Jak się liczy tygodnie ciąży?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak liczyć tygodnie ciąży - dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać wiele istotnych informacji, zarówno o samej ciąży, jak i o rozwoju dziecka. Prawidłowo policzone tygodnie i miesiące ciąży pozwalają także określić planowany termin porodu. Miesiące ciąży z podziałem na tygodnie umożliwiają również odpowiednią organizację niezbędnych kroków podczas ciąży, a także zaplanowanie badań. Wiedza na temat rozwoju dziecka na każdym kolejnym etapie ciąży pomaga także przewidywać, czego możemy się spodziewać. Warto także zauważyć, że umiejętne określenie tygodni i miesięcy ciąży pozwala czerpać radość z tego wyjątkowego stanu. Sprawdź więc, jak się liczy tygodnie w ciąży!

Jak liczyć tygodnie ciąży? - Poradnik

Wbrew pozorom, liczenie tygodni wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Bardzo trudno jest ustalić dokładną datę owulacji i zapłodnienia, dlatego umownie przyjmuje się, że początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki - jeśli więc jesteś w stanie go określić, właśnie od tego dnia należy rozpocząć liczenie miesięcy ciąży z podziałem na tygodnie. Szacuje się, że prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni lub po prostu 9 miesięcy kalendarzowych, jednak za normę uznaje się również poród odbywający się 2 tygodnie wcześniej lub później - w tym okresie rodzi się aż 95% dzieci. Wiek ciąży liczony za pomocą reguły Naegelego, czyli od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, sprawdza się przede wszystkim u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe, trwające 28 dni. Warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju obliczenia nigdy nie będą w pełni precyzyjne, ponieważ na przebieg ciąży wpływa wiele czynników. Sama ciąża, liczona od momentu zapłodnienia do przyjścia dziecka na świat, trwa w rzeczywistości około 38 tygodni, a więc około 266 dni - okres ten zaokrągla się jednak ze względów praktycznych, chociażby po to, by móc stosować różnego rodzaju kalkulatory. Jeśli jednak poród odbędzie się między 38. a 42. tygodniem ciąży, wszystko nadal pozostaje w normie.

Miesiące ciąży z podziałem na tygodnie ciąży - jak liczyć?

Najważniejszym zadaniem jest ustalenie, kiedy miał miejsce pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Następnie należy odjąć od niego 3 miesiące, dodać rok i 7 dni - chyba że cykle nie są regularne, wtedy należy odjąć lub dodać odpowiednią ilość dni - w ten sposób obliczymy przewidywaną datę porodu oraz to, w którym tygodniu ciąży jesteśmy. Wiek płodu jest natomiast średnio niższy o około 14 dni, ponieważ samo zapłodnienie nastąpiło później niż pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Zasadę tę można stosować również w przypadku ciąży po zabiegu in vitro. Zdając sobie sprawę z tego, w którym tygodniu i miesiącu ciąży jesteśmy, możemy także lepiej zorientować się, co w tym czasie dzieje się z ciałem matki, a także rozwijającym się w jej łonie dzieckiem. Niegdyś liczono ciążę jedynie w miesiącach, dziś dla dokładniejszego liczenia wykorzystuje się także trymestry i tygodnie ciąży.

Tygodnie ciąży a miesiące - co pozwalają określić?

Warto wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jesteśmy, ponieważ dzięki temu w każdej chwili będziemy wiedzieć, czego możemy spodziewać się po swoim ciele. Co więcej, przyszła mama będzie także wiedzieć, co dzieje się w danej chwili z dzieckiem - kiedy zaczyna kopać, kiedy ssać kciuk, zamykać oczy, ziewać, mrugać, a także kiedy dokładnie rozwijają się jego narządy, na przykład bijące serce. Wiedza dotycząca tego, jak się liczy tygodnie ciąży, może także pomóc w określeniu wagi i wzrostu dziecka, co może przyczynić się do lepszego zaplanowania porodu oraz jego następstw. Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13. tygodnia, drugi trymestr od 14. do 27. tygodnia ciąży, a trzeci od 28. do 40. tygodnia. Wiek ciąży można obliczyć także na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) - lekarz określa go, sprawdzając długość ciemieniowo-siedzeniową płodu, jednak jest to możliwe jedynie w pierwszym trymestrze, ponieważ w późniejszych etapach bierze się pod uwagę inne współczynniki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie rozwija się Twoje dziecko lub chcesz odpowiednio przygotować się do porodu z Aniball, sprawdź już teraz, jak liczyć tygodnie ciąży.