
Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?
W czasie ciąży układ immunologiczny kobiety często jest osłabiony, co skutkuje uciążliwym przeziębieniem. Wszystkie związane z nim objawy, a więc bóle głowy, kaszel, katar czy gorączka znacznie utrudniają funkcjonowanie na co dzień, natomiast w stanie ciąży są one wręcz nie do zniesienia. Dodatkowym utrudnieniem dla przyszłych mam w takiej sytuacji jest fakt, że nie mogą one zażywać jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, co prowadzi do wydłużenia procesu leczenia, jeśli kobieta w ciąży chce skorzystać z konkretnych środków. Czy to oznacza, że przyszłe matki są skazane na cierpienie, przechorowanie, długotrwałe oczekiwanie na konsultację z lekarzem lub ewentualne podjęcie ryzyka? Niekoniecznie.
Nawet wtedy, gdy współczesna medycyna opracowała skuteczne metody leczenia m.in. przeziębienia, nie zmieniło to faktu, że staroświeckie metody, oparte m.in. na działaniu ziół i naturalnych składników wciąż działają i są niekiedy bardzo skuteczne. Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w tym artykule.
Jakie leki na przeziębienie w ciąży?
Przeziębienie w ciąży jest bardzo trudne do uniknięcia. Jest to też statystycznie najczęstsze schorzenie, przytrafiające się przyszłym mamom. Okresem, w którym tego typu infekcje stanowią powszechne zjawisko, są miesiące jesienno-zimowe. Pierwsze objawy wystąpienia przeziębienia ujawniają się już kilka godzin po kontakcie z wirusem, który go wywołuje, a ich nasilenie następuje zazwyczaj w przeciągu kolejnych trzech dni.
Na całe szczęście, przeziębienie jest jedną z najlepiej znanych nam chorób, dzięki czemu wiemy, że trwa około tygodnia i przeważnie jest stosunkowo łagodne (chociaż bardzo uporczywe).
Wśród objawów przeziębienia znajdują się: osłabienie apetytu, katar, niedrożność nosa, zmęczenie i ogólne osłabienie, podwyższona temperatura czy bóle głowy i gardła. Tę chorobę najczęściej rozpoznaje się nam podstawie objawów, nie wykonuje się w kierunku jej zdiagnozowania żadnych testów.
Co brać na przeziębienie w ciąży?
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku przeziębienia w ciąży zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ lista leków musi być wcześniej skonsultowane ze specjalistą.
Tak naprawdę nie ma lekarstwa na przeziębienie, a cały proces rekonwalescencji polega na maksymalnym łagodzeniu objawów i minimalizacji ich negatywnego wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie.
Do bezpiecznych i często stosowanych leków w przypadku przeziębienia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, można bez wątpienia zaliczyć paracetamol. Ten znany od lat środek przeciwbólowy należy stosować w przypadku wysokiej gorączki lub mocnego bólu głowy.
Aby pozbyć się zatkanego nosa i poczuć ulgę, najczęściej poleca się wodę morską lub inhalacje z soli fizjologicznej, dzięki którym będzie można swobodnie oddychać.
Najlepszym rozwiązaniem na przeziębienie w ciąży są jednak stare, sprawdzone sposoby, z których korzystały jeszcze nasze babcie. Pierwszym z nich jest ciepła herbata z miodem, cytryną i imbirem. Miód i korzeń imbiru zawierają potwierdzone badaniami naukowymi właściwości lecznicze, cytryna natomiast jest powszechnie uznanym źródłem witaminy C.
Potwierdzone przez specjalistów właściwości ma także cebula, a konkretniej przygotowany z niej syrop. Tak samo jest w przypadku syropu z malin lub czarnego bzu.
Jedną z najpopularniejszych i skutecznych metod jest także jedzenie czosnku, np. w plasterkach na kanapkach. Czosnek także ma właściwości lecznicze i doskonale radzi sobie z katarem, a jego ostry zapach skutecznie udrażnia nos.
Polecane jest także ciepłe mleko z masłem i miodem oraz ciepłe mleko z czosnkiem, ponieważ obie te metody zostały wielokrotnie przetestowane i pomagają złagodzić objawy przeziębienia.
Przeziębienie w ciąży - kiedy do lekarza?
Może się jednak zdarzyć, że przyszła mama będzie potrzebowała wizyty u lekarza w czasie przeziębienia. Gdy objawy pozostaną bez zmian lub pojawią się nowe, które nie odpowiadają typowym objawom przeziębienia, wówczas należy udać się do specjalisty.

Jak widzi dziecko po urodzeniu?

Jak podkręcić laktację?

Jak nosić noworodka?

Jak karmić piersią żeby dziecko się nie zakrztusiło?

Jak dziecko oddycha w brzuchu?

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Czy można w ciąży grzać się termoforem?

Bicie serca płodu - kiedy słychać i widać na USG?

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem, a na początku ciąży?

Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?

Odejście wód płodowych a brak skurczy
