Czy menopauza przekreśla szansę na ciążę?

Mogłoby się wydawać, że w ciążę zachodzą głównie młode kobiety. Jednak co, kiedy na dziecko chce zdecydować się dojrzała przyszła mama? Istnieje dużo powodów, przez które wiele pań nie może bądź nie chce zdecydować się na posiadanie maluszka w młodszym wieku i postanawia urodzić w momencie, kiedy wydawać by się mogło, że jest już za późno.

Czy istnieje granica, po której spłodzenie dziecka nie jest już możliwe? Dalej wiele osób zastanawia się, czy można jeszcze zajść w ciążę w menopauzie. Czy istnieje szansa dla pań w okresie przekwitania? Postanowiliśmy rozjaśnić ten temat.

Ciąża a menopauza

Czym jest właściwie menopauza? Jakie są jej objawy? Wiele kobiet nie jest nawet świadomych, że są w trakcie jej przechodzenia. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest zjawisko menopauzy nazywanej inaczej przekwitaniem lub klimakterium u kobiet.

Wraz z rozpoczęciem się tego nieuniknionego etapu w życiu kobiety zaczynają odczuwać wiele zmian. Coraz częstsze bóle głowy czy mięśni, świąd pochwy, zmęczenie bądź nietrzymanie moczu to jedne z wielu objawów, które mogą towarzyszyć okresowi przekwitania. Najbardziej dokuczliwe z nich to spadek libido, bardzo intensywne i częste wahania nastrojów, zaburzenia depresyjne oraz oczywiście te obejmujące miesiączkę, aż w  końcu jej zanik. Kiedy objawy przychodzą nagle i intensywnie, warto udać się do specjalisty, aby pomógł znaleźć sposób na jak najłagodniejsze przejście tego burzliwego etapu.

Warto rozwiać też błędne myślenie o tym, że menopauzę przechodzi się tylko po 45. roku życia. Prawda jest taka, że istnieje zjawisko przedwczesnego przekwitania, do którego może dojść w wieku nawet 30 lat i mniej. Jednak są to bardzo nieliczne przypadki.

Objawy ciąży znacznie różnią się od tych, które towarzyszą menopauzie. Jednak niektóre z nich powodują, że kobiety mogą się zastanawiać, czy nie zaczyna się w nich tworzyć nowe życie.

Między innymi są to: brak miesiączki, bóle głowy, zmęczenie i wahania nastroju. Dlatego w przypadku wystąpienia ma wątpliwości co do swojego stanu warto zrobić test ciążowy bądź udać się do specjalisty.

Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?

Podczas menopauzy funkcje jajników zanikają i zdolność do zapłodnienia również ustaje. Jednak tak naprawdę dopiero po roku bez krwawienia możemy wykluczyć jakiekolwiek szanse zajścia w ciążę oraz powiedzieć, że weszłyśmy w menopauzę.

Jeżeli u kobiet występuje dopiero zaburzenie miesiączkowania, nazywamy to okresem przedmenopauzalnym. Podczas tego etapu istnieje szansa zajścia w ciążę, jednak jest znacznie niższa, ponieważ jajniki wtedy nie pracują tak, jak wcześniej. Jeżeli chcesz posiadać większe szanse na poczęcie dziecka, można zastosować leczenie hormonalne lub zapłodnienie in vitro. Istnieją również inne możliwości, np. zamrożenie komórki jajowej bądź zarodków, na które decyduje się coraz więcej kobiet. Jednak te zabiegi trzeba wykonać we wcześniejszym etapie życia, aby mogło to później pomóc.

Odpowiadając krótko na pytanie, czy można zajść w ciążę podczas menopauzy - nie można. Natomiast w okresie przedmenopauzalnym istnieją jeszcze szanse.

Ryzyko związane z późniejszą ciążą

Trzeba pamiętać, że jeżeli nie chcemy zajść w ciążę, nie powinno się odstawiać antykoncepcji przy pierwszych miesiącach zaburzenia miesiączkowania. Właśnie takie działania powodują bardzo dużą liczbę niechcianych poczęć.

Niestety kobiety, które zdecydowały się na dziecko w późniejszym okresie życia, muszą liczyć się z narażeniem zarówno siebie, jak i rozwijającego się maluszka na możliwe komplikacje. Ciąże w późniejszym wieku niosą ze sobą ryzyko. Panie są narażone na większe ryzyko związane z poronieniem czy przedwczesnym porodem. Natomiast u dziecka występuje wyższe zagrożenie w kwestii wad chromosomalnych między innymi powodującymi zespół Downa.

Ciąża w późnym wieku nie niesie za sobą samych minusów. Kobiety, które w późniejszym wieku zdecydowały się na macierzyństwo, mają w większości lepszą sytuację zawodową i są lepiej ustabilizowane finansowo. Dlatego nie mają problemów, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednich warunków do dorastania oraz życia.

https://malakawka.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-w-okresie-klimakterium/