Fakty i mity na temat zachodzenia w ciążę

Na temat zachodzenia w ciążę wciąż krąży bardzo wiele, często szkodliwych mitów. Mogłoby się wydawać, że przy powszechności Internetu jest to wiedza każdemu znana, jednak życie pokazuje, że sprawa wygląda nieco inaczej. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci fakty i mity o ciąży, z którymi z pewnością miałaś okazję już się spotkać. Mamy nadzieję, że tekst okaże się pomocny, szczególnie jeżeli zastanawiasz się na przykład, ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne. Bycie rodzicem należy do bardzo odpowiedzialnych zadań, więc dobrze, byś miała wiedzę dotyczącą tego, jakie są fakty dotyczące zachodzenia w ciążę. Dzięki temu Twoje planowanie rodziny będzie świadome, a tym samym – dojrzałe.

Fakty i mity o ciąży

Czy można pić alkohol i palić papierosy w ciąży?

Niewątpliwie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nadmierne picie alkoholu i palenie papierosów nie ma pozytywnego wpływu na stan zdrowia. Na opakowaniach tych używek znajdują się informacje przestrzegające przed używaniem ich w trakcie ciąży. Nie każda z przyszłych mam zdaje sobie jednak sprawę, że już wcześniej – na etapie planowania ciąży – powinno się je kategorycznie odstawić. Dzięki temu będziesz miała pewność, że od samego początku zapewniasz dziecku właściwe warunki do rozwoju.

Czy mamy wpływ na płeć dziecka?

Kolejnym mitem, który bywa bardzo krzywdzący dla przyszłych matek, jest przeświadczenie, że mamy stuprocentowy wpływ na płeć dziecka. Potwierdzone jest, że odpowiednio dobrana dieta zwiększa szanse na urodzenie chłopca lub dziewczynki, ale należy znać przy tym umiar. Jeżeli chorujesz na nadciśnienie – uważaj, gdyż dieta mająca pomóc Ci urodzić synka jest bogata w sód, a tym samym niebezpieczna dla Ciebie.

Jak długo po owulacji można zajść w ciążę?

Według lekarzy specjalistów komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik w ciągu jednej doby od pojawienia się owulacji. Wszystkie przypadki jednak należy traktować indywidualnie, gdyż każda kobieta jest nieco inna, więc ma także inną gospodarkę hormonalną. To właśnie od hormonów zależy częstotliwość występowania owulacji.

Czy łatwo jest zajść w ciążę?

Pewnie to pytanie zadaje sobie wiele par, które marzą o dziecku. Jak wspomnieliśmy, każdy ludzki organizm jest zupełnie inny. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W związku z tym nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie.

Odpowiedzialne podejście do zachodzenia w ciążę

Tryb życia i stres mają ogromny wpływ na szanse na ciążę. Jeżeli mierzysz się z nadmiarem kilogramów, który bezpośrednio wpływa na Twoją gospodarkę hormonalną – możesz mieć problemy w tym temacie. Pamiętaj o tym, by seks uprawiać dla przyjemności i pogłębiania swojej więzi z partnerem. W innym wypadku współżycie może stać się tylko przykrym obowiązkiem mającym skutkować poczęciem dziecka. Związane z tym poczucie stresu nie będzie pozytywnie wpływało na Twoją płodność.

Ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne? Jeżeli oboje z partnerem jesteście zdrowi – bardzo duże. Jednak jak wspomnieliśmy, na zajście w ciążę wpływa wiele różnych czynników. W związku z tym zachęcamy Cię do poważnego traktowania tematu poczęcia dziecka. W pierwszej kolejności warto, żebyście zadbali o stan swojego organizmu, zanim zaczniecie starać się o powiększenie rodziny.

Czy łatwo zajść w ciążę?

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule udało nam przybliżyć Ci się fakty i mity o ciąży, a także pokazać Ci, jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na cały proces. Zdarza się, że zajście w ciążę uniemożliwia niepłodność. Na szczęście w wielu przypadkach jest to stan, który można leczyć w różny sposób. Zazwyczaj zaczyna się od kuracji hormonalnej, ale zdarza się, że potrzebna jest operacja, która usunie chociażby wrodzoną wadę narządów rodnych.
W najmniej optymistycznym scenariuszu naturalne poczęcie dziecka nie jest możliwe. Wtedy szans na ciążę można dopatrywać się w pomocy nowoczesnej technologii, na przykład in vitro. Jeżeli nie przekonuje Cię to rozwiązanie – wtedy może powinniście wraz z partnerem rozważyć adopcję.

Zajrzyj do artykułu: https://malakawka.pl/do-kiedy-mozna-uprawiac-seks-w-ciazy/