Karmienie piersią - jak się przygotować?

Każda przyszła mama musi zdawać sobie sprawę z tego, że przez pierwsze miesiące życia jej dziecko będzie całkowicie od niej zależne. Również jej ciało przystosuje się do tego - piersi będą wytwarzać mleko (będzie trwał tzw. okres laktacji), które jest podstawowym pokarmem dla każdego malucha. Nie każda mama jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość mleka, które wytwarzają jej piersi, ma ogromny wpływ wiele czynników. Często jednak pada w Internecie i nie tylko pytanie “karmienie piersią - jak się przygotować?”. Odpowiedź na nie jest jednak prosta i składa się z kilku elementów, które mogą ulegać zmianom w zależności od potrzeb zarówno matki, jak i dziecka. Jeżeli więc pragniesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować się do karmienia piersią, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Czy do karmienia piersią potrzebne jest specjalne przygotowanie?

Przygotowanie do karmienia piersią jest przydatne, ale nie niezbędne. Wiele kobiet słyszało rady od swoich babć czy matek, żeby masować okolice brodawek sutkowych i całe piersi w trakcie ciąży, co w teorii miało pomagać i ułatwiać karmienie. Jak się jednak okazało po przeprowadzeniu wielu badań - podejmowanie takich czynności nie tylko nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a może nawet zaszkodzić. Co natomiast zdecydowanie pomoże to dbałość o komfort i pielęgnację piersi. Można delikatnie masować je prysznicem (na przemian ciepłą i zimną wodą), co ma bardzo pozytywny wpływ na krążenie. Jeżeli zależy Ci również na tym, aby po ciąży Twoje piersi dobrze się prezentowały, po kąpieli i osuszeniu ich możesz zastosować krem przeciw rozstępom. Do tego w celu zwiększenia wygody warto na co dzień nosić porządny biustonosz podtrzymujący i stabilizujący piersi, jednak należy uważać przy wyborze - nie powinien on ściskać ani spłaszczać piersi, tym bardziej w czasie laktacji - może to powodować dyskomfort i ból.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Karmienie piersią to czynność, którą każda matka musi opanować do perfekcji. W końcu będzie ona musiała wykonywać ją każdego dnia przez kilkanaście tygodni nawet po kilkanaście razy dziennie. Oznacza to, że kobieta musi znaleźć najlepsze rozwiązanie zarówno dla siebie, jak i dziecka, aby cały proces karmienia nie był tak bardzo męczący i uciążliwy.

Jednym z kluczy do sukcesu jest przede wszystkim dobre ułożenie i pozycja karmionego malucha przy piersi. Już od pierwszych dni warto ją poćwiczyć i znaleźć tę, która najbardziej odpowiada nam i dziecku. Dzięki temu unikniemy później dyskomfortu i oszczędzimy go również maluszkowi.

Do ułatwienia karmienia powstał szereg różnorodnych akcesoriów, które mogą przydać się młodej mamie, takich jak m.in. biustonosz do karmienia, którego konstrukcja została zaprojektowana tak, aby zapewnić nie tylko komfort dla piersi i zapobiegać stanom zapalnym z powodu zastoju pokarmu, ale także umożliwiać szybkie odpięcie miseczki z użyciem jednej ręki dla natychmiastowego dostępu i możliwości rozpoczęcia podawania pokarmu. Oprócz tego na rynku dostępne są specjalne ubrania dla karmiących matek, a także tzw. rogale, czyli poduszki do karmienia.

Na co świeżo upieczona mama musi zwrócić uwagę?

Warto zwrócić uwagę na dietę podczas karmienia piersią - im lepsza, tym więcej składników odżywczych otrzyma dziecko. W tym celu można sięgnąć po jeden z licznych poradników dla młodych mam, w których często można znaleźć rozpisane diety i całe przepisy, co bardzo ułatwia sprawę. W sytuacji, kiedy piersi zaczną wydzielać siarę, nie należy panikować. Można wtedy użyć wkładek laktacyjnych, które pomogą rozwiązać problem. Nie można również odpuścić tematu pielęgnacji - pomoże ona utrzymać piersi w pełnym zdrowiu, a po okresie laktacji przywrócić im jędrność i wygląd sprzed ciąży.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik zawiera odpowiedź na nurtujące Cię pytanie dotyczące tego, jak przygotować się do karmienia piersią.