Nadciśnienie w ciąży - czy może stanowić zagrożenie?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie dotykające bardzo wielu ludzi na całym świecie. Wiele osób nie jest świadomych, że na nie choruje, gdyż jest to problem, który przez długi czas nie daje żadnych poważnych objawów.

Jeśli jesteś kobietą, która spodziewa się dziecka lub planuje zajście w ciążę i masz świadomość tego, czym charakteryzuje się to schorzenie, zapewne zastanawiasz się, czy nadciśnienie w ciąży powoduje jakiekolwiek poważne problemy. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dookoła tej kwestii.

Nadciśnienie - choroba cywilizacyjna, która jest cichym zabójcą

Nadciśnienie tętnicze przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych sygnałów. Głównymi przyczynami tej choroby są siedzący tryb życia, niezdrowe, wysokokaloryczne jedzenie, a także niewielka dawka aktywności fizycznej. Choroba może mieć również podłoże genetyczne.

Nadciśnienie tętnicze to niezwykle niebezpieczne schorzenie, gdyż efektem nieleczonej choroby może być nawet zawał serca. W przypadku kobiet, które są w ciąży, ten problem jest jeszcze poważniejszy, gdyż rozwijające się dziecko samo w sobie stanowi ogromne obciążenie dla organizmu przyszłej mamy.

Nadciśnienie w ciąży - objawy

Każdy organizm jest inny, dlatego powinnaś pamiętać o tym, by o swoich wątpliwościach poinformować lekarza prowadzącego Twoją ciążę. Nadciśnienie objawiać się może między innymi poprzez pulsujący ból głowy lub w klatce piersiowej, a także zaburzenia snu, widzenia czy szybkie męczenie się.

Nadciśnienie u ciężarnych kobiet potrafi być problematyczne szczególnie podczas ostatnich tygodni ciąży czy samej akcji porodowej. Wynika to z faktu, że w trakcie rodzenia dziecka ciało musi się niezwykle wysilić. Bywa, że nadciśnienie nie wynika z prowadzenia niezdrowego trybu życia, a zamiast tego jest chorobą dziedziczoną. Jeżeli w Twojej rodzinie któryś z członków boryka się z tą dolegliwością warto, byś dała o tym znać swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Nadciśnienie w ciąży, a poród - czy jest to niebezpieczne?

Poród stanowi niezwykły wysiłek dla organizmu, dlatego w naturalny sposób zwiększa ciśnienie krwi. W najgorszym wypadku w trakcie rodzenia dziecka mogłoby dojść do zawału u matki. W związku z tym powinnaś szczególnie zadbać o swoje zdrowie dla samej siebie, jak i maluszka.

Jeżeli podejrzewasz u siebie nadciśnienie, to w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza. Po drugie, zwróć uwagę na to, co jesz. Warto zamienić niezdrowe produkty na takie, które dostarczą Ci i dziecku niezbędnych składników odżywczych. Doskonale sprawdzi się także picie właściwych ilości wody. Pod żadnym warunkiem nie spożywaj alkoholu, ani nie pal papierosów - te dwa czynniki są zakazane w przypadku ciąży, jak i nadciśnienia.

Nadciśnienie w ciąży - skutki

Nadciśnienie w ciąży - kiedy do szpitala powinna udać się kobieta, która je u siebie podejrzewa? Jeśli objawy są poważne, najlepiej zrobić to jak najszybciej. W przypadku, gdy czujesz się dobrze, ale sądzisz, że ten problem może Cię dotyczyć, wystarczy konsultacja z lekarzem. Zastanawiasz się jakie leki na nadciśnienie w ciąży będą dobrym rozwiązaniem, by zminimalizować skutki choroby?

Swoją chęć podjęcia leczenia farmakologicznego musisz skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Często wystarczająca okazuje się większa ilość aktywności fizycznej oraz zmiana szkodliwych nawyków żywieniowych. Pamiętaj o tym, by dbać o swoje zdrowie, gdyż w innym wypadku może dojść do nieprzyjemnych, a nawet tragicznych skutków dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Nadciśnienie w ciąży - podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz, że nadciśnienie potrafi być niezwykle niebezpieczne - zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Jeżeli interesuje Cię więcej treści dotyczących dbania o siebie w trakcie trwania ciąży, to koniecznie zapoznaj się z resztą artykułów, które znajdują się na naszym blogu.

Zachęcamy Cię także do wizyty w naszym sklepie i zapoznania się z flagowym produktem, czyli Aniballem: https://malakawka.pl/. To doskonałe narzędzie do ćwiczeń, których regularne uprawiane dobrze przygotuje Cię do porodu.