Jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza w ciąży jest jedną z popularniejszych dolegliwości, występujących u wielu przyszłych mam. Jego przyczyna zwykle wynika z zakażenia bakteriami, dlatego nie warto ich bagatelizować, gdyż mogą okazać się one niebezpieczne dla maluszka. Dlatego w razie pojawienia jakichkolwiek dolegliwości należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą, który postawi profesjonalną diagnozę oraz wprowadzi odpowiednie leczenie. Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Objawy zapalenia pęcherza w trakcie ciąży mogą być niezwykle uciążliwe, jednak niejednokrotnie zdarza się tak, że nie odczuwa się ich wcale. W wyniku tego każda przyszła mama powinna postawić na regularne wykonywanie podstawowych badań moczu, dzięki którym wykryje występującą dolegliwość. Do najczęstszych objawów towarzyszących zapaleniu pęcherza zalicza się ból podbrzusza, kłopoty z nietrzymaniem moczu, regularne oraz bolesne parcie na mocz, pieczenie, a także kłujący ból w cewce moczowej czy częste oddawanie minimalnej ilości moczu.

Zapalenie pęcherza w ciąży - przyczyny

Ciąża jest okresem, który charakteryzuje się wieloma zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Niejednokrotnie sporo z nich prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii mających wpływ na rozwój choroby. Dlatego w czasie ciąży warto przykładać zwiększoną uwagę do higieny osobistej, a także unikać miejsc publicznych, jak basen, w których kobieta narażona jest na więcej drobnoustrojów. Warto również zrezygnować z bielizny wrzynającej się w ciało, a także tej wykonanej z materiałów syntetycznych, które mogą wpływać na nadmierne pocenie się ciała.

Zapalenie pęcherza w ciąży - jakie leki?

Wiele kobiet zastanawia się, co można brać na zapalenie pęcherza w ciąży. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek preparatów przez ciężarną powinno odbywać się pod okiem lekarza, który zaleci prawidłowo dobrane środki. Konsultacja ze specjalistą należy do obowiązkowych czynności, ponieważ dolegliwość może negatywnie wpłynąć na dziecko. W celu postawienia diagnozy lekarz wykonuje badanie ogólne oraz posiew moczu wraz antybiogramem. W wyniku tego zostanie określony rodzaj bakterii, a także jej wrażliwość na konkretne grupy antybiotyków, dzięki czemu będzie można dobrać skuteczne preparaty do terapii. Specjalista zaproponuje konkretne leki na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza w ciąży - jak leczyć?

Jeśli zapalenie pęcherza wystąpi we wczesnym etapie ciąży, warto natychmiast poinformować o problemie specjalistę. Pozwoli to na jak najszybsze rozpoznanie dolegliwości oraz wdrożenie prawidłowego leczenia, najczęściej polegającego na antybiotykoterapii doustnej. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie preparaty nadają się do stosowania przez kobiety w ciąży. Dlatego tak istotny jest kontakt z lekarzem prowadzącym, który po wykonaniu wszelkich potrzebnych badań będzie mógł podjąć optymalne kroki w celu wyeliminowania problemu.

Jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza w ciąży?

Antybiotyki stosowane w ciąży podczas leczenia zapalenia pęcherza mają za zadanie zminimalizować, a w efekcie całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe. Ponadto chronią przyszłą mamę oraz dziecko przed niebezpiecznymi powikłaniami po chorobie, mogącymi nieść za sobą negatywne konsekwencje. Leczenie zapalenia pęcherza u kobiet w ciąży najczęściej przebiega w ciągu od kilku do kilkunastu dni, a po jego przebyciu warto wykonać badania kontrolne.

Jak przygotować się do porodu?

Przygotowanie się do porodu jest niezwykle ważną czynnością, dzięki której kobieta może nie tylko zadbać o swój komfort fizyczny, ale również psychiczny. Decydując się na zakup znajdującego się w naszym asortymencie balonika Aniball, możesz przygotować swoje ciało na przejście główki dziecka oraz wzmocnić mięśnie dna miednicy. W wyniku tego unikniesz urazu krocza podczas porodu, co niejednokrotnie powoduje dyskomfort psychiczny. Produkt został wykonany z wysokiej jakości materiału, który jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu.