Jaki termin porodu? Wyznaczanie terminu porodu

Oszacowanie przewidywanego terminu porodu jest wyjątkowo ważną kwestią dla obojga rodziców, szczególnie w przypadku pierwszej ciąży. Określenie konkretnej daty pomaga w psychicznym przygotowaniu do nowej roli życiowej, a także zaplanowaniu samego porodu. Choć niewiele jest dzieci, faktycznie rodzących się idealnie w wybranym terminie, rodzice zawsze chcą poznać orientacyjną datę wyznaczającą możliwy koniec ciąży. Jak ustalić termin porodu i jak można dowiedzieć się, kiedy nadejdzie czas na spotkanie z dzieckiem?

Termin porodu a tydzień ciąży - kiedy warto zacząć interesować się rozwiązaniem?

Ciąża zazwyczaj trwa 9 miesięcy, a osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z rodzeniem, mogłyby stwierdzić, że to bardzo dużo czasu. Jednak kobiety doświadczone tym wyjątkowym okresem z pewnością doskonale wiedzą, jak szybko mija. Od początkowej euforii na wieść o ciąży do pełnych podekscytowania przygotowań do porodu, wprawdzie jest niewiele czasu. Z tego powodu kobiety pragną jak najszybciej poznać planowany termin porodu, myśląc o tej kwestii od razu po otrzymaniu informacji o zajściu w ciążę. Wiedza na temat możliwego terminu rozwiązania pozytywnie wpływa na stan psychiczny przyszłej mamy, wyraźnie ją uspokajając. Określenie jego dokładnego terminu pozytywnie wpływa też na sam okres przygotowań. Jeśli poznasz konkretną datę, łatwiej Ci będzie przystosować się do porodu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W tym pierwszym przypadku pomocny będzie balonik Aniball, który dzięki swojemu działaniu odpowiednio przygotuje Twoje ciało do przyszłych trudów, jednocześnie minimalizując ryzyko konieczności nacięcia krocza w trakcie jego trwania.

Jak obliczyć datę porodu? Najpopularniejsze rozwiązanie

Wieść o ciąży może przynieść wiele radości. Początkowe zaskoczenie szybko przeradza się w myśli o rozwiązaniu, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jednak żadne skrupulatne przygotowania nie są możliwe bez znajomości konkretnego terminu porodu. Jak obliczyć tę datę wyznaczającą czas pierwszego spotkania z wyczekiwanym nowym członkiem rodziny?

Jednym z najpopularniejszych i najpowszechniejszych metod obliczania daty porodu jest reguła Naegelego. Zawiera wyjątkowo bogatą historię, ponieważ została opracowana przez niemieckiego lekarza Franza Neagele’a w XIX wieku. Mimo imponującego wieku jej skuteczność jest na tyle wysoka, że nadal jest wykorzystywana współcześnie przez lekarzy. Jak wyznaczyć termin porodu za pomocą tej reguły? Sposób Neagalego to nic innego jak swoiste działanie arytmetyczne, opierające się danych dotyczących standardowego czasu biologicznego w czasie ciąży. Okres ten jest nierozerwalnie związany z procesem starzenia się łożyska. Oczywiście są to wyliczenia jedynie orientacyjnie, opierające się na przyjętej normie, a więc nie będą miały zastosowania w każdym przypadku.

Reguła wykorzystywana przez Neagelego zakłada, że prawidłowo rozwijająca się ciąża trwa 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to na tych wyliczeniach większość lekarzy opiera swoje szacunki.

Jak obliczyć termin porodu bez miesiączki?

Aby ułatwić przyszłym mamom psychiczne przygotowanie do rozwiązania, powstało wiele kalkulatorów internetowych, pomagających oszacować możliwy termin porodu. Tego rodzaju rozwiązanie okazuje się szczególnie przydatne, jeśli chcesz wiedzieć kiedy doszło do zapłodnienia na podstawie daty porodu. Skorzystanie z prostego kalendarza pozwala ocenić, kiedy mogło nastąpić poczęcie. To bardzo orientacyjny termin, mimo to chętnie korzysta z niego wiele przyszłych mam.

Jak obliczyć konkretną datę, jeśli jednak nie pamiętasz dokładnego terminu ostatniej miesiączki? Niestety w takim przypadku szacunkowe kalkulatory są bezużyteczne, a na określenie dnia porodu trzeba będzie poczekać do wykonania badania USG. Taka diagnostyka pozwala ustalić przybliżony czas rozwiązania bez konieczności pamiętania daty ostatniej miesiączki.