Ile czasu niemowlę może przebywać na dworze?

Systematyczne spacerowanie z nowym członkiem rodziny jest bardzo ważnym aspektem, o którym powinniśmy pamiętać. Jednak przed wyjściem z maleństwem na jak długo możemy przebywać na dworze, by nie ucierpiało na tym zdrowie naszego potomka.

Ile niemowlę może przebywać na dworze?

Regularne spacery z niemowlęciem to bardzo ważna kwestia, pozytywnie wpływająca na jego zdrowie. Czas spędzony z pociechą na dworze uzależniony jest zarówno od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, jak i od pory roku. Jeśli w planach mamy pierwsze wyjście w okresie zimowym, to powinniśmy poprzedzić je tak zwanym werandowaniem. Czynność polega na postawieniu wózka z maluszkiem ubranym jak na spacer w pobliżu otwartego okna lub drzwi balkonowych.

Po około dwóch tygodniach codziennego werandowania możemy wybrać się z potomkiem na pierwszy spacer, który powinien trwać nie więcej niż dwadzieścia minut. W ten sposób unikniemy rozwoju przeziębienia, a organizm naszego dziecka zostanie wystarczająco dotleniony.

Ile niemowlę powinno przebywać na dworze?

Gdy nowy członek rodziny przyszedł na świat w okresie wiosenno-letnim, kiedy na zewnątrz panuje wyższa temperatura, możemy pozwolić sobie na dłuższy spacer. Oczywiście musimy mieć na uwadze, iż w przypadku upałów, przebywanie z dzieckiem na zewnątrz nie będzie dobrym pomysłem. Natomiast, gdy na dworze panuje optymalna temperatura, to nie musimy zważać na żadne ograniczenia, ponieważ długie spacery pozytywnie wpłyną na naszą pociechę oraz na nasze samopoczucie.

Nie zapominajmy jednak o zapewnieniu niemowlęciu właściwej ochrony przed słońcem - nie tylko w postaci wysokiej jakości kremu z filtrem, ale również chusty lub czapeczki. Warto, abyśmy zadbali o montaż specjalnej parasolki przy wózku, która zabezpieczy maleństwo przed promieniami słońca.

Czas przebywania z niemowlakiem na dworze powinien wynosić od 1,5 do 6 godzin w ciągu doby, jednak wszystko zależne jest od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. W okresie letnim, gdy za oknem mamy optymalną, nieprzekraczającą 22-24 stopni Celsjusza temperaturę, możemy nieco wydłużyć czas naszych spacerów.

Przy jakiej temperaturze nie wychodzić z dzieckiem latem?

W wyjątkowo ciepłe dni, gdy temperatura przekracza 26 stopni Celsjusza, powinniśmy zrezygnować z wychodzenia z niemowlakiem pomiędzy godziną 11 a 16, ponieważ właśnie o tej porze jest najostrzejsze słońce.

Taki spacer możemy okazać się zarówno nieprzyjemny, jak i niebezpieczny, tym samym narażając nasze maleństwo na zły nastrój czy inne dolegliwości wynikające z upału. Gdy temperatura powietrza spada, możemy wybrać się z maleństwem na spacer, ubierając go odpowiednio i dbając o ochronę przeciwsłoneczną, oraz duży zapas picia.

Czy wychodzić na spacer z przeziębionym niemowlęciem?

Kiedy nasza pociecha jest przeziębiona, nie jesteśmy pewni, czy wyjście, choć na krótki spacer, jest wskazane, czy lepiej z niego całkowicie zrezygnować. Okazuje się, że w takiej sytuacji niezbyt długi czas na zewnątrz nie powinien zaszkodzić naszemu potomkowi, a może mu wręcz pomóc, przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia.

Musimy jednak pamiętać, jaka odpowiedzialność na nas spoczywa, dlatego warto, abyśmy unikali wychodzenia podczas przeziębienia w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz panują niskie, nawet minusowe temperatury. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie systematyczne, aczkolwiek niezbyt długie wietrzenie pomieszczeń, dzięki czemu wpuścimy do domu lub mieszkania świeże powietrze, które ułatwi oddychanie.

Ile niemowlę powinno przebywać na dworze? Podsumowanie

Spacer z niemowlęciem to bardzo ważna czynność, o którą powinniśmy zadbać, by nasz maluszek cieszył się dobrym zdrowiem. Czas spędzony z dzieckiem na dworze uzależniony jest od panującej na zewnątrz temperatury, a także od aktualnej pory roku. W okresie zimowym warto zrezygnować z wyjść dłuższych niż 30-40 minut, natomiast wiosną oraz latem, możemy wydłużyć spacery nawet do kilku godzin.