Czy w ciąży można jeść sushi?

Sushi najczęściej kojarzy się z surową rybą. Ma to jednak swoje uzasadnienie, gdyż to właśnie ta forma jest znana jako jedna z pierwotnych. Dlatego kwestia, czy w ciąży można jeść sushi, budzi takie kontrowersje. Jak jednak jest naprawdę? Czy w trakcie rozwoju maluszka w macicy należy zrezygnować ze spożywania wielu potraw, w tym także sushi? I tak i nie. Wszystko zależeć będzie od konkretnej formy dania.

Jedzenie sushi w ciąży

Wiele przyszłych mam zastanawia się, dlaczego w ciąży nie można jeść sushi. Jest to spowodowane dość powszechnym przekonaniem, że ma ono negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jednak nie do końca ta kwestia tak właśnie wygląda. Zależy to od nieco innych czynników, których skutki mogą przyczynić się do wywołania niebezpiecznego stanu chorobowego u ciężarnej.

Czy można jeść sushi w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka, jednak zakłada kilka dodatkowych zmiennych. Można jeść sushi w ciąży, jednak nie w standardowej, surowej formie. Ryby dostarczają organizmowi ciężarnej niezwykle dużo cennych właściwości, które są w tym czasie szczególnie ważne. Szczególnie mowa tu o bardzo pozytywnie wpływających kwasach tłuszczowych, mających bezpośredni wpływ na utrzymanie ciąży. Z pewnością należy odmówić sobie także sushi, które znaleźć można w sklepowych lodówkach. Nigdy nie ma się pewności, co do warunków, w jakich została sporządzona potrawa, natomiast ryzyko zatrucia pokarmowego zbyt duże, aby móc zbagatelizować ewentualne powikłania.

Dlaczego kobieta w ciąży nie może jeść sushi w wersji klasycznej?

Surowe mięso nie powinno być spożywane przez kobiety w ciąży - dotyczy to także ryb. Grozi to zatruciem organizmu, którego skutki mogą być niezwykle niebezpieczne dla pań spodziewających się dziecka. Biegunka i wymioty często powodują odwodnienie, co może bardzo negatywnie wpływać na wiele aspektów. Oprócz tego surowe mięso niesie ze sobą ryzyko przeniesienia do organizmu różnego rodzaju pasożytów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pań spodziewających się dziecka. Nie świadczy to jednak, że ciężarna musi w pełni zrezygnować ze spożywania tego niezwykle zdrowego i wartościowego dania. Jak najbardziej może je pozostawić w menu, jednak mięso ryby powinno zostać poddane obróbce termicznej.

Jakie sushi w ciąży?

W ciąży zakazane jest spożywanie surowego sushi, jednak z powodzeniem sięgnąć można po to danie w innej wersji. Współczesna gastronomia oferuje liczne warianty, po które śmiało można sięgać nawet będąc w odmiennym stanie. Przeciwwskazaniem jest tutaj surowa ryba, natomiast mięso poddane obróbce termicznej można degustować bez żadnego ryzyka dla utrzymania ciąży. Istnieje także szereg wegetariańskich oraz wegańskich propozycji, jednak smakosze mięsa również są w stanie znaleźć coś dla siebie. Ciężarnym bez żadnych przeszkód serwować można sushi z pieczoną czy grillowaną rybą. Ciekawym wariantem jest także sushi w tempurze. Będą to warianty bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jakie korzyści wiążą się z konsumpcją sushi?

Sushi jest jednym z najzdrowszych dań. Dostarcza organizmowi szereg niezwykle wartościowych makroskładników. W szczególności kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy czy kwasy Omega-3, których w tej potrawie znajduje się sporo. Oprócz tego sushi dostarcza także spore ilości żelaza, witaminy B12, D, A, oraz mnóstwo jodu czy magnezu. Należy jednak zadbać o to, aby danie zostało sporządzone z produktów wysokiej jakości, w innym przypadku grozi niebezpiecznym dla kobiety w ciąży zatruciem pokarmowym.

Jakiego pochodzenia sushi jeść?

Najlepiej, aby sushi zostało zrobione samodzielnie w domu bądź przez renomowaną restaurację, która stosuje się do restrykcyjnych standardów, jeśli chodzi o jakość produktów wykorzystywanych do tworzenia potraw. Tylko w tej sytuacji można mieć pewność co do tego, że konsumowane przez ciężarną dania będą w pełni odpowiednie. Doskonałą alternatywą jest także zrobienie sushi w domu, jednak nie można do tego wykorzystywać ryb kupionych w markecie. Doskonałe urozmaicenie diety stanowią także warianty wegetariańskie.