Jak objawia się depresja poporodowa? W jaki sposób ją leczyć?

Ciąża kojarzy nam się z jednymi z najbardziej poruszających i najcudowniejszych chwil w naszym życiu. Jednak często nie mamy pojęcia o tym, że dla niektórych kobiet jest to także okres, po którym zdiagnozowana zostaje u nich depresja poporodowa. Może wydawać się, że jest to tylko chwilowe pogorszenie nastroju, które po krótkim czasie po prostu minie. Nic bardziej mylnego. Depresja jest poważną chorobą - absolutnie nie powinniśmy jej bagatelizować, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje dla organizmu i całego życia. W takim razie czym jest i ile trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa - co to i ile trwa?

Depresja poporodowa to choroba pojawiająca się u kobiet zaraz po narodzinach dziecka, a jej przyczyny nie są oczywiste. Dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie naszego organizmu, aby w odpowiedniej chwili móc zareagować i skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam przejść przez depresję. Na pewno każda z nas zastanawia się, ile trwa depresja poporodowa? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ choroba może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dlatego jeśli przez minimum 2 tygodnie zauważymy brak poprawy, nie warto czekać, tylko od razu zgłosić się do lekarza.

Depresja poporodowa - objawy

Często objawy depresji poporodowej mogą być mylone ze zmęczeniem czy brakiem dobrego samopoczucia. Jednak jest ona zdecydowanie bardziej poważną przypadłością, która niezwykle często manifestuje się utrzymującym się przez dłuższy czas złym nastrojem, brakiem chęci do wykonywania codziennych obowiązków, a nawet czynności, wyczerpaniem, bezsennością, niską samooceną, hipochondrią czy ciągłym napięciem.

Ponadto podczas zmagania się z depresją poporodową mogą pojawiać się w głowie myśli samobójcze, a gdy pozostajemy same z naszymi dziećmi, pojawia się strach. Podczas choroby czujemy niepokój o maleństwo, a także ciągłe poczucie winy wynikające z obwiniania się o zaistniałą sytuację. Jest to ciężki okres, w którym tracimy panowanie nad swoim życiem i całkowicie poddajemy się wszechogarniającej obojętności. Niestety ma to negatywny wpływ na budowanie pierwszych, niezwykle ważnych relacji z maluszkiem, dlatego konieczny jest kontakt ze specjalistą.

Depresja poporodowa - przyczyny

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która mogłaby wskazywać na przyczyny depresji poporodowej. Nie możemy zapominać, że ciąża i poród jest dla nas niezwykle emocjonalnym okresem, podczas którego zachodzi w organizmie wiele zmian, także tych związanych z układem hormonalnym. Taka dawka emocji i hormonów połączona ze zmęczeniem oraz dużym stresem mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Dlatego kluczowe jest baczne obserwowanie naszego samopoczucia i odpowiednie reagowanie w razie braku poprawy.

Baby blues, a depresja poporodowa

Zdarza się, że baby blues utożsamiamy z depresją poporodową, ponieważ objawy są praktycznie takie same. Jednak kluczową różnicą jest czas jego trwania, który zwykle utrzymuje się do 14 dni, a jego apogeum przypada na okres od trzeciego do piątego dnia po porodzie. Baby blues nie wymaga leczenia, jednak nie powinniśmy go bagatelizować. W tym czasie niezwykle ważne jest wsparcie ze strony najbliższych, które pomoże nam przejść przez trudne momenty.

Depresja poporodowa - leczenie

Przede wszystkim przy utrzymujących się objawach warto skonsultować się z lekarzem oraz psychologiem, którzy pomogą podczas depresji poporodowej. Leki przeciwdepresyjne oraz terapia są jednymi z podstawowych elementów w trakcie trwania leczenia, a ich skuteczność można ocenić po mniej więcej sześciu tygodniach. Terapia może trwać nawet kilka miesięcy, jednak jej odbycie konieczne jest w procesie powrotu do zdrowia.

Depresja poporodowa - jak sobie radzić?

W tym okresie niezwykle istotne jest wsparcie ze strony rodziny oraz partnera wpływające pozytywnie na psychikę i pomocne w uzyskaniu większego komfortu. Ponadto warto znaleźć chwile tylko dla siebie, które pomogą oczyścić umysł oraz znaleźć chwilowe ukojenie. To umożliwi odprężenie całego ciała i umysłu.

Dowiedz się kim jest doula!