Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Pierwszy rok życia dziecka obfituje w niezwykle dynamiczne wydarzenia. To właśnie w tym okresie nasze dziecko zaczyna chodzić, zazwyczaj wypowiada pierwsze słowa czy uczy się siadać. Dla każdego rodzica obserwacja rozwoju swojego potomka jest ogromnym szczęściem i pasmem nieustających wzruszeń, na które już od pierwszych miesięcy ciąży czekamy z niecierpliwością. W poniższym artykule nasi czytelnicy znajdą odpowiedź na często nurtujące pytanie, kiedy dziecko zaczyna siadać, co pozwoli zyskać niezbędną wiedzą o prawidłowym rozwoju maluszka.
Od kiedy dziecko zaczyna siadać?
Nasz maluch zaczyna samodzielnie siadać oraz utrzymywać się w takiej pozycji, bez żadnego podparcia w okolicach pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Zanim jednak doświadczymy tej chwili, niemowlę musi opanować umiejętność pewnego kontrolowania główki, leżenia na brzuszku czy w wysokiej podporze na naszych dłoniach. Istotną czynnością, jest nauka obrotów z brzucha na plecy oraz odwrotnie, a także zachowanie linii środkowej ciała. Dzięki temu dojdzie do wzmocnienia mięśni i przygotowania do odpowiedniego, stabilnego utrzymywania się w siadzie.
Jeśli pragniemy pomóc naszemu potomkowi oraz zachęcić go do aktywności warto, abyśmy często układali go na macie, dywanie lub w miejscu, w którym będzie mógł się bezpiecznie bawić. Takie działanie pomoże w wypracowaniu lepszej stabilizacji ciała, by maluch mógł we właściwym czasie przyjąć pozycję siedzącą.
Jak rozpoznać, że niemowlę próbuje siadać?
Jednym z symptomów, że nasz potomek próbuje siadać, jest przybranie przez niego pozycji zwanej trójnogiem. Możemy ją zaobserwować po tym, że niemowlę pochyla się do przodu, jednocześnie opierając na dłoniach w celu zrównoważenia górnej części ciała. Dzięki takim ćwiczeniom dziecko rozwija zmysł równowagi, co w efekcie prowadzi do umiejętności utrzymania się w pozycji siedzącej z podparciem, a z czasem zupełnie samodzielnie.
Dlaczego dziecko zaczyna siadać?
Rozwijające się niemowlę, spędzające dzień leżąc w łóżeczku, z czasem zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym je światem. Nic więc dziwnego w tym, że próbuje przyjmować zupełnie inne pozycje, by lepiej widzieć znajdujące się wokół przedmioty, a także przechodzących obok ludzi. Pozycja siedząca pozwala naszemu potomkowi chwytać położone obok zabawki, przyciągać je do siebie bądź nimi potrząsać.
Jak wspierać naukę siadania u maluszka?
Gdy chcemy pomóc naszemu potomkowi w nauce siadania warto, abyśmy zrozumieli, że powinien być to całkiem naturalny, niewymuszony przez nas proces. Wszelkie próby zbyt wczesnego sadzania maluszka mogą mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia, prowadząc do deformacji kręgosłupa czy zaburzeń rozwoju układu mięśniowego.
W tym okresie możemy układać dziecko na kocu lub macie edukacyjnej, ustawiając wokół niego zabawki w taki sposób, by nie miało trudności z ich dosięgnięciem. Dobrym pomysłem będzie spróbowanie zabawy delikatnie wzmacniającej mięśnie karku, kręgosłupa oraz brzuszka, które zachęcą niemowlę do samodzielnych prób podnoszenia.
Żeby wykonać ją prawidłowo, w pierwszej kolejności musimy usiąść na podłodze z wyprostowanymi nogami, by móc położyć pociechę na naszych udach, twarzą do siebie. Następnie delikatnie chwyćmy go za rączki i łagodnie podciągnijmy do siadu. Ponadto w tym samym momencie powinniśmy położyć się na plecach oraz ugiąć nogi w kolanach, jednocześnie podpierając plecy maluszka. Po chwili będziemy mogli wrócić do pozycji wyjściowej, a samo ćwiczenie znakomicie sprawdzi się w nauce siadania, bez nadmiernego przemęczania naszego dziecka.
Kiedy dziecko zaczyna samo siadać? Podsumowanie artykułu
Obserwowanie rozwoju naszego dziecka to niesamowite przeżycie, na które niejednokrotnie czekamy z dużą niecierpliwością. Pierwsze kroki, słowa i samodzielne siadanie potrafią nas niezwykle wzruszyć. Większość niemowląt zaczyna siadać bez podparcia dopiero pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. W tym okresie możemy wspierać i zachęcać nasze dziecko do samodzielnych prób przyjmowania pozycji siedzącej. Pamiętajmy jednak, by nie wymuszać u potomka wykonywania tej czynności, ponieważ tym sposobem możemy niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie.