Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu

Ząbkowanie jest jednym z naturalnych procesów, które zachodzą w ciele każdego małego człowieka. Jak sama nazwa wskazuje - to okres, podczas którego u dziecka zaczynają wychodzić zęby. Nie jest to jednak nic przyjemnego - zdecydowana większość maluchów odczuwa duży dyskomfort, ból oraz inne dolegliwości związane ze wzrostem zębów. Wszystko to ma negatywny wpływ na samopoczucie dziecka, które podczas ząbkowania może być bardziej podrażnione i marudne. Czy jednak w czasie ząbkowania może wystąpić gorączka? Jakie są jej objawy i czy należy się martwić? Ile ona trwa i jak ją zbić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z ząbkowaniem maluchów można znaleźć w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

Gorączka przy ząbkowaniu - objawy

Pierwszym objawem, który natychmiast zauważy wielu rodziców, jest zmiana zachowania dziecka. Jeżeli dotychczas było ono pogodne, radosne i zadowolone - nawet jeśli ząbkowanie sprawiało mu ból - może to oznaczać, że pojawiła się gorączka. Maluch w tym czasie może być mocno zmęczony, przez co również częściej będzie zasypiał. Oczywiście gorączka to podwyższona temperatura ciała, którą da się wyczuć poprzez dotyk, a u maluchów często widać również rumieńce na policzkach, które na nią wskazują.

 

Czy należy się obawiać gorączki przy ząbkowaniu? Jak powszechnie wiadomo - gorączka nie jest domyślnym stanem naszego ciała. Jest to reakcja organizmu, która wskazuje wyraźnie, że gdzieś pojawił się np. stan zapalny, z którym w tym momencie mierzy się układ odpornościowy. W przypadku ząbkowania gorączka jest absolutnie naturalnym objawem i występuje niemal u każdego dziecka. Przeważnie temperatura ciała malucha wzrasta do 37-37,5 stopnia i jest to całkowicie normalne i akceptowalne. W tym przedziale określamy temperaturę jako stan podgorączkowy. W trakcie ząbkowania może jednak wystąpić sytuacja, w której pojawi się pełnowymiarowa gorączka, w której ciało osiąga 38 stopni i więcej.

 

Jak objawia się samo ząbkowanie? Poza pojawieniem się wspomnianej gorączki najwięcej zmian można zauważyć w okolicach dziąseł - stają się one zaczerwienione i pojawia się na nich opuchlizna. Często pojawia się również nadaktywność ślinianek, przez co dziecko intensywnie się ślini. W trakcie ząbkowania u dzieci często występuje również wzmożenie potrzeby ssania i gryzienia, dlatego dobrym pomysłem będzie inwestycja w wytrzymałem smoczki i gryzaki (najlepiej chłodzące, gdyż poza zajęciem malucha, przynoszą one ukojenie w bólu spowodowanym wyrzynaniem się ząbków).

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu?

Wielu rodziców zastanawia się ile może trwać gorączka przy ząbkowaniu? Dzięki przeprowadzonym badaniom specjalistom udało się ustalić, że temperatura pojawia się u maluchów około 3 dni przed rozpoczęciem wyrzynania się ząbka, a ustępuje 3 dni po wyrżnięciu. Jeśli jednak stan gorączki utrzymuje się dłużej, czyli 4 dni lub więcej, można mieć powody do niepokoju. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do pediatry w celu przeprowadzenia szerszych badań.

 

To ile utrzymuje się gorączka przy ząbkowaniu nie zawsze jest jednakowe. Czasem ten okres może być dłuższy lub krótszy, a wpływ na to ma bardzo dużo czynników. Wiele zależy m.in. od genów i indywidualnych cech malucha. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, w trakcie ząbkowania należy po prostu bacznie obserwować zachowania dziecka i regularnie kontrolować temperaturę jego ciała.

Jak walczyć z gorączką przy ząbkowaniu?

W przypadku występowania stanu podgorączkowego w zasadzie nie musimy podejmować żadnych działań - zmiana jest na tyle niewielka, że dziecko odczuje ją nieznacznie i wciąż jest to temperatura bezpieczna. W przypadku jednak kiedy dojdzie ona do 38 stopni lub więcej, można sięgnąć po naturalne rozwiązania, takie jak żele czy maści chłodzące, gryzaki chłodzące czy specjalnie przygotowane okłady na dziąsła nasączone naparem z rumianku. Każdy z tych sposobów pomoże nieco obniżyć temperaturę u malucha i zmniejszyć występujący dyskomfort.