Co oznacza ból krocza w ciąży i jak sobie z nim poradzić?

Ciąża jest wyjątkowym stanem, który ma ogromny wpływ na życie i funkcjonowanie kobiety, a także na jej samopoczucie i stan ogólny. W przeciągu dziewięciu miesięcy przyszłej mamie może dokuczać szereg różnych mniej lub bardziej bolesnych i przykrych dolegliwości. Wśród nich, poza wahaniami nastroju, nudnościami, zgagą czy zmęczeniem, może pojawić się także ból krocza. Co oznacza bolące krocze w ciąży i jak mu zaradzić? Odpowiedź na te i wiele innych pytań związanych z tą przypadłością znajdziecie w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Ból krocza w ciąży - skąd się bierze i co może oznaczać?

Przyczyny pojawienia się bólu krocza w ciąży mogą być naprawdę różne. W większości przypadków jest on naturalnym następstwem zbliżającego się porodu, kiedy maluch jest już pokaźnych rozmiarów, a okres oczekiwania na jego przyjście na świat zbliża się ku końcowi. To właśnie w tym czasie dochodzi do rozciągania macicy i rozluźniania się więzadeł, co w większości przypadków skutkuje właśnie dolegliwościami bólowymi. Ból może powodować także obniżenie się główki dziecka, co jest zwiastunem tego, że wkrótce poród się rozpocznie. Jak więc wyraźnie widać, zazwyczaj ból w tym miejscu w czasie ciąży jest niegroźny i pojawia się pod jej koniec.

Przypadki mogą być jednak różne i zdarza się, że tego typu dolegliwości dają o sobie znać znacznie wcześniej, wtedy, kiedy dziecko w łonie matki nie jest nawet porządnie rozwinięte. Takie sytuacje nie są już tak oczywiste jak ból w ostatnim trymestrze i mogą być związane z problemami zdrowotnymi, a także z poronieniem. Pojawienie się dolegliwości bólowych w tym miejscu na wczesnym etapie ciąży należy niezwłocznie zgłosić specjaliście, który przeprowadzi badania i znajdzie przyczynę problemu.

Jakie wyróżniamy typy bólu krocza w czasie ciąży?

Ból krocza w ciąży przy chodzeniu czy także w zupełnie zwyczajnych sytuacjach, takich jak siedzenie czy leżenie, a więc takich, które nie wymagają wysiłku fizycznego, może objawiać się na wiele różnych sposobów. Każdy z nich może oznaczać coś innego, dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na to, gdzie dokładnie boli, ale także w jaki sposób.

W przypadku różnego rodzaju infekcji intymnych najczęściej wymieniane jest kłucie w pochwie. Jeśli natomiast występuje ono pod koniec ciąży, to przeważnie jest zwiastunem zbliżającego się rozwiązania. Kłucie w pochwie w ciąży może też być efektem reakcji organizmu na zmiany - czasem wystarczy, chociażby zmienić proszek czy płyn do prania, aby pojawiła się alergia. Takiego bólu nie można jednak lekceważyć, a tym bardziej, jeżeli towarzyszą mu inne dolegliwości w postaci np. krwawienia czy silnych skurczów.

Wiele par w czasie ciąży nie rezygnuje z seksu i bardzo dobrze. Jeszcze całkiem niedawno popularne było przeświadczenie, że kobieta w ciąży musi zrezygnować z tego typu przyjemności i jest to niebezpieczne. Okazało się to jednak nieprawdą i co więcej - wiele osób potwierdza, że tego typu stosunki płciowe są naprawdę fantastyczne i zupełnie inne niż zazwyczaj. Czasem jednak może zdarzyć się, że po seksie w ciąży w okolicy pochwy zacznie dokuczać kobiecie ból. Najczęściej jego przyczyną jest suchość pochwy będąca następstwem wahań hormonalnych, jednak może też być znakiem, że doszło do infekcji dróg rodnych. W tym drugim przypadku poza bólem najczęściej pojawia się też świąd, a wydzielina z pochwy wygląda inaczej i ma nieprzyjemny zapach.

Jak złagodzić ból krocza w ciąży?

Wiele przyszłych matek zastanawia się, co na ból krocza w ciąży będzie najlepsze? Odpowiedź na to pytanie zależy m.in. od rodzaju bólu, a także jego intensywności. Jeśli jednak wiesz, że ból nie wynika z infekcji, a jest on efektem pracy mięśni miednicy, to istnieje specjalny produkt, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń na ból krocza w ciąży - to oczywiście nasz wyjątkowy balonik Aniball. Jeśli jesteś nim zainteresowana, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego właściwościami i możliwościami.

Kup teraz balonik Aniball!