Czy podczas karmienia piersią można zrobić tatuaż?

Obecnie tatuaże stały się bardzo modą formą permanentnego ozdabiania ciała ulubionymi postaciami z kreskówek, drobnymi roślinami czy ciekawymi motywami. Nic więc dziwnego w tym, że wiele młodych mam zastanawia się nad możliwością wykonania zabiegu podczas okresu karmienia piersią.

W poniższym artykule udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie: “czy podczas karmienia piersią można zrobić tatuaż?” i zawarliśmy garść innych informacji na ten temat. 

Czy można robić tatuaż podczas karmienia piersią?

Tusze wykorzystywane przy zdobieniu ciała tatuażami nie przenikają do mleka matki, jednak nie oznacza to, że karmiąc piersią, powinnyśmy zdecydować się na zabieg. Mimo iż sam barwnik nie trafia do pokarmu, może dojść do reakcji alergicznej, która niejednokrotnie okazuje się trudna do wyleczenia.

Co więcej, przez kilka dni po tatuowaniu organizm może być odrobinę osłabiony, co zwiększa podatność na infekcje. Rana po zrobieniu tatuażu prawdopodobnie nie zagoi się tak szybko, dlatego warto przeczekać okres karmienia, by nie ryzykować swoim zdrowiem.

Ponadto stres wynikający z poddania się zabiegowi może wpłynąć na ilość pokarmu. Natomiast ze względu na wahania hormonalne wielokrotnie barwnik przyjmuje się nieco gorzej, w wyniku czego rezultat może być odmienny od założonego.

Jaki czas po porodzie można zrobić tatuaż?

Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem będzie przeczekanie okresu karmienia, w trakcie którego możemy zastanowić się nad wymarzonym wzorem czy napisem, a także znalezieniem zaufanego studia tatuażu.

Główną przyczyną odłożenia zabiegu w czasie jest możliwość zakażenia się wirusami WZW typu B czy C, do którego może dojść w niehigienicznych warunkach. W przypadku wystąpienia infekcji niejednokrotnie konieczne staje się podanie leków przeciwzapalnych mogących przenikać do mleka.

Decydując się na wykonanie tatuażu po zakończeniu karmienia piersią, warto odczekać około 6 miesięcy, podczas których organizm odrobinę się unormuje.

Tatuaż w czasie karmienia piersią a infekcja

Poddanie się zabiegowi podczas karmienia może wywołać infekcję wynikającą z nakłucia ciała igłą, tym samym powodując na skórze otwartą ranę, przez którą mogą przedostać się bakterie czy wirusy. Wśród nich wymienia się wspomniane już wcześnie wirusowe zapalenie wątroby typu C, HIV bądź tężec. Mimo iż WZW C nie przenika do pokarmu, to przyjmowane w celu poradzenia sobie z infekcją leki - już tak.

Jakie znaczenie ma tatuaż podczas karmienia w kontekście alergii?

Wprowadzenie barwników do ciała może przyczynić się do powstania reakcji alergicznej w organizmie. Taka sytuacja wymaga leczenia farmakologicznego, jednak nie wszystkie preparaty antyalergiczne są zalecane w trakcie laktacji. W związku z tym uczulenie może zakłócać karmienie.

Ponadto, mimo iż same farby nie są szkodliwe dla pokarmu, to zawartość niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Niekorzystne składniki wnikające do krwioobiegu matki mogą negatywnie wpłynąć na pokarm. Dlatego warto poczekać z poddaniem się zabiegowi do czasu zakończenia karmienia.

Na co zwrócić uwagę wybierając studio tatuażu?

Jeśli mimo przedstawionych zagrożeń podejmiemy ryzyko tatuowania przed odstawieniem dziecka od piersi, powinnyśmy mieć na uwadze kilka istotnych detali. Przede wszystkim wybierzmy zaufane i sprawdzone studio, w którym tatuażyści korzystają z wysokiej jakości, w pełni bezpiecznych tuszy, a cały proces przebiega w sterylnym warunkach. Warto, by wymarzona grafika znalazła się w obszarze innym niż klatka piersiowa, by nie zakłócić cyklu karmienia.

Niezwykle istotne jest również słuchanie zaleceń specjalisty, który przekaże nam wszystkie kluczowe informacje dotyczące pielęgnacji wytatuowanego miejsca.

Czy można zrobić tatuaż podczas karmienia piersią? Podsumowanie

Specjaliści odradzą nam wykonanie tatuażu w trakcie karmienia piersią, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia infekcji, jak i osłabienia organizmu. Najlepszym pomysłem będzie przeczekanie tego okresu, by dopiero po jego zakończeniu poddać się zabiegowi, nie obawiając się o związane z nim konsekwencje.