Poród w domu - co jest potrzebne i ile kosztuje?

Poród jest jednym z najistotniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety, o którym trudno zapomnieć. Dla wielu jest to także niezwykle stresujący i emocjonalny okres, ponieważ wiele przyszłych mam zwyczajnie obawia się go. Aby poczuć się bardziej komfortowo, można wybrać narodziny w znanych warunkach. Czasem jednak zdarza się także sytuacja, że ciężarną zaskakuje niespodziewany poród w domu. Co w takiej sytuacji robić i jak się na nią przygotować?

Poród w domu - co potrzebne?

Jeśli zastanawiamy się nad porodem naturalnym w domu, koniecznie musimy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria, które ułatwią przejście przez cały proces. Najważniejszą kwestią jest znalezienie właściwej położnej, która zajmie się nami podczas narodzin malucha. Specjalistka przeprowadzi nas przez cały proces i pomoże na każdym etapie prowadzącym do urodzin naszego potomka. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o porodzie w domu powinniśmy zrobić wszystkie potrzebne badania mogące wykluczyć wszelkie przeciwskazania medyczne. Nie możemy zapominać także o wizytach u lekarza, który zleci nam konkretną diagnostykę i doradzi w podjęciu optymalnej decyzji. Ponadto specjalista zbada oraz oceni ogólny stan naszego organizmu będące ważnym czynnikiem decydującym. Przed porodem naturalnym w domu powinniśmy zaopatrzyć się także w ręczniki, miskę, gaziki, pieluchy tetrowe i jednorazowe, ręczniki papierowe, podkłady medyczne oraz spirytus salicylowy. Wszystkie te akcesoria pomogą nam w jak najlepszych przejściu przez narodziny naszego dziecka oraz ułatwią cały proces porodu.

Na kilka tygodni przed porodem możemy zamówić także specjalne urządzenie, które pozwoli nam na przygotowanie się do tego wydarzenia w sposób psychiczny i fizyczny. Dzięki niemu będziemy mogły przygotować krocze do zmieszczenia obwodu główki naszego maluszka, a także w wyniku regularnych ćwiczeń przez około 15 minut dziennie, unikniemy urazów krocza podczas porodu. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla każdej z nas, ponieważ pomaga nam w łatwiejszym przejściu przez narodziny naszego potomka.

Poród w domu - koszt

Decydując się na poród w domu, niestety musimy liczyć się z jego kosztami, które w naszym kraju nie są refundowane. Lekarze w znacznym stopniu obawiają się narodzin w takich warunkach, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji. Wtedy może nie udać się w odpowiednim czasie dotrzeć do szpitala. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań kwalifikujących nas do porodu naturalnego w domu. Główny koszt związany z porodem w domu stanowi znalezienie i opłacenie położnej będącą odpowiedzialną za nas przed, w trakcie i po porodzie. Proponowane ceny, na które musimy się przygotować, wahają się zwykle w przedziale od 1500 do 3000 złotych. Dlatego jeśli jest to dla nas istotna kwestia, powinniśmy mieć na uwadze jej koszt.

Poród w domu - zalety

Wiemy już, ile kosztuje poród w domu i jak się do niego przygotować, dlatego warto poznać jego dobre strony. Przede wszystkim stanowi wygodną opcję, która pozytywnie wpłynie na nasz komfort psychiczny. W końcu wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. W takich warunkach czujemy się swobodnie i bezpiecznie, co jest znacznym ułatwieniem w tak stresującym dla wielu momencie. Ponadto nasz spokój udziela się maluchowi i ma na niego pozytywny wpływ. W naszym mieszkaniu cały proces może przebiegać powoli, bez zbędnego pośpiechu. Jest to szczególnie ważne dla prawidłowego samopoczucia matki oraz dziecka. Co więcej, poród naturalny w domu jest mniej wstydliwy, ponieważ odbywa się we własnym łóżku, w którym czujemy się komfortowo. Kluczową kwestię stanowi przede wszystkim fakt, że w domu możemy zmieniać pozycje oraz przyjmować takie, które będą najwygodniejsze i pomogą nam w rozluźnieniu się podczas trwania porodu. Natomiast w szpitalu najczęściej jedyną dozwoloną pozycją jest leżenie na plecach, które ułatwia lekarzowi kontrolę przebiegu narodzin dziecka, jednak znacznie wydłuża cały proces i w wielu przypadkach powoduje pęknięcie krocza.