Ile czasu niemowlę może jechać w foteliku?

Wielu z nas obawia się, że dłuższa podróż z niemowlakiem w foteliku może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Prawdą jest, że zbyt częste, a przede wszystkim długotrwałe przewożenie maluszka w samochodzie może wpłynąć na jego samopoczucie, dlatego podczas wyprawy powinniśmy zadbać o regularne przystanki.

Ile czasu niemowlę może jechać w foteliku?

Według specjalistów zajmujących się pediatrią oraz fizjoterapią, zarówno noworodki, jak i niemowlaki jednorazowo mogą spędzić w foteliku nie dłużej niż dwie godziny. Wynika to z faktu, że konstrukcja siedzisk wymusza na naszym potomku przyjęcie specyficznej, półleżącej pozycji. Mimo iż celem jest zapewnienie dziecku najwyższego poziomu bezpieczeństwa, to gdy w planach mamy kilkugodzinną podróż, musimy nastawić się na robienie regularnych przystanków.

Warto mieć na uwadze, że najzdrowszą oraz najwygodniejszą pozycją dla maluszka, jest pozycja leżąca, zapewniająca mu niczym nieskrępowaną swobodę ruchów. Jednak podczas podróży nie należy ona do najbezpieczniejszych, w związku z czym umieszczając potomka w foteliku, powinniśmy liczyć się z systematycznymi postojami.

Ile niemowlę może jechać w foteliku?

Z wcześniejszej części artykułu wiesz już, że niezwykle ważne jest wyznaczanie przerw w trakcie dłuższej trasy, podczas których możliwa będzie zmiana pozycji naszego dziecka. W związku z tym podróż przebiegnie nie tylko spokojniej, ale również mniej stresujące zarówno dla nas, jak i dla naszej pociechy. Zazwyczaj możemy spotkać się z zaleceniami, aby dwie godziny jazdy przeplatać trwającymi około dwudziestu minut postojami, w trakcie których wyciągniemy maleństwo z fotelika, tym samym zmieniając jego pozycję.

O co warto zadbać podczas podróży z niemowlakiem?

Wycieczka samochodem z niemowlęciem może obfitować w wiele wrażeń. Przed wyjazdem powinniśmy skonsultować się z pediatrą, który udzieli nam cennych wskazówek i sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. Specjalista doradzi także, w co warto się zaopatrzyć i jakie leki przygotować na wypadek nieprzewidzianych dolegliwości.

Jeszcze przed wyprawą powinniśmy dokładnie wywietrzyć wnętrze pojazdu, pozbywając się z niego wszelkich nieprzyjemnych czy drażniących zmysł węchu niemowlęcia zapachów. Warto, abyśmy zamontowali specjalne ochraniacze na szyby, które zabezpieczą najmłodszego pasażera przed działaniem intensywnych promieni słonecznych. Nie zapominajmy również o wyborze wygodnego fotelika, który przed zakupem należy przetestować i zebrać na jego temat wszystkie kluczowe informacje.

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem w pierwszą długą trasę z niemowlęciem?

Moment wyruszenia w pierwszą podróż z naszym potomkiem może wywołać w nas stres, lęk oraz niepokój, wynikające z troski o komfort i bezpieczeństwo maluszka. Dlatego dobrym pomysłem, jest zadbanie o zapewnienie dziecku największej wygody, co możemy uczynić, pamiętając o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim warto zabrać na wycieczkę ulubiony kocyk lub otulacz maluszka, zabawkę, śpiworek, smoczka lub butelkę.

Jeśli maleństwo lubi dźwięki konkretnych instrumentów czy śmieje się przy puszczanych w domu piosenkach, powinniśmy zabrać ze sobą płytę, pendrive z utworami lub puścić je na telefonie. Nie zapominajmy także o ubrankach na zmianę, wszystkich niezbędnych akcesoriach czy kosmetykach, które mogą okazać się niezbędne podczas dłuższych podróży.

Ile czasu niemowlę może jechać w foteliku? Podsumowanie

Podstawowym celem fotelików samochodowych jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w trakcie podróży. Mimo iż bez niego trudno wyobrazić sobie podróż autem, to jednak musimy mieć na uwadze, że siedzisko wymaga od naszego potomka przyjęcia dość specyficznej, półleżącej pozycji, która po dłuższym czasie staje się niekomfortowa.

W związku z tym powinniśmy zatrzymywać się co około dwie godziny na dwudziestominutowe postoje, w trakcie których wyciągniemy maleństwo z fotelika, by mogło, choć na chwilę zmienić swoją pozycję. Dzięki temu podróż przebiegnie spokojniej i mniej stresująco, nie tylko dla pociechy, ale również dla nas samych.