Kiedy niemowlę zaczyna chwytać?

Obserwacja nowego członka rodziny, nabywanych przez niego umiejętności oraz wykonywanych gestów, to niesamowite przeżycie, na które praktycznie każdy rodzic czeka z niecierpliwością. Raczkowanie, chodzenie i wstawanie to tylko nieliczne wydarzenia, których nie możemy się doczekać, z uwagą oraz zaangażowaniem wspierając nasze maleństwo w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Gdy niemowlę odkrywa swoje rączki, uczy się nimi posługiwać, nadchodzi również chwila, w której zaczyna chwytać otaczające przedmioty. Kiedy możemy się tego spodziewać i co warto na ten temat wiedzieć?

Kiedy niemowlę zaczyna chwytać?

Już około drugiego miesiąca życia nasza pociecha zaczyna interesować się swoimi rączkami, wkładać place do buzi oraz wyciągać dłonie w stronę otaczających ją rzeczy. Na tym etapie jeszcze nie powinniśmy oczekiwać dużych postępów, ponieważ zazwyczaj ruchy są dość asymetryczne oraz mają niską koordynację.

Kilka miesięcy później, a mianowicie pomiędzy czwartym a piątym miesiącem po narodzinach, maluszek zaczyna świadomie śledzić ruchy swoich dłoni, a także jest w stanie je skoordynować. Zyskuje umiejętność wyciągania rączki przed siebie i chwycenia znajdujących się w pobliżu przedmiotów.

Półroczne niemowlę bierze do rąk otaczające je rzeczy, obraca w dłoniach i próbuje wszystkiego dotknąć oraz złapać. W ósmym miesiącu życia naszego dziecka możemy spodziewać się łapania przedmiotów między kciuk a inne palce, dzięki czemu jest w stanie utrzymać kredkę bądź sztućce.

Pomiędzy dziesiątym a jedenastym miesiącem od urodzenia potomek dokładnie bada napotykane rzeczy, otwiera szuflady, by sprawdzić ich zawartość. Dwunasty miesiąc przynosi ze sobą nowe umiejętności, takie jak chwyt pęsetkowy, który w przyszłości będzie potrzebny do prawidłowego utrzymania narzędzia do pisania.

Jak wspomóc rozwój małej motoryki u dziecka?

Mała motoryka ma niebagatelne znaczenie we właściwym rozwoju niemowlęcia. Umiejętność chwytania, obracania przedmiotów czy ich utrzymania przyczynia się do pogłębiania szeregu obszarów, do których możemy zaliczyć funkcje poznawcze, społeczne oraz manipulacyjne. Sprawne posługiwanie się dłońmi umożliwia dziecku samodzielne trzymanie widelca i innych sztućców, zabawy ulubionymi zabawkami czy w późniejszym czasie pisanie oraz rysowanie.

Dlatego tak ważna jest pomoc, jaką możemy zapewnić naszemu potomkowi poprzez zachęcanie go do zabaw, prowokujących wykonywanie niektórych czynności. W wyniku ćwiczeń w mózgu małego człowieka tworzą się nowe połączenia neuronowe, umożliwiające pewny chwyt, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Obszar w mózgu, który odpowiada za motorykę małą, jak i umiejętności manipulacyjne rąk, mieści się w pobliżu ośrodka, mającego kluczowe znaczenie dla rozwoju mowy.

Jakie znaczenie mają zabawki w rozwoju umiejętności chwytania?

Zabawki odgrywają bardzo ważną rolę w rozwijaniu umiejętności z zakresu motoryki małej. Dzięki nim niemowlę ćwiczy chwytanie przedmiotów, ich oglądanie, pokazywanie czy trzymanie. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto, abyśmy zapewnili maleństwu dostęp do adekwatnych do jego wieku zabawek.

Wśród znajdujących się na rynku przedmiotów znajdziemy takie, które zostały zaprojektowane z myślą o stymulacji rozwoju umiejętności chwytania u dziecka, a ich celem jest pobudzenie go do ćwiczeń oraz odkrywania różnych form chwytu.

Kiedy niemowlę zaczyna chwytać zabawki? Podsumowanie

Mimo iż nieświadome zaciskanie piąstki u dziecka pojawia się dość wcześnie, to na świadome chwytanie znajdujących się wokół zabawek musimy nieco dłużej poczekać. Zazwyczaj około czwartego miesiąca niemowlęta zaczynają interesować się otaczającymi je przedmiotami, natomiast chwyt łokciowo-dłoniowy pojawia się dopiero w piątym lub szóstym miesiącu po narodzinach, gdy nasz potomek chwyta całą dłonią z wyłączeniem kciuka.

Rozwój motoryki małej odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pociechy, ponieważ pozwala stopniowo nabywać umiejętność łapania i utrzymywania kolejnych przedmiotów, takich jak zabawki, sztućce czy narzędzia do pisania oraz rysowania.