Kim jest doula?

W starożytnej Grecji termin doula oznaczał “służącą kobiecie”. W latach 70. XX wieku określenia tego zaczęto używać w stosunku do pań przychodzących do domów świeżo upieczonych matek w celu sprawowania opieki nad noworodkiem oraz przygotowywania posiłków. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto to jest doula według dzisiejszych przekonań, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy.

Doula - kto to?

Zastanawiasz się, kim jest doula? Otóż obecnie określenie to jest stosowane wobec pań, które udzielają kobietom ciężarnym lub będącym w okresie porodu wsparcia społecznego. Dokładniej mówiąc, pomagają one matkom w czasie okołoporodowym, a także nawiązują z nimi kontakt i zapewniają im wsparcie fizyczne, emocjonalne i informacyjne.

Czym zajmuje się doula?

Doula wspiera kobietę już podczas ciąży. Następnie stawia się z nią - czasami również wspólnie z partnerem ciężarnej - do szpitala. Dodaje kobiecie otuchy i zapewnia jej komfort przy pomocy dotyku i słów. Doula zazwyczaj towarzyszy ciężarnej w czasie porodu. W razie konieczności oddycha wspólnie z rodzącą, tworzy możliwie najprzyjemniejszą atmosferę i wykonuje masaż szalem rebozo. Zapewnia także wsparcie bliskim rodzącej. Zazwyczaj zostaje ona w szpitalu z podopieczną aż do okresu poporodowego. W następnym etapie współpracy doula ułatwia kobiecie oswojenie się z nową rolą. Często działa ona jak swoisty bufor bezpieczeństwa dla młodych rodziców. Należy jednak pamiętać, że doula nie świadczy żadnych usług medycznych i nie pomaga rodzicom podejmować ważnych decyzji związanych z noworodkiem. Doula gwarantuje wyłącznie wsparcie emocjonalne, informacyjne i fizyczne.

Doula czy położna?

Gdy już wiesz, kim jest doula, zapewne zastanawiasz się, czy warto zainwestować w jej usługi, skoro uzyskujesz pomoc od położnej. Po części zadania douli i położnej się nakładają. Obie zapewniają wsparcie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Jaka jest zatem różnica pomiędzy usługami świadczonymi przez położną a doulę? Otóż położna zapewnia wsparcie medyczne, a doula wyłącznie społeczne.

Dlaczego warto skorzystać z usług douli?

Wsparcie douli bardzo pozytywnie wpływa na stan kobiety ciężarnej. Według badań obecność osoby spoza personelu medycznego podczas rodzenia obniża ryzyko zakończenia się porodu cesarskim cięciem nawet o 40%. Okazuje się, że porody, w których uczestniczyła doula, przebiegały znacznie lżej i szybciej. Ponadto, dzięki pomocy douli młode mamy rzadziej mają problemy z karmieniem piersią, lepiej współpracują ze swoim partnerem i czują się pewniej w nowej roli. Kobiety korzystające ze wsparcia douli rzadziej popadają w depresję poporodową i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Doula - ile kosztuje jej pomoc?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje pomoc douli. Ceny usług są zróżnicowane. Zależą głównie od miejscowości świadczonych usług, kompetencji douli, a także częstotliwości spotkań i zakresu pomocy. Na cenę duży wpływ na również to, czy doula wykonuje szkolenia z zakresu karmienia piersią, chustowania dziecka i masażu Shantala. W większości polskich miast koszty usług doul mieszczą się w przedziale ok. 500 - 1500 zł.

Jak wybrać doulę?

Wybranie douli to nie lada wyzwanie. Ważne jest, aby znaleźć osobę, której kobieta ciężarna będzie w stanie w pełni zaufać. Między doulą a przyszłą mamą powinna powstać więź. W tej relacji nie ma miejsca na skrępowanie ani wstyd. Ponadto, zanim zdecydujesz się na usługi danej douli, warto uzyskać informację na temat jej kompetencji i doświadczenia. Należy dowiedzieć się, czy posiada ona certyfikat świadczący o jej wiedzy i profesjonalizmie. Warto wybrać doulę, która stale się rozwija i przykłada dużą wagę do podnoszenia swoich kompetencji. Przed zatrudnieniem danej douli należy również upewnić się, czy świadczy ona wszystkie usługi, którymi jesteś zainteresowana. Dowiedz się, czy oferuje wizyty przed porodem, obecność od początku porodu oraz wsparcie poporodowe. Zapytaj również, czy prowadzi warsztaty z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji noworodka oraz masażu Shantala.

Zajrzyj do artykułu: https://malakawka.pl/kiedy-ciaza-jest-donoszona/