Jak wyglądają upławy w ciąży?

Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania, ale także wzmożonego narastania pewnych dolegliwości. Części z nich mogło wcześniej nie być, a inne mogły się dopiero nasilić. Jednymi z objawów, które czasami wydają się niepokojące, są upławy w ciąży. Jak wyglądają i czy ich wygląd zawsze powinien być alarmujący? Wyjaśniamy, co należy wiedzieć o upławach w tym szczególnym czasie.

Jak wyglądają upławy w ciąży i czy ich obecność jest naturalna?

Ciąża to wyjątkowy czas, w trakcie którego kobieta powinna szczególnie zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Chodzi przecież również o dobro dziecka, dlatego opieka zdrowotna jest bardzo ważna. Nic więc dziwnego, że oczekując przybycia malucha na świat, kobieta coraz uważniej przygląda się wszystkim sygnałom płynącym z własnego ciała. Jednymi z nich są właśnie upławy w ciąży. Jak wyglądają i czym się cechują? To jedno z najważniejszych pytań, które mogą zadawać sobie ciężarne.

Naturalnym odruchem jest chęć zweryfikowania wszystkich pojawiających się objawów, również w przypadku upławów. Czy ich obecność jest naturalna? Jak najbardziej - są one częścią ciąży, dlatego nie stanowią niepokojącego sygnału. Warto o tym pamiętać, aby nie ulegać niepotrzebnemu stresowi. Doskonale wiadomo przecież, że nie jest to wskazany stan w trakcie ciąży. Sytuacje wpływające na większe zdenerwowanie nie służą ani ciężarnej, ani maluszkowi, dlatego w każdym przypadku należy się ich wystrzegać. Wiedza na temat tego, jak wyglądają upławy w trakcie ciąży, z pewnością przyczynia się do osiągnięcia większego spokoju związanego ze swoim stanem zdrowia.

Upławy w ciąży - jak wyglądają?

Wiesz już, że występowanie upławów podczas ciąży jest całkowicie naturalne. Z tego względu nie należy przejmować się ich obecnością. Jednak może jeszcze pojawić się pytanie dotyczące tego, jak wyglądają upławy w czasie ciąży. Ich rozpoznanie jest bardzo ważne - w końcu to sama ciężarna najlepiej obserwuje swoje ciało, mogąc w razie potrzeby powiadomić o wszystkim swojego lekarza prowadzącego. Kolor upław dostarcza bowiem niezwykle ważnych informacji na temat stanu zdrowia kobiety. Jeśli są one właściwej barwy, nie ma żadnych powodów do niepokoju. Natomiast nienaturalny wygląd upław w ciąży może być pierwszym sygnałem alarmującym, po którym należy skontaktować się ze specjalistą.

Jak wyglądają upławy w trakcie ciąży w prawidłowej formie? Mają białą lub bardziej przezroczystą barwę, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Zazwyczaj kolor upław się nie zmienia, jedynie mogą się stać lekko żółtawe. Jest to bezpośrednio związane ze wzrostem stężenia estrogenów, których poziom podnosi się w trakcie kolejnych tygodni.

Zmianie ulega przede wszystkim ilość wydzieliny - zwiększa się w trakcie upływu kolejnych tygodni. Odpowiada za to dynamiczny wzrost stężenia estrogenów oraz progesteronu. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i w żadnym wypadku nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Ponadto w końcówce ciąży warto wykorzystać czas pozostały do rozwiązania na ćwiczenia mięśniowe, szczególnie w obrębie mięśni dna miednicy. Służy do tego specjalny balonik Aniball, dzięki któremu możliwe jest poprawne przygotowanie do porodu zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Jak wyglądają upławy w ciąży - zmiana zabarwienia

Może się zdarzyć, że upławy w trakcie ciąży zmienią swoją barwę. Co do zasady każdy kolor oznacza coś innego, dlatego warto znać ich dokładną charakterystykę. Pamiętaj jednak, że fachową diagnostyką zajmuje się lekarz, a informacje mu podane mogą stanowić podstawę do zlecenia odpowiednich badań.

Upławy, które stają się zielone, mogą być zwiastunem zapalenia pęcherza. Natomiast brązowa wydzielina jest mieszanką upławów oraz krwi. Nie zawsze musi to oznaczać coś złego, natomiast warto powiadomić o tym swojego lekarza. Co oznaczają upławy jak woda w ciąży? Zależy to od tego, czy wydzieliny jest szczególnie dużo. Jeśli tak, może to oznaczać, że upławy są tak naprawdę płynem owodniowym. W takiej sytuacji również należy skontaktować się z lekarzem.