Ostatnie tygodnie ciąży - jak przetrwać?

Ciąża jest dla każdej kobiety jednym z najpiękniejszych okresów w życiu. Oczekiwanie na przyjście Twojego maluszka jest połączeniem ekscytacji z nasilającym się zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem niepokojem. Wynika on z obaw wiążących się ze sprostaniem macierzyństwu i zajęciu się niemowlakiem. W końcu jest to maleńka istotka, która bez nas nie da sobie rady, dlatego musimy ją chronić. Na szczęście większość z pojawiających się obaw jest całkowicie bezpodstawnych. W kolejnej części artykułu poruszymy kwestie związane ze sposobami na przetrwanie ostatnich tygodni ciąży, z pojawiającymi się w tym okresie dolegliwościami, a także wspomnimy temat seksu w końcowym etapie ciąży.

Jak przetrwać ostatnie tygodnie ciąży?

Ostatnie tygodnie ciąży są etapem oczekiwania na mające pojawić się w najbliższym czasie dziecko. Są to ostatnie chwile przed rozwiązaniem i przyjściem na świat nowego członka rodziny. Z jednej strony nie możemy doczekać się powitania go na świecie, a z drugiej mamy w sobie wiele lęku związanego z całym procesem porodu. Trudne noce, ciągła potrzeba korzystania z toalety, czy skurcze łydek wcale nie ułatwiają tego okresu. Istnieje natomiast wiele sposobów, które pomogą Ci przetrwać ten etap i cieszyć się chwilami oczekiwania na Twojego dzidziusia. Żeby pozbyć się i poradzić sobie ze stresem w 9 miesiącu ciąży warto zacząć od mniejszych rzeczy, jak na przykład wcześniejsze spakowanie torby do szpitala, dzięki czemu nie będziesz martwiła się o to na ostatnią chwilę. W dodatku unikniesz niepotrzebnych emocji związanych z zapomnieniem ważnej rzeczy lub dokumentów.  Możesz także kilka tygodni przed rozwiązaniem zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, które przygotuje Cię na łatwiejszy poród. Służy ono do nauki rozluźniania mięśni dna miednicy oraz przyjmowania poprawnej pozycji. Dzięki niemu będziesz rozluźniona i psychicznie przygotujesz się do narodzin dziecka.

Warto również iść wcześniej na zwolnienie lekarskie, aby nie forsować swojego organizmu pracą i związanym z nią stresem. Wpłynie to pozytywnie na Twoje samopoczucie i odciąży Twoje ciało. Dobrym pomysłem jest również picie wspierających produkcję pokarmu specjalnych herbatek laktacyjnych, które wpływają na jakość karmienia maleństwa.

Ostatnie tygodnie ciąży - dolegliwości

Niestety etap przed wielkim finałem jest dla dużej liczby kobiet dosyć uciążliwy, ponieważ podczas jego trwania występuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą one wpłynąć wyczerpująco na organizm kobiety, dlatego bardzo ważne jest wsparcie partnera oraz pozostałych bliskich.

Jedną z najczęściej pojawiających się trudności są emocje, które potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na nastrój i samoocenę ciężarnej. W 9 miesiącu ciąży u kobiety występuje zmęczenie, które wynika z wysokiej wagi uniemożliwiającej wykonywanie wszystkich czynności. Obrzęki nóg i rąk również nie ułatwiają sprawy. Jeśli możemy liczyć na pomoc ze strony rodziny, warto poprosić o umycie pleców, masaż stóp czy pomoc w codziennych spawach. Wpłynie to pozytywnie na nasze emocje, odciąży nasze ciało i umysł. Ponadto w tym okresie pojawia się nasilająca zgaga, która jest wynikiem ucisku żołądka i jelit przez macicę. W ostatnim etapie przed porodem możemy odczuwać wiele emocji i nieprzyjemnych dolegliwości, jednak to już ostatni moment, którego efektem jest pojawienie się w naszym życiu największego cudu, małego człowieka, którego nosiliśmy pod sercem przez 9 miesięcy.

Ostatnie tygodnie ciąży - seks

W ostatnim momencie przed porodem kobiety bardzo często nie mają ochoty na seks. Wynika to z dużych rozmiarów brzucha, który znacznie utrudnia współżycie czy z ogólnego zmęczenia organizmu po całym okresie ciąży. Ponadto w ostatnich tygodniach ciąży czujemy się mniej atrakcyjne. Jest to związane z wagą oraz występowaniem wszelkich pojawiających się dolegliwości. W tym czasie należy zrozumieć partnerkę, wesprzeć ją i pozwolić na przygotowanie się do tak ważnego i jednocześnie stresującego dnia. Uszanowanie jej emocji jest bardzo ważne i kluczowe dla pogłębiania Waszej relacji.

Dowiedz się jak przyspieszyć poród!