Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Oczekiwanie na dziecko jest w wielu przypadkach obarczone różnymi dolegliwościami, które są mniej lub bardziej niebezpieczne. Szczególnie częstym zjawiskiem jest ból pleców w trakcie ciąży. Jak sobie radzić w takiej sytuacji, co może ona oznaczać oraz kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Zapraszamy do lektury!

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Jak sobie z nim radzić?

Ból pleców w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem i ponad połowa ciężarnych kobiet zgłasza, że przeżyła go co najmniej raz w ciągu 9 miesięcy. Może się pojawić na każdym etapie ciąży i dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. Przede wszystkim może dotknąć pań otyłych, posiadających wady postawy lub nieaktywnych fizycznie. Nie jest to jednak powszechnie obowiązująca zasada, ponieważ nawet aktywne kobiety mogą cierpieć na ból pleców w ciąży.

Najczęściej występuje ból kręgosłupa w ciąży na dole, czyli w odcinku lędźwiowym. Jego przyczyny dotyczą przede wszystkim zmian zachodzących w organizmie kobiety, głównie przez działanie hormonów ciążowych na macicę i miednicę. Rozciągają się przygotowując ciało na poród, jednak tym samym wywierają nacisk na kręgosłup. Ból pleców w ciąży w pierwszych tygodniach dotyczy najczęściej wspomnianego odcinka lędźwiowego, jednak w II i III trymestrze może się pojawić w dowolnym miejscu, ponieważ w tym przypadku dotyczy bardziej postawy ciała i środka ciężkości. Powiększający się brzuch i piersi zwiększają obciążenie kręgosłupa.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Istnieją sytuacje, w których ból pleców w ciąży jest niebezpieczny, choć nie zdarzaja się często. Przede wszystkim nie jest to dolegliwość występująca samodzielnie. Gdy towarzyszy mu krwawienie, plamienie lub gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zwłaszcza, jeśli jest silny, przeszywający i wiąże się z drętwieniem nóg. W niektórych przypadkach ból pleców może być objawem infekcji układu moczowego (zwykle towarzyszy mu pieczenie przy oddawaniu moczu). W tej sytuacji także należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Co na ból pleców w ciąży? Sposoby na ból pleców w ciąży

Zastanawiasz się jak złagodzić ból pleców w ciąży? Jest to bardzo możliwe, jednak wymaga zmiany trybu życia. Przyszła matka nie powinna się przemęczać, dźwigać ciężkich rzeczy - najlepiej jak najwięcej odpoczywać. Co ciekawe, powodem nasilania się dolegliwości bólowych jest noszenie butów na obcasie. Te z kolei nienaturalnie wyginają odcinek lędźwiowy. Niektórzy specjaliści zalecają także zakup tzw. pasa ciążowego, czyli narzędzia przeznaczonego do podtrzymania brzucha. To szczególnie dobre rozwiązanie w trzecim trymestrze, kiedy mocno rozwinięty płód w dużym stopniu obciąża kręgosłup. Wielu ekspertów poleca spanie na boku (najlepiej lewym), z nogą ugiętą w kolanie. Pod kolano natomiast można włożyć poduszkę. Najpopularniejsze są większe, specjalne poduszki w kształcie litery C lub L, tzw. rogale. Można je później wykorzystać do karmienia malucha.

Sposoby na ból pleców w ciąży zawsze dotyczą dbania o aktywność fizyczną. Oczywiście, kobieta nie powinna się zanadto przemęczać, ale warto codziennie spacerować, wykonywać różne ćwiczenia rozciągające. Świetnym pomysłem jest pójście na basen, ponieważ woda odciąża kręgosłup, do tego wpływa relaksująco na cały organizm. Warto skonsultować plan ćwiczeń z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania dla trudniejszych treningów.

Ciekawym pomysłem jest także korzystanie z termoforu, gdy pojawia się ból pleców. Można także ogrzać kręgosłup przy pomocy koca lub wziąć ciepłą kąpiel (jednak nie gorącą). Warto także pokusić się o masaż pleców. Można to zrobić chociażby słuchawką prysznicową lub poprosić partnera o pomoc.

Warto kontrolować swoją dietę, ponieważ nagły przyrost masy ciała nie działa korzystnie na kręgosłup. Ból pleców jest zjawiskiem częstym, jeśli jednak masz wątpliwości dotyczące przyczyny takiego stanu, niezwłocznie udaj się do swojego lekarza prowadzącego.