Czemu niemowlę się pręży?
Prężenie się niemowlęcia to częsty problem, nie zawsze oznaczający występowanie nieprawidłowości w jego rozwoju. Warto jednak zachować szczególną czujność, by w razie potrzeby zgłosić się z maleństwem do fizjoterapeuty. Jakie mogą być przyczyny prężenia się dziecka i w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Tego możesz dowiedzieć się z przygotowanego przez nas tekstu.
Czemu niemowlę się pręży? Możliwe przyczyny
Gdy dziecko przychodzi na świat i dostosowuje się do nowej sytuacji, niejednokrotnie towarzyszy temu płacz, zdenerwowanie oraz intensywne okazywanie emocji, w trakcie których może występować wraz z silnym odginaniem główki do tyłu czy zaciskaniem piąstek. Tak wzmożone napięcie prostowników grzbietu w stresującej sytuacji powinno ustąpić w momencie, gdy nasz potomek się uspokoi.
Jeśli jednak nadal się utrzymuje lub występuje, kiedy dziecko jest całkiem spokojne, a w chwili odprężenia nadal wygina się w łuk czy leżąc na pleckach mostkuje, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Takie dolegliwości mogą świadczyć o kłopotach z właściwą dystrybucją napięcia mięśniowego.
Czym jest prężenie się niemowlęcia? Jakie występują objawy?
Gdy nasz maluszek się pręży, jesteśmy w stanie z łatwością to zaobserwować. W tym czasie niemowlę nadmiernie napina swoje ciało, długotrwale oraz asymetrycznie układa głowę, ma trudności ze zmianą pozycji czy nie chce leżeć na brzuszku. Wyżej wymienionym objawom zazwyczaj towarzyszy płacz, rozdrażnienie, nerwowość oraz niepokój.
Jeśli nasze dziecko pręży się tylko w chwilach silnych emocji, nie musimy obawiać się o jego prawidłowy rozwój. Natomiast, jeśli sytuacja nagminnie się powtarza również na co dzień warto, abyśmy umówili się na wizytę do pediatry oraz fizjoterapeuty dziecięcego.
Dlaczego niemowlę się pręży? Jakie mogą być powody?
Prężenie się niemowlęcia może mieć różne przyczyny, zarówno te wspomniane w powyższej części wpisu, jak i sporo innych. Wśród nich możemy wymienić zbyt dużą liczbę bodźców zewnętrznych, niedojrzałość układu pokarmowego (w szczególności, gdy zaobserwujemy taką reakcję po nakarmieniu maluszka), a nawet poporodowa żółtaczka.
Ponadto kiedy maleństwo odbiera intensywne bodźce, mogące sprawić, że poczuje się zagrożone, jesteśmy w stanie zaobserwować u niego nieskoordynowane ruchy, w tym również wyginanie ciałka w łuk i odchylanie główki do tyłu. Gdy dodatkowo po chwili zaciska piąstki, natomiast wcześniej naprężone oraz wygięte ręce wykonują ruch przypominający obejmowanie, to możemy mówić o odruchu Moro.
Co robić, gdy niemowlę się pręży?
W zależności od tego, co wywołuje prężenie się niemowlęcia, powinniśmy zastosować odpowiednie metody radzenia sobie z sytuacją. W przypadku, w którym zachowanie wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, możemy spróbować zastosować łagodny masaż brzuszka. Warto także zwrócić szczególną uwagę na stosowaną przez nas technikę karmienia, oraz na wprowadzenie właściwej diety. Możemy skonsultować dolegliwość z pediatrą, który przekaże nam cenne wskazówki i zaleci dodatkowe metody działania.
W sytuacji, w której prężenie się dzidziusia jest wynikiem wzmożonego napięcia mięśniowego, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego. Ekspert postawi diagnozę i zaleci systematyczne wykonywanie dobrze dobranych ćwiczeń, które będą miały kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia.
Musimy również uwzględnić pielęgnację potomka, obejmującą podnoszenie, kąpanie, przewijanie czy karmienie, co również wpływa na jego poprawny rozwój.
Czemu niemowlę się pręży? Podsumowanie artykułu
Prężenie się niemowlęcia zazwyczaj jest naturalnym odruchem, towarzyszącym intensywnym emocjom. Gdy maluch płacze, jest zdenerwowany czy zaniepokojony, może zacząć się wyginać, odchylając główkę oraz plecy do tyłu. Taka sytuacja może być również wynikiem wzmożonego napięcia mięśniowego, zbyt dużą ilością bodźców zewnętrznych lub niedojrzałością układu pokarmowego i wynikającym z niej bólem brzuszka.