Kiedy niemowlę raczkuje?
Gdy na świecie pojawia się nasz maluszek, całe życie ulega zmianie. Przed nami niesamowity okres, w którym z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnych umiejętności dziecka, obserwując je z zaangażowaniem i ogromną radością. Jednym z takich momentów, jest raczkowanie niemowlęcia, o którym nasi czytelnicy mogą się więcej dowiedzieć z przygotowanego przez nas artykułu.
Kiedy niemowlę raczkuje?
Jako rodzice niejednokrotnie zastanawiamy się, czy rozwój naszej pociechy przebiega prawidłowo. Niepokój może nasilić się w momencie, w którym zaczynamy porównywać ją do dzieci znajomych czy przyjaciół, które mimo podobnego wieku szybciej nabywają nowe umiejętności. W takiej sytuacji warto uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że każdy maluch jest inny, ma swoje indywidualne preferencje i uczy się w odpowiednim dla siebie czasie.
Jedną z kluczowych umiejętności przed rozpoczęciem chodzenia, jest raczkowanie. Dziecko powinno podjąć pierwsze próby pomiędzy 5,5 a 13,5 miesiącem życia. Przygotowanie się do wykonania czynności wymaga od niego opanowania wysokiego podporu na przedramionach, ale również nauczenia się przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą czy pełzania. Gdy maleństwo poradzi sobie z kolejnymi wyzwaniami, będzie gotowe do unoszenia tułowia oraz miednicy do pozycji na czworakach.
Od kiedy niemowlę raczkuje?
Dla wielu niemowląt rozpoczęcie raczkowania to wstęp do nauki siadania. Jednak zdarza się również tak, że ten etap zostaje pomijany, by od razu przejść do wstawania z podparciem. To naturalny bieg wydarzeń, uzależniony od naszej pociechy, dlatego nie powinniśmy się tym przejmować.
Warto jednak, abyśmy zachęcali nasze maleństwo do przyjmowania pozycji raczkowania (co zwykle ma miejsce pomiędzy 5 a 13 miesiącem po narodzinach) poprzez ustawianie go często na stabilnej, płaskiej powierzchni, pozostawiając obok ulubione zabawki, które będą poza zasięgiem rączek. Gdy niemowlę zacznie pełzać w ich kierunku, możemy delikatnie unosić jego miednicę, tym samym pokazując mu prawidłową pozycję.
Czy każde dziecko raczkuje?
Okazuje się, że nie wszystkie maluchy raczkują, a z danych wynika, iż aż 10% pomija ten etap, od razu przechodząc do nauki chodzenia. Nie jest to powodem do zmartwień, jednak wielu ekspertów podkreśla, jak ważne jest raczkowanie zarówno dla rozwoju ruchowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego.
Jeśli nasze dziecko pomija ten etap, nie powinniśmy wpadać w panikę. Nie oznacza to, że w przyszłości pojawiają się dodatkowe konsekwencje, dlatego warto zachować spokój i nie podejmować prób zmuszania maluszka do raczkowania. Niejednokrotnie zdarza się, że dziecko zaczyna raczkować już po nabyciu umiejętności chodzenia, co może umknąć naszej uwadze.
Dlaczego warto, by nasze niemowlę raczkowało?
Raczkowanie to etap wiążący się z wieloma korzyściami dla rozwoju maluszka. Przede wszystkim pomaga mu w synchronizacji ruchów ciała, wzmacnia mięśnie dna miednicy, brzuszka, ud oraz obręczy barkowej czy biodrowej. Ponadto wspiera kształtowanie właściwych krzywizn kręgosłupa, pomaga w rozwoju motoryki małej, a także świetnie przygotowuje ciało do chodzenia.
Raczkowanie jest również znakomitym ćwiczeniem przenoszenia ciężaru z jednej strony na drugą, pomaga oszacować odległość od danego przedmiotu oraz wspiera rozwój połączeń między obiema półkulami mózgowymi.
Kiedy niemowlę raczkuje? Podsumowanie artykułu
Zanim niemowlak zacznie raczkować, najpierw odpowiednio się do tego przygotowuje. Uczy się przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą, opanowuje wysoki podpór na przedramionach czy nabywa umiejętność pełzania, turlania się i kołysania. Raczkowanie ma korzystny wpływ na rozwój naszego potomka, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym.
Oczekując na omawiany w artykule etap, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji niemowlęcia. Zazwyczaj jednak większość maluchów zaczyna raczkować około 9 miesiąca życia. Przyjmuje się, że okres pomiędzy 5,5 a 13,5 miesiącem po narodzinach, jest czasem, w którym możemy spodziewać się nabycia tej umiejętności.