Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Rano czy wieczorem?

Kiedy starasz się o dziecko lub przypuszczasz, że możesz być w ciąży, w domu bardzo często pojawia się test ciążowy. To właśnie on - jeszcze zanim zdążymy udać się do lekarza - pozwala z dużą skutecznością sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Biorąc jednak pod uwagę to, że test ciążowy nie jest przedmiotem codziennego użytku i nierzadko mamy z nim do czynienia po raz pierwszy dopiero, gdy planujemy ciążę, wiele kobiet zastanawia się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy - rano czy wieczorem. Wokół wyników domowych testów ciążowych pojawia się wiele wątpliwości i mitów - wyjaśniamy więc, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, w jakich warunkach i po jakim czasie od zapłodnienia jego wynik jest wiarygodny.

Jak działa test ciążowy?

Testy ciążowe pozwalają sprawdzić poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu, który pojawia się w organizmie dopiero wówczas, gdy kobieta zajdzie w ciążę. Warto jednak wiedzieć, że na samym początku ciąży poziom ten nie jest wysoki i zwiększa się wraz z upływem czasu - to właśnie dlatego nie należy wykonywać testu ciążowego zbyt wcześnie. Zbyt niski poziom gonadotropiny w organizme może sprawić, że test o niewystarczającej czułości nie wychwyci go, a wynik okaże się niemiarodajny. Mimo to, domowe testy ciążowe o skuteczności przewyższającej 90% uważa się za bardzo wiarygodny sposób na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Co więcej, są one powszechnie dostępne w aptekach i drogeriach, a ich cena nie jest wysoka. Aby sprawdzić poziom gonadotropiny w domu, niezbędny będzie mocz. Test ciążowy można jednak również wykonać w oparciu o badanie krwi w laboratorium - warto dodać, że wynik testu ciążowego zawsze powinniśmy skonsultować z lekarzem i potwierdzić w jego gabinecie, aby mieć pewność, czy udało nam się zajść w ciążę. Testy wykonywane w oparciu o krew są bardziej precyzyjne i wiarygodne, a także mogą udzielić nam większej ilości informacji na temat stanu zdrowia matki i płodu.

Test ciążowy - kiedy najlepiej zrobić go w domu?

Domowe testy ciążowe zazwyczaj pozwalają na uzyskanie wiarygodnego wyniku po 6-7 dniach od zapłodnienia. Wybierając test o większej czułości na poziom hCG w organizmie, masz większe szanse na to, że wynik testu będzie prawidłowy. Nierzadko słyszymy, że test powinno się wykonywać dopiero w dniu planowanej miesiączki, czyli 14 dni po owulacji, jednak przeważnie nie trzeba czekać tak długo, a test wykonany po tygodniu powinien wskazać wiarygodny wynik. Jeśli nie chcesz pozostawiać miejsca na wątpliwości, wykonaj test po 3 tygodniach od owulacji, czyli po tygodniu od spodziewanej miesiączki (97% pewności). Warto wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, ponieważ wykonany za wcześnie może nie wyczuć obecności hCG i przedwcześnie wskazać wynik negatywny.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy - rano czy wieczorem?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet w obawie o niemiarodajny wynik domowego testu ciążowego. I rzeczywiście, najlepiej zrobić test ciążowy rano, ponieważ to właśnie wtedy poziom hormonu pojawiającego się w ciąży (hCG) jest wyższy i test łatwiej go wychwyci - ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy robisz test będąc we wczesnej ciąży. Kiedy poziom gonadotropiny rośnie, nawet mniej czułe testy ciążowe nie powinny mieć problemu ze wskazaniem dodatniego wyniku, dlatego wraz z upływem czasu zmniejsza się znaczenie, o jakiej porze dnia robimy test. Jeśli jednak zależy Ci na pewnej odpowiedzi na pytanie o to, czy jesteś w ciąży i chcesz ją uzyskać w niedługim czasie po ewentualnym zapłodnieniu, warto zdecydować się na test laboratoryjny w oparciu o mocz lub badanie krwi. Wynik domowego testu ciążowego wykonanego wieczorem będzie tym bardziej wiarygodny, im później wykonujemy test - po trzech tygodniach ciąży jego wynik jest równie miarodajny, ponieważ poziom gonadotropiny w organizmie jest już znacznie wyższy. Warto wiedzieć, że obecność tego hormonu nie musi od razu oznaczać ciąży, czasem świadczy także o rozwijającej się chorobie nowotworowej, dlatego zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem, który potwierdzi informacje o tym, co dzieje się w organizmie. Wybierając test ciążowy w aptece lub drogerii, zwracaj uwagę na jego czułość.

Sprawdź kiedy wykonać badanie glukozy w ciąży.