Przeziębienie w ciąży - jak leczyć?

W czasie ciąży układ immunologiczny kobiety często jest osłabiony, co skutkuje uciążliwym przeziębieniem. Wszystkie związane z nim objawy, a więc bóle głowy, kaszel, katar czy gorączka znacznie utrudniają funkcjonowanie na co dzień, natomiast w stanie ciąży są one wręcz nie do zniesienia. Dodatkowym utrudnieniem dla przyszłych mam w takiej sytuacji jest fakt, że nie mogą one zażywać jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, co prowadzi do wydłużenia procesu leczenia, jeśli kobieta w ciąży chce skorzystać z konkretnych środków. Czy to oznacza, że przyszłe matki są skazane na cierpienie, przechorowanie, długotrwałe oczekiwanie na konsultację z lekarzem lub ewentualne podjęcie ryzyka? Niekoniecznie.

Nawet wtedy, gdy współczesna medycyna opracowała skuteczne metody leczenia m.in. przeziębienia, nie zmieniło to faktu, że staroświeckie metody, oparte m.in. na działaniu ziół i naturalnych składników wciąż działają i są niekiedy bardzo skuteczne. Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w tym artykule.

Jakie leki na przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży jest bardzo trudne do uniknięcia. Jest to też statystycznie najczęstsze schorzenie, przytrafiające się przyszłym mamom. Okresem, w którym tego typu infekcje stanowią powszechne zjawisko, są miesiące jesienno-zimowe. Pierwsze objawy wystąpienia przeziębienia ujawniają się już kilka godzin po kontakcie z wirusem, który go wywołuje, a ich nasilenie następuje zazwyczaj w przeciągu kolejnych trzech dni.

Na całe szczęście, przeziębienie jest jedną z najlepiej znanych nam chorób, dzięki czemu wiemy, że trwa około tygodnia i przeważnie jest stosunkowo łagodne (chociaż bardzo uporczywe).

Wśród objawów przeziębienia znajdują się: osłabienie apetytu, katar, niedrożność nosa, zmęczenie i ogólne osłabienie, podwyższona temperatura czy bóle głowy i gardła. Tę chorobę najczęściej rozpoznaje się nam podstawie objawów, nie wykonuje się w kierunku jej zdiagnozowania żadnych testów.

Co brać na przeziębienie w ciąży?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku przeziębienia w ciąży zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ lista leków musi być wcześniej skonsultowane ze specjalistą.

Tak naprawdę nie ma lekarstwa na przeziębienie, a cały proces rekonwalescencji polega na maksymalnym łagodzeniu objawów i minimalizacji ich negatywnego wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie.

Do bezpiecznych i często stosowanych leków w przypadku przeziębienia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, można bez wątpienia zaliczyć paracetamol. Ten znany od lat środek przeciwbólowy należy stosować w przypadku wysokiej gorączki lub mocnego bólu głowy.

Aby pozbyć się zatkanego nosa i poczuć ulgę, najczęściej poleca się wodę morską lub inhalacje z soli fizjologicznej, dzięki którym będzie można swobodnie oddychać.

Najlepszym rozwiązaniem na przeziębienie w ciąży są jednak stare, sprawdzone sposoby, z których korzystały jeszcze nasze babcie. Pierwszym z nich jest ciepła herbata z miodem, cytryną i imbirem. Miód i korzeń imbiru zawierają potwierdzone badaniami naukowymi właściwości lecznicze, cytryna natomiast jest powszechnie uznanym źródłem witaminy C.

Potwierdzone przez specjalistów właściwości ma także cebula, a konkretniej przygotowany z niej syrop. Tak samo jest w przypadku syropu z malin lub czarnego bzu.

Jedną z najpopularniejszych i skutecznych metod jest także jedzenie czosnku, np. w plasterkach na kanapkach. Czosnek także ma właściwości lecznicze i doskonale radzi sobie z katarem, a jego ostry zapach skutecznie udrażnia nos.

Polecane jest także ciepłe mleko z masłem i miodem oraz ciepłe mleko z czosnkiem, ponieważ obie te metody zostały wielokrotnie przetestowane i pomagają złagodzić objawy przeziębienia.

Przeziębienie w ciąży - kiedy do lekarza?

Może się jednak zdarzyć, że przyszła mama będzie potrzebowała wizyty u lekarza w czasie przeziębienia. Gdy objawy pozostaną bez zmian lub pojawią się nowe, które nie odpowiadają typowym objawom przeziębienia, wówczas należy udać się do specjalisty.