karmienie mlekiem modyfikowanym. 

Czkawkę mogą również wywoływać ochłodzenie organizmu, a nawet choroba. Niezwykle rzadko zdarza się, że dolegliwość jest objawem choroby neurologicznej, metabolicznej lub zaburzeń w obrębie jamy brzusznej. W takim przypadku nie ustępuje ona samoistnie, często powraca oraz może pojawiać się w nietypowych porad, na przykład podczas snu. 

Najczęstsze przyczyny odpowiadające za występowanie czkawki u niemowlęcia, to zapowietrzanie się, łapczywe jedzenie pokarmu czy połykanie powietrza, co może wynikać z nieprawidłowej techniki ssania piersi, albo w przypadku zbyt dużego smoczka w butelce.

Co zrobić, gdy niemowlę ma czkawkę?

Zazwyczaj czkawka u naszych niemowląt mija szybciej, niż jesteśmy w stanie ją zaobserwować. Natomiast, gdy męczy maleństwo, możemy spróbować mu pomóc. Jeśli zauważymy, że dolegliwość najczęściej pojawia się po jedzeniu z butelki warto, abyśmy rozważyli zmianę akcesorium na takie z mniejszym otworem. 

Niekiedy w radzeniu sobie z czkawką pomaga smoczek, ponieważ zassanie go może przynieść ulgę naszemu potomkowi, co pozwoli pozbyć się uciążliwego kłopotu. Powodem wystąpienia czkawki może okazać się gwałtowna zmiana temperatury. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie otulenie maleństwa ulubionym kocykiem, bądź przytulenie go w celu ogrzania.

Co zrobić, jak niemowlę ma czkawkę? Podsumowanie

Czkawka u niemowlęcia jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno nas nadmiernie niepokoić. Nie wymaga konsultacji ze specjalistą, chyba że pojawia się zbyt często oraz po upływie dłuższego czasu samoistnie nie ustępuje. Zazwyczaj jednak mija, zanim jesteśmy w stanie ją zauważyć, natomiast w przeciwnym razie możemy pomóc naszemu dziecku poprzez zmianę pozycji jego ciała, przystawienie do piersi czy podanie pokarmu w butelce.