Dlaczego niemowlę płacze przez sen?

Pierwsze miesiące życia nowego członka rodziny przepełnione są wieloma emocjami zarówno po stronie rodziców, jak i dziecka. Musi ono przystosować się do otoczenia, nauczyć w nim funkcjonować oraz odkrywać dotąd nieznane doznania. Przez pierwsze dwa tygodnie maluszek może płakać nawet 2 godziny na dobę, a u 8-tygodnowych niemowląt czas ten wydłuża się o około kolejne 15 minut. Nagły płacz dziecka w trakcie snu może przysporzyć dodatkowego stresu, wywołując niepokój, wynikający z chęci uchronienia naszego potomka przed wszelkimi niedogodnościami i niebezpieczeństwami.

Dlaczego niemowlę płacze przez sen?

Pierwsze miesiące po przyjściu na świat naszego potomka obfitują w wiele emocji oraz nowych doświadczeń, z którymi w głównej mierze zmaga się nasz maluch. Nowe otoczenie, dotąd nieznane wrażenia oraz warunki sprawiają, że dziecko może odczuwać niepokój, wynikający z wielu przeżyć poza bezpiecznym brzuchem mamy.

Wiele procesów po urodzeniu wymaga czasu i cierpliwości, dlatego sen jest jednym z najważniejszych czynników, korzystnie wpływających na rozwój małego człowieka. Nagły płacz w trakcie snu niejednokrotnie wzbudza w nas niepokój i strach o zdrowie czy samopoczucie naszej pociechy. Jednak nie zawsze musi przysparzać powodów do zmartwień, ponieważ w przypadku niemowląt faza REM, podczas której śnią, trwa przez praktycznie połowę drzemki. To lekka część snu, w związku z czym nasz maluszek niezwykle łatwo się wybudza, co może wywołać nagły płacz.

Niemowlę płacze przez sen - przyczyny

Płacz niemowlęcia w trakcie snu nie musi oznaczać, że dzieje się mu jakakolwiek krzywda. W końcu w maluszku kłębi się wiele emocji, które zazwyczaj znajdują swoje ujście poprzez krzyk, płacz lub śmiech. Możemy jednak wyróżnić co najmniej kilka przyczyn nagłej zmiany nastroju, powodującej łzy przez sen.

Przede wszystkim płacz dziecka podczas snu może być wywołany uczuciem zmęczenia, lękiem adaptacyjnym, powodującym dyskomfort ubrankiem czy niekomfortowym ułożeniem ciała. Co więcej, wśród przyczyn nagłej zmiany samopoczucia mogą znaleźć się zabrudzona pieluszka, głód, ząbkowanie, kolka bądź nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu.

Nagły płacz niemowlęcia podczas snu nie jest nienaturalnym zachowaniem, ponieważ do pewnego momentu występuje niezwykle często, dlatego nie powinniśmy się nim zbytnio martwić.

Co robić, gdy niemowlę płacze przez sen?

Płacz jest całkowicie normalnym zjawiskiem, niestanowiącym niebezpieczeństwa dla zdrowia czy życia naszego maleństwa. W szczególności może nasilić się w trakcie ząbkowania, w wyniku czego warto wiedzieć, jak radzić sobie w takich sytuacjach, subtelnie pomagając potomkowi w przejściu przez uciążliwy dla niego okres.

 

Gdy niemowlę płacze przez sen, możemy swoim dotykiem ukoić jego niepokój i sprawić, że poczuje się bezpiecznie w naszych ramionach. Kolejnym wartym uwagi sposobem, jest włączenie delikatnych dźwięków, wyciszających oraz uspokajających maluszka, a także spróbować kołysania. Możemy również wykorzystać smoczek, butelkę bądź podjąć próbę nakarmienia potomka piersią, jednak tylko w sytuacji, w której dziecko chwilę wcześniej nie spożywało pokarmu.

Nagły płacz dziecka w nocy - czemu niemowlę płacze przez sen?

Nagły płacz niemowlęcia w nocy niezwykle często wiąże się z występowaniem snów. W odróżnieniu od dorosłych, u maluszków dominuje faza REM, która jest dość płytka oraz lekka i cechuje się dużą aktywnością mózgu. Dziecięce sny nie tylko nie są realistyczne, ale również nie mają scenariusza, dlatego nie musimy obawiać się nękania potomka przez koszmary. Nie oznacza to jednak, że sny niemowlęcia nie są wyraziste czy nie mogą powodować pobudzenia, prowadzącego do wystąpienia płaczu w trakcie drzemki.

Niespodziewany płacz dziecka w nocy może również wynikać z zastosowania niewłaściwej techniki karmienia, niepełnego wykształcenia flory bakteryjnej jelit bądź alergii pokarmowych czy zmagania się z uciążliwą kolką. Towarzyszące jej histeryczne napady płaczu pojawiają się gwałtownie i trudno je ukoić. Zazwyczaj maleństwo podkurcza nogi, ma wzdęty brzuszek, a po przebudzeniu jest mocno rozdrażnione.