Dlaczego noworodek nie chce spać?
Jako rodzice marzymy o tym, by po urodzeniu nasz potomek spokojnie przesypiał noce i budził się radosny oraz wypoczęty. Niestety niejednokrotnie maluchy w tym okresie mają trudności z zasypianiem, co może wynikać z kilku kluczowych aspektów. Gdzie powinniśmy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy? Dlaczego noworodek nie chce spać?
Dlaczego noworodek nie chce spać w nocy? Możliwe powody
Sen jest niezbędny dla naszego dziecka, dlatego tym bardziej martwimy się, gdy ma ono trudności z zasypianiem. Gdy noworodek nie chce spać, wybudza się w nocy lub niespokojnie wierci się w nocy, może mieć to niebagatelny wpływ na jego samopoczucie, a nawet zdrowie. Zmęczony maluch nie tylko będzie marudny, rozdrażniony czy wrażliwy na wszelkie bodźce, ale również nadmiernie pobudzony, co zaburza jego rytm, a także wpływa na nas samych.
Dlatego, gdy nasz potomek ma trudności z zasypianiem, powinnyśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim warto obserwować regularność godzin usypiania dziecka. Dobrze również przyjrzeć się, czy maluch budzi się o stałych porach, a także ile czasu zajmuje mu zaśnięcie.
Zachowanie regularności to niezwykle istotny aspekt, mający ogromne znaczenie dla jakości snu naszego potomka. Powinnyśmy również zadbać o wprowadzenie rytuału przed snem, który pomoże nam wyciszyć i uspokoić noworodka, co przełoży się na szybsze zasypianie. Niezwykle istotne są warunki, jakie stwarzamy dziecku do snu, takie jak rodzaj łóżeczka, temperatura, oświetlenie czy dodatkowe akcesoria w postaci pozytywek.
Dlaczego noworodek nie chce spać w łóżeczku?
Kolejnym z powodów, dla których maluch może mieć problemy z zasypianiem, jest dyskomfort w postaci pełnej pieluchy, uczucia głodu czy kolek. Dlatego przed rozpoczęciem usypiania musimy zadbać, by nasze dziecko było przewinięte, najedzone i spokojne, co przełoży się na jego nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli noworodek nie chce spać w łóżeczku warto, abyśmy zapewniły mu ciszę oraz brak dodatkowych bodźców, które mogą mieć znaczenie dla naszego dziecka. Dlatego zadbajmy o odpowiedni nastrój, dzięki któremu nasz maluch zrelaksuje się i spokojnie zaśnie.
Skąd się bierze u dziecka niechęć do spania?
Sen u noworodków wygląda nieco inaczej niż u dorosłych. Jest on płytki, dostosowany do fizycznego rozwoju oraz umysłu, a także kojarzony z fizycznymi potrzebami. Dlatego maluch przez cały czas jest w trybie czuwania, co służy wybudzaniu się w warunkach przez głód czy niewygodę. To właśnie odczuwanie dyskomfortu może być jednym z czynników wpływających na niechęć do spania.
Jak sobie radzić z bezsennością u noworodka?
Pierwsze tygodnie po porodzie mogą być dla maluszka czasem oswajania się z nowym otoczeniem. W tym okresie powinnyśmy zadbać o wprowadzenie do jego codzienności stałego rytmu dnia, do którego pociecha stopniowo przywyknie, co korzystnie wpłynie na jej funkcjonowanie oraz sen.
W nocy, gdy dziecko wymaga karmienia, możemy zrezygnować z włączania światła, by dodatkowo go nie rozbudzać. Dzięki temu nie tylko łatwiej ponownie uśpimy noworodka, ale również nauczymy, że noc jest czasem spokoju i ciszy.
Gdy maluch cierpi na kolki, w szczególności musimy usystematyzować rytm dnia, a także poradzić się pediatra w sprawie możliwych do stosowania preparatów.
Dlaczego noworodek nie chce spać? Podsumowanie
Trudności ze snem u noworodka to powszechne zjawisko, z którym niejednokrotnie borykamy się jako opiekunowie. Tuż po narodzinach maluszek dopiero uczy się funkcjonować w nowym otoczeniu, dlatego w szczególności powinnyśmy zadbać o wprowadzenie regularności w codziennych czynnościach. Przyjrzyjmy się, czy dziecko budzi się i zasypia o tych samych godzinach, jakie ma warunki do spania, czy przed usypianiem jest przewinięte oraz nakarmione. To jedne z podstawowych czynników, na które musimy zwrócić uwagę, by zadbać o dobre samopoczucie potomka, jego stan fizyczny oraz psychiczny, a także zdrowie.