Czyszczenie noska noworodka

Czyszczenie noska noworodka powinno być stałym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Warto mieć na względzie, że tak małe dzieci nie potrafią jeszcze oddychać buzią, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im jak największy komfort oddychania przez nos. Zbierająca się w nim wydzielina może bowiem łatwo doprowadzić do rozwinięcia się poważnej infekcji. Tymczasem czyszczenie noska u noworodka wcale nie jest skomplikowane – zwłaszcza jeśli postawimy na nowoczesne akcesoria tworzone z myślą o potrzebach najmłodszych.

Jak powinno wyglądać oczyszczanie noska u noworodka?

Czyszczenie noska noworodka wymaga posiadania jedynie dwóch akcesoriów – roztworu soli fizjologicznej (lub wody morskiej) oraz aspiratora manualnego lub elektrycznego, który w dużej mierze zastąpił używaną dawniej gruszkę. Sól fizjologiczną należy stosować co najmniej dwa razy dziennie, a także wówczas, gdy słyszymy, że w nosie znajduje się wydzielina. Preparat ten ma za zadanie utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia śluzówki, a także ułatwiać czyszczenie noska noworodka.

 

Jeżeli jednak zakraplanie jest stresujące dla malca, można zastosować inhalację z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. U niektórych dzieci korzystne może być ponadto czyszczenie nosa przed karmieniem – należy pamiętać, aby nie wykonywać tej czynności po jedzeniu, jako że można w ten sposób doprowadzić do wymiotów.

Dlaczego regularne i odpowiednie czyszczenie noska u noworodka jest tak ważne?

Oprócz tego, że pomijanie czyszczenia noska noworodka może doprowadzić do rozwoju infekcji, czynność ta jest ważna również z innych powodów. Przede wszystkim zalegająca wydzielina sprawia, że narząd ten nie wykonuje swoich funkcji poprawie. Mowa tu, chociażby o oczyszczaniu wdychanego powietrza z drobnoustrojów czy ogrzewaniu go, a także rozpoznawaniu zapachów.

 

Z tego względu warto zaplanować oczyszczanie noska u noworodka na stałe godziny każdego dnia. Niezbędne będzie również zaopatrzenie się w odpowiedni aspirator – obecnie odradza się stosowanie gruszki, jako że w jej przypadku istnieje większe ryzyko podrażnienia śluzówki.

Czyszczenie noska noworodka – jaki aspirator wybrać?

Warto, by wybór aspiratora do czyszczenia noska noworodka był przemyślany – w końcu będziemy go stosować kilka razy dziennie przez dość długi czas. Na rynku znajdziemy szeroki wybór aspiratorów manualnych oraz elektrycznych. Tego rodzaju urządzenia można zazwyczaj stosować już od pierwszych dni życia, ponieważ są w wysokim stopniu bezpieczne.

 

Aspirator ręczny posiada wężyk, który umieszcza się w nozdrzu dziecka, zbiornik na wydzielinę, a także ustnik, który rodzic umieszcza w ustach i zasysa powietrze. Tego rodzaju akcesorium może jednak powodować wejście w kontakt z wydzieliną, w której znajdują się liczne drobnoustroje, a w rezultacie skutkować zachorowaniem rodzica. Na rynku znajdziemy również aspiratory ręczne, które można podłączyć do odkurzacza – wówczas odciąganie wydzieliny trwa jedynie kilka sekund. Najwygodniejsze są natomiast aspiratory elektryczne, jednak w ich przypadku należy przygotować się na większy wydatek.

Oczyszczanie noska u noworodka – jak czyścić aspirator?

Warto mieć na uwadze, że czyszczenie noska noworodka nie może być jedynym elementem jego higieny. Używając do tego celu aspiratora musimy zadbać o jego odpowiednią czystość. Akcesorium to należy umyć po każdym użyciu – z wykorzystaniem ciepłej wody i delikatnego detergentu, na przykład mydła lub płynu do mycia naczyń. Dobrze jest to zrobić jak najszybciej, aby nie dopuścić do zaschnięcia wydzieliny, która jest wówczas trudniejsza do usunięcia. Niektóre aspiratory można również myć w zmywarce.

 

Jeśli posiadane przez nas urządzenie jest wyposażone w filtry, konieczna jest również ich regularna wymiana zgodnie z zaleceniami producenta. W celu umycia trudno dostępnych miejsc można również sięgnąć po specjalne akcesoria do aspiratorów. Utrzymanie ich w czystości to druga obok czyszczenia nosa noworodka składowa odpowiedniej higieny tego narządu. Aby zapobiegać infekcjom, warto również wdrożyć zalecane przez ekspertów zasady profilaktyki.