Jakie owoce można jeść w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy w całym organizmie zachodzi wiele zmian. Rozwijające się nowe życie również wykazuje potrzeby, dlatego w tym czasie należy szczególnie uważać na spożywane jedzenie. W ciąży warto sięgnąć po zdrowie przekąski, takie jak owoce, które dostarczą wiele witamin oraz pozytywnie wpłyną zarówno na matkę, jak i na dziecko. Jednak, aby mieć pewność co do ich spożywania, warto dowiedzieć się — jakie owoce można jeść w ciąży?

Jakie owoce jeść w ciąży?

Ciąża dla kobiety jest nie tylko intensywnym oczekiwaniem na nowego członka rodziny, ale również czasem, w którym wiele wcześniej pomijanych aspektów, zaczyna mieć kluczowe znaczenie. Niejednokrotnie na myśl nasuwa się pytanie — jakie jeść owoce w ciąży. Zbilansowana dieta bogata w odżywcze składniki oraz witaminy to podstawa do prawidłowego funkcjonowania oraz zapewnienia organizmowi potrzebnych składników. Witamin mogą dostarczyć nam owoce, które są źródłem szeregu niesamowitych składników. Przyszła mama powinna zdecydować się na produkty o dużej gęstości odżywczej, co oznacza, że nie zawierają one nadmiernej ilości kalorii, jednak są źródłem witamin. Do tego typu rozwiązań można zaliczyć owoce, które w dużej mierze zaspokoją potrzeby kobiety w ciąży.

Owoce są bogactwem rozmaitych witamin, które w okresie ciąży są dla kobiety niezwykle ważne, dlatego warto pamiętać o ich regularnym spożywaniu. Można wykorzystać owoce do przygotowania deserów bądź samodzielnego jedzenia. Praktycznie każde połączenie będzie odpowiednie, o ile nie spożywamy składników, które mogą nam zaszkodzić. Wiele owoców wykazuje działanie alkalizujące. Oznacza to, że po ich zjedzeniu nasz organizm nie zakwasza się tak szybko oraz równowaga kwasowo-zasadowa zostaje zachowana. W ciąży warto wybierać owoce, które dostarczają sporej dawki witaminy C. Zaliczają się do nich m.in. borówki, jagody, czarne porzeczki, kiwi, agrest czy maliny. To nie tylko pyszne, ale też wartościowe rozwiązanie, które pomoże wzmocnić odporność oraz przyspieszyć wchłanialność żelaza.

Jakie owoce najlepiej jeść w ciąży?

Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawowym czynnikiem wpływającym na stan dziecka oraz matki. W rezultacie spożywanie właściwej liczby posiłków oraz urozmaicanie ich owocami jest niezwykle istotne i przekłada się na codzienne funkcjonowanie ciężarnej. Jak wiadomo, jedną z najważniejszych witamin, którą warto spożywać w ciąży, jest witamina C. Oprócz powyżej wymienionych owoców znajdziemy ją również w truskawkach oraz cytrusach. Są to jednak owoce, które mogą silnie uczulać, dlatego nie należy spożywać ich zbyt dużo. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiernie jedzenie owoców również nie będzie korzystne, ponieważ zawierają one fruktozę, która może być niebezpieczna dla kobiet z podwyższonym cukrem.

Zastanawiając się nad pytaniem, jakie owoce najlepiej jeść w ciąży, pamiętajmy o przywiązywaniu uwagi do indeksu oraz ładunku glikemicznego zarówno warzyw, jak i owoców. Głównym źródłem cukrów w diecie kobiety w ciąży powinny być węglowodany złożone, czyli takie o indeksie glikemicznym poniżej 55.

Jakie owoce i warzywa jeść w ciąży?

Warzywa są cennym składnikiem i bogactwem nie tylko witamin, ale także składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Do ich niezaprzeczalnych zalet można zaliczyć niską kaloryczność oraz znikomą zawartość tłuszczu. Są one doskonałym rozwiązaniem, dlatego warto, abyśmy wybierały je jako zdrowe przekąski w ciągu dnia. W trakcie ciąży warto wybierać warzywa bogate w kwas foliowy oraz żelazo. Do produktów bogatych w ten pierwiastek zalicza się: brokuły, szpinak, brukselkę, kapustę czy sałatę.

Jak przygotować się psychicznie oraz fizycznie do porodu?

Zarówno fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie do porodu są niezwykle ważne, dlatego warto o nie prawidłowo zadbać. Jednym z najlepszych akcesoriów, w jakie ciężarna może się zaopatrzyć, jest balonik Aniball. To doskonałe urządzenie, dzięki któremu przygotujesz krocze do obwodu główki przy porodzie, a także nauczysz się panować nad swoim ciałem i świadomie rozluźniać mięśnie.