Jak radzić sobie ze stresem podczas karmienia piersią?

Wiele kobiet w pewnym momencie napotyka na problemy z laktacją, co wywołuje zazwyczaj duży niepokój. Tym samym nierzadko powstaje swego rodzaju błędnego koło, ponieważ częstą przyczyną tego rodzaju kłopotów jest właśnie stres. Ma to związek z wydzielaniem mniejszej ilości oksytocyny i wzrostem adrenaliny. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak wygląda zależność między stresem a karmieniem piersią, a także podpowiadamy, jak poradzić sobie z trudnymi emocjami podczas karmienia.

Stres a karmienie piersią – jak obawy i negatywne myśli wpływają na laktację?

Choć większość osób zdaje sobie sprawę, że za produkcję mleka w kobiecych piersiach odpowiada prolaktyna, niewielu wie o bardzo ważnej roli, jaką pełni inny hormon. Oksytocyna, czyli tak zwany hormon szczęścia, jest niezbędna do tego, aby nastąpił wypływ mleka – bez niej pokarm pozostaje w pęcherzykach mlecznych i nie jest transportowany do brodawki.

Przyczyną takiego stanu rzeczy nierzadko jest utrzymujący się stres – mogą to być często przejawiane przez młode mamy obawy. W momencie, gdy nadmiernie martwimy się, czy dziecko odpowiednio się rozwija, czy nic mu nie jest i czy robimy wszystko dobrze, produkcja oksytocyny maleje, rośnie natomiast wydzielanie adrenaliny. W związku z tym wypływ pokarmu jest utrudniony lub nie ma go wcale, co wtórnie rodzi niepokój, doprowadzając nierzadko do pogłębienia się dolegliwości.

Smutek i stres podczas karmienia piersią mogą być objawem D-MER

D-MER, czyli dysphoric milk ejection reflex, to zaburzenie objawiające się negatywną reakcją organizmu na moment wypływu mleka. Kobiety doświadczające tego zaburzenia bezpośrednio przed jego nastąpieniem odczuwają negatywne emocje. Objawy mogą mieć różne nasilenie i utrzymywać się nawet do 10 miesięcy w najcięższych przypadkach. Istnieje szerokie spektrum przykrych doznań odczuwanych przez kobietę z diagnozą D-MER – mogą to być stres, niepokój czy frustracja, ale również uczucie beznadziei i bezwartościowości. Niekiedy pojawiają się również wrogość oraz złość i irytacja.

Za przyczynę wypływu mleka z dysforią uznaje się gwałtowny spadek dopaminy w momencie karmienia. Reguluje ona stany emocjonalne i to właśnie dlatego wiąże się z wystąpieniem negatywnych uczuć – w skrajnych przypadkach pojawiają się nawet myśli samobójcze oraz akty autoagresji. Co ważne, odczuwane podczas wypływu mleka emocje nie są związane z psychiczną reakcją matki na sytuację karmienia i mogą wystąpić również podczas odciągania mleka lub jego samoczynnego wypływu.

Co na nerwy podczas karmienia piersią?

Wiele kobiet doświadczających D-MER lub po prostu odczuwających dużą ilość stresu zastanawia się, co na nerwy podczas karmienia piersią będzie odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku ciężkich postaci wypływu mleka z dysforią zaleca się zaprzestanie karmienia piersią. Jeżeli jednak kobieta chce je mimo wszystko kontynuować, konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

W przypadku gdy mamy do czynienia z lżejszą postacią zaburzenia lub laktacja jest zaburzona ze względu na stres podczas karmienia piersią, świetnie sprawdzają się specjalne techniki relaksacyjne, a także odpowiednie zadbanie o jakościowy odpoczynek i czas dla siebie. Wiele kobiet odczuwa dużą poprawę w wyniku masażu, przytulania się, ciepłych kąpieli i okładów. Ważne jest również to, aby dać ujście trudnym emocjom w odpowiedni sposób – pozwolenie sobie na płacz i ich odczuwanie może wiele zmienić.

Jak zmniejszyć stres podczas karmienia piersią?

W przypadku doświadczania stresu podczas karmienia piersią lub niepokoju związanego z wydarzeniami życia codziennego warto w momencie przystawiania maluszka skupić się na wizualizacji czegoś, co sprawia nam radość oraz znaleźć maksymalnie wygodną pozycję. Pomocne może się również okazać słuchanie relaksującej muzyki.

Pamiętajmy, że troska o poprawną laktację zaczyna się już od pierwszych dni po porodzie – warto zapewnić świeżo upieczonej mamie jak najwięcej spokoju. Sama świadomość wsparcia ze strony najbliższych może pomóc jej zredukować stres podczas karmienia piersią.