Seks w ciąży – trzeci trymestr. Czy jest to bezpieczne?

Ciąża jest trudnym, a jednocześnie ekscytującym okresem oczekiwania, który wymaga wielu zmian w trybie życia, żeby zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Przyszli rodzice nadal mają swoje potrzeby, również na tle erotycznym, dlatego wielu z nich zastanawia się, czy seks w zaawansowanej ciąży jest bezpieczny. Trzy można to robić w trzecim trymestrze?

Na temat ciąży powstała cała masa mitów, które dotyczą także sfery seksualnej przyszłych rodziców. Mianowicie wiele osób uważa, że seks w czasie ciąży może prowadzić do przedwczesnego rozpoczęcia się porodu. W takim razie, czy można uprawiać seks w ciąży i  czy jest on bezpieczny dla dziecka?

Czy można uprawiać seks w czasie ciąży?

Na wstępie warto zaznaczyć, że seks w ciąży, a przynajmniej na jej początku i w drugim trymestrze zasadniczo jest bezpieczny. W każdym jednak przypadku warto skonsultować się z lekarzem odnośnie współżycia, ponieważ mogą pojawić się sytuacje wymagające zachowania ostrożności, takie jak krwawienia, zagrożenie przedwczesnym porodem czy nisko schodzące łożysko.

Ciało kobiety po zapłodnieniu zmienia się, staje się bardziej wrażliwe na dotyk. Wiele ciężarnych potwierdza także, że w drugim trymestrze rośnie ich libido. To nie wszystko – pochwa staje się bardziej ukrwiona, a więc zwiększa się jej czułość.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że orgazm może wywołać skurcze macicy, jednak jeśli nie trwają one dłużej, niż 1–2 godziny, to nie należy się tym przejmować. Czy seks w 3 trymestrze ciąży jest bezpieczny?

Seks w trzecim trymestrze ciąży

Warto zacząć od faktu, że ciało kobiety w trzecim trymestrze przygotowuje się już do porodu, a więc zwiększa masę i oczywiście pojawia się spory brzuch, do tego nierzadko można dodać obrzęk nóg. Z tego powodu seks w 3 trymestrze ciąży może być utrudniony, a powyższe zjawiska mogą zmniejszać libido ciężarnej. Nadal jednak można się spotkać z kobietami, których popęd nie zmniejszył się mimo aktualnego stanu.

Seks w trzecim trymestrze ciąży jest bezpieczny tak samo, jak w każdym innym jej momencie, jeśli u danej kobiety ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona. Partnerzy powinni także stosować się do pewnych zasad, jeżeli chodzi o wybór pozycji.

Seks w 9 miesiącu ciąży

Trzeci trymestr trwa od 28. Tygodnia ciąży, jednak to ostatni, dziewiąty miesiąc jest dla kobiety najbardziej stresujący, dlatego warto się zastanowić, czy pod sam koniec nadal można współżyć. Seks w 38. tygodniu ciąży i później nadal nie powinien powodować  problemów, jednak należy pamiętać, że powinno się zachować szczególną ostrożność przy doborze pozycji, a przy tym nie doprowadzić do infekcji dróg rodnych. Do tego w tym czasie szyjka macicy może się stać wrażliwa i powodować dyskomfort. Co ciekawe, lekarze czasami wręcz zalecają seks z partnerem, jeśli nie doszło do porodu przed 40. tygodniem.

Bezpieczny seks w 3 trymestrze ciąży

Warto wiedzieć, że współżycie w czasie ciąży, również w trzecim trymestrze, powinno przebiegać wedle określonych zasad. Kiedy brzuch jest już większy, warto przede wszystkim zwracać uwagę na wybierane pozycje. Zaleca się przede wszystkim jeźdźca (jednak nie w 8. miesiącu i później), od tyłu oraz pozycję boczną. W ich przypadku kobieta ma wpływ na głębokość penetracji, a przy tym brzuszek nie będzie przeszkadzać. Warto dodać, że nie zaleca się stosowania zabawek erotycznych w ramach zbliżeń w tym czasie. Nie powinno się też uprawiać seksu analnego, ponieważ może dojść do przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, co powoduje ryzyko infekcji. Dla większego bezpieczeństwa poleca się stosowanie prezerwatywy.

Warto wspomnieć, że seks w ciąży może przynieść wiele korzyści. Jest to stresujący okres, tymczasem satysfakcja seksualna pozwala uporać się z tymi emocjami, ponieważ zapewnia relaks, a przy tym zwiększa ilość endorfin i pozytywnie wpływa na więź z partnerem. Z tego również powodu współżycie przyszłych rodziców jest dobre także dla dziecka.