Czy w ciąży można latać samolotem?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy w ciąży można latać samolotem. Takie pytanie pojawia się często z racji wcześniej zaplanowanych wakacji czy odwiedzin u rodziny lub znajomych. Ze względu na szczególny stan, w jakim znajdują się ciężarne, latanie samolotem może się wiązać z pewnymi ograniczeniami, a także formalnościami do spełnienia.

Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta wcale nie musi rezygnować z przyjemności, jaką daje podróżowanie. Ogólnie rzecz biorąc, lot samolotem jest dozwolony do 36 tygodnia ciąży, w przypadku gdy ciąża jest pojedyncza. W przeciwnym razie takie ograniczenie pojawia się już w 32 tygodniu.

Należy jednak zawsze pamiętać, by każdą taką podróż skonsultować najpierw z ginekologiem prowadzącym ciążę. Tylko lekarz jest bowiem w stanie trafnie ocenić, czy przebiega ona prawidłowo i czy lot nie będzie się wiązał z ryzykiem. Co więcej, w  pewnym momencie ciąży linie lotnicze wymagają od przyszłej matki odpowiednich dokumentów poświadczających, że nie ma przeciwwskazań do lotu. Takie przepisy mogą się różnić w zależności od tego, jaką linią planujemy lecieć. Najczęściej konieczność dopełnienia formalności dotyczy kobiet w ciąży pojedynczej po 28-32 tygodniu oraz kobiet w ciąży mnogiej po 26-28 tygodniu. Co więcej, zaświadczenie lekarskie musi być wydane odpowiednio wcześniej. Przepisy w tej kwestii należy sprawdzić w regulaminie przewoźnika.

Wiele ciężarnych zastanawia się także, czy w ciąży można latać samolotem, jeśli jest się już w trzecim trymestrze. Jeśli istnieje konieczność odbycia takiego lotu, lekarz może wyrazić na to zgodę, jednak należy mieć na względzie, że to, czy rzeczywiście będzie to możliwe, zależy również od linii lotniczych.

Czy w ciąży można latać samolotem? Przeciwwskazania

Jeżeli zmagamy się z chorobami przewlekłymi, lekarz raczej nie udzieli nam pozwolenia na lot. Należą do nich między innymi cukrzyca, niewydolność nerek czy różne choroby serca. Latanie samolotem odradza się również kobietom, u których w przeszłości doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych lub poronienia.

Czy można latać samolotem w ciąży? Co warto wiedzieć?

Obecnie lotniska oraz linie lotnicze starają się jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić podróżowanie kobietom ciężarnym. Przede wszystkim takie osoby nie muszą czekać w kolejkach do kontroli i odprawy, ale także przechodzić przez urządzenia do prześwietleń. W przypadku gdy brzuch ciężarnej jest już dość duży, można poprosić o specjalny przedłużacz do pasa, który zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę.

Przed jak i podczas lotu, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które uczynią podróż mniej męczącą i bardziej przyjemną. Przede wszystkim na etapie planowania wakacji należy zwrócić uwagę na długość lotu – te, które trwają dłużej niż 3-4 godziny, mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie ciężarnej. Jeżeli to możliwie, należy wybrać miejsce od strony korytarza, znajdujące się mniej więcej pośrodku samolotu, dzięki czemu w mniejszy sposób odczuwa się ewentualne turbulencje.

Na podróż warto założyć wygodne, luźne ubrania wykonane z oddychających, naturalnych materiałów. Podczas samego lotu, gdy tylko jest to bezpieczne, warto jest spacerować, co znacznie zmniejszy ryzyko powstawania zakrzepów. Należy także pić dużo wody, najlepiej niegazowanej.

Czy można w ciąży latać samolotem i kiedy jest na to najlepszy czas?

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety zmagają się najczęściej ze złym samopoczuciem, takim jak nudności czy senność. O ile nie jest to przeciwwskazanie do podróży pod kątem medycznym, stanowi dość znaczne utrudnienie w funkcjonowaniu, które odbiera przyjemność z podróży, a sam lot czyni zazwyczaj bardzo niekomfortowym.

Z tego względu uważa się, że najlepszym momentem na podróż samolotem w trakcie ciąży jest drugi trymestr. W większości przypadków wyżej wymienione dolegliwości ustępują, a brzuch nie utrudnia jeszcze poruszania się.

Podróżowanie w trakcie ciąży nie jest zabronione, jako że wiąże się z odpoczynkiem, który jest potrzebny przyszłym mamom. Warto jednak taki wyjazd dobrze zaplanować.