Dni płodne - kiedy najlepiej starać się o dziecko?

W życiu wielu par przychodzi moment, kiedy pojawiają się myśli o powiększeniu rodziny. Pojawienie się dziecka jest radosnym wydarzenie, jednak czasem starania o nie mogą przynieść wiele wątpliwości i nieść ze sobą komplikacje. Jak rozpoznać dni płodne i kiedy starać się o dziecko? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

Planowanie rodziny to poważne przedsięwzięcie, które może zaważyć na późniejszym życiu dwójki partnerów. Chęć posiadania dziecka wymaga podjęcia pewnych kroków, dzięki którym planowanie powiększenia się rodziny stanie się łatwiejsze. Wielu parom często wydaje się, że starania o dziecko nie są szczególnie skomplikowane. Rzeczywistość bywa jednak nieco inna – często zdarza się, że pary starające się o dziecko napotykają istotne problemy, jeśli chodzi o zajście w ciąże. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy partnerzy nie przykładają większej wagi do czasu starań, sądząc, że nie ma to większego znaczenia. Jest to najbardziej powszechny błąd – tak samo, jak należy się przygotować do porodu, tak również zajście w ciążę wymaga od przyszłych rodziców odpowiedniego przygotowania. Jak przygotować się do porodu? Po udanych staraniach z powodzeniem możesz wykorzystać balonik Aniball, który służy do skutecznych treningów mięśni dna miednicy. Dzięki nim poród jest dużo łatwiejszy, możesz także zmniejszyć ryzyko konieczności nacinania krocza.

Kiedy dni płodne po okresie?

Planowanie rodziny powinno rozpocząć się przede wszystkim od zrozumienia specyfiki kobiecego cyklu. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie zaprzestać stosowania antykoncepcji, aby można było uznać starania o dziecko za całościowe. Konieczne jest także dokładne określenie dni płodnych, dzięki czemu zdobędziesz wiedzę o tym, kiedy Twoje ciało jest najbardziej gotowe do zajścia w ciążę. Oczywiście, ze względu na specyfikę ludzkiego organizmu i występowanie możliwych nieregularności, które często zaburzają cały cykl, może się zdarzyć, że zapłodnienie nastąpi w innym dniu niż spodziewane dni płodne. Są to jednak przypadki rzadkie – zdecydowanie najczęściej zdarza się, to w wyznaczonych dniach.

Ile dni po okresie są dni płodne? To pytanie powinnaś zadać sobie, jeśli wspólnie z partnerem marzycie o dziecku. Dokładne wyznaczenie dni płodnych pomaga zaplanować stosunek, który ma duże szanse na zakończenie się zapłodnieniem. Przyjmuje się, że w trakcie standardowego cyklu, w jego 14. dniu rozpoczyna się faza owulacyjna. To właśnie wtedy można najbardziej liczyć na zapłodnienie.

Jak rozpoznać dni płodne?

Wiesz już, kiedy spodziewać się nadejścia dni płodnych. To szczególnie dni, w trakcie których organizm kobiety przygotowuje się do możliwego przyjęcia zarodka, czyli po prostu zajścia w ciążę.

Często kobiety planujące ciążę zastanawiają się, jak prawidłowo rozpoznać dni płodne. To zadanie może być utrudnione, jeśli Twój cykl jest nieregularny lub jest podatny na wahania związane np. ze stresem czy zmianą diety. Do określenia dni płodnych w czasie standardowego cyklu może przydać się regularnie prowadzony kalendarzyk miesiączkowy, w którym zaznacza się występowanie menstruacji. Dla swojej wygody możesz z powodzeniem korzystać z internetowego kalendarzyka, który automatycznie wylicza wszystkie dni płodne w cyklu. To pomocna informacja, która znacznie może ułatwić staranie się o dziecko.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej starać się o dziecko, możesz skupić się także na kontrolowaniu naturalnych reakcji swojego ciała. Dni płodne najlepiej wyznaczyć poprzez obserwację śluzu szyjkowego. W ich czasie wypływający śluz jest przejrzysty oraz lepki, a także rozciągliwy. Najprościej śluz owulacyjny rozpoznać właśnie przez jego konsystencję, którą można z łatwością porównać do białka jaja. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się go nie jest jednoznacznym potwierdzeniem wystąpienia owulacji, a jedynie przybliżoną informacją, że owulacja się zbliża i można z powodzeniem planować ciążę.

Dowiedz się więcej!