10 porad, które pomogą Ci zajść w ciążę

Wspólnie z partnerem zamierzacie starać się o dziecko? Zastanawiacie się, jak przyspieszyć ten proces? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektórym parom starania zajmują zaledwie kilka tygodni, natomiast inni muszą uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zauważysz, że mimo waszych wysiłków test pokazuje jedną kreskę, sięgnijcie po pomoc specjalisty. Warto również skorzystać ze sposobów, które pomogły wielu parom. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zajść w ciążę, zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Jak wspomóc zajście w ciążę?

Chcesz zostać mamą? Skorzystaj z poniższych porad, dzięki którym będziesz miała szansę szybciej i łatwiej zajść w ciążę.

Zrezygnuj ze spożywania niektórych produktów

Jeśli chcesz zajść w ciążę, unikaj:

  • surowych jaj oraz surowego i niedogotowanego mięsa, ponieważ mogą zawierać salmonellę i inne szkodliwe mikroorganizmy,
  • niepasteryzowanych produktów nabiałowych, zwłaszcza, że często zawierają listerię, która może przyczynić się do poronienia lub urodzenia martwego płodu,
  • wątróbki i podobnych produktów, zawierających duże ilości witaminy A. Zbyt duża ilość w diecie może być niebezpieczna dla rozwoju dziecka,

Zadbaj o swoją dietę

Zastanawiasz się, co pomaga zajść w ciążę? Aby starania o dziecko były skuteczne, należy zadbać o odpowiednią dietę. W tym celu warto spożywać m.in.:

  • olej słonecznikowy, który jest źródłem witaminy E, nazywanej witaminą płodności. Jej niedobór może przyczynić się do poronienia, obumarcia płodu i zaburzeń przebiegu ciąży,
  • awokado i ryby morskie, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zmniejszających ryzyko wystąpienia endometriozy,
  • zielone warzywa, zawierające kwas foliowy, mikroelementy i wiele witamin,
  • produkty pełnoziarniste.

Starając się o dziecko warto również o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej sięgać po niskosodową wodę mineralną.

Pamiętaj o odpoczynku i relaksie

Wiele osób starających się o dziecko dba o dietę oraz uzupełnienie witamin, lecz bardzo często zapomina, jak ważny jest relaks. Według opinii naukowców stres obniża szansę zajścia w ciążę nawet o połowę. Z tego względu warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Utrzymuj prawidłową wagę

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna podczas starania się o dziecko jest prawidłowa masa ciała. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga ma niekorzystny wpływ na proces owulacji. Nadmiarowe kilogramy mogą rozregulować cykle miesiączkowe i owulacyjne, a także ograniczyć wzrost pęcherzyka jajnikowego. Ponadto nadwaga i otyłość niekorzystnie wpływają na rozwój zarodka i jego implantację.

Problematyczna jest także niedowaga. Często przyczynia się ona do wtórnego braku miesiączki, a także nadmiernego wydzielania tzw. hormonu folikulotropowego, którego zbyt wysoki poziom powoduje skrócenia fazy lutealnej i niewydolność jajników.

Zatem jeśli chcesz zajść w ciążę, zadbaj o prawidłową masę ciała. Zrezygnuj z drastycznych diet, postaw na zdrową żywność i sport!

Suplementuj kwas foliowy

Aby zajść w ciążę, trzeba zadbać o odpowiednią ilość kwasu foliowego w organizmie. To właśnie on reguluje wzrost oraz funkcjonowanie wszystkich komórek, znajdujących się w ciele kobiety. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobieta starająca się o dziecko powinna przyjmować co najmniej 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.

Kontroluj dni płodne

Aby wyliczyć dni płodne, można też skorzystać z internetowego kalendarza lub testu owulacyjnego. Warto również obserwować swoje ciało. W czasie okołoowulacyjnym znacznie zwiększa się ilość śluzu estrogennego. Cechuje się on elastyczną, przejrzystą konsystencją, przypominając białko jaja kurzego.

Czerp przyjemność z seksu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że orgazm nie tylko gwarantuje przyjemność, ale również ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Z tego względu osoby starające się o dziecko powinny szczególnie zadbać o atmosferę w łóżku. Warto sięgnąć po rozwiązanie, które pozwoli obojgu partnerom osiągnąć orgazm w przybliżonym czasie. Dzięki temu większość plemników pozostanie w obrębie narządów płciowych kobiety.

Kontroluj hormony

Pamiętaj, że hormony odpowiadają za prawidłowe działanie jajników oraz wydzielanie substancji, dbających o zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Jeśli starasz się o dziecko, zwróć uwagę na cztery główne hormony: progesteron, prolaktynę, folikulostymulinę i hormon luteinizujący. Jeśli ich poziom będzie prawidłowy, to z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci zajść w ciążę.

Więcej się ruszaj

Pamiętaj, że ruch to zdrowie, dlatego warto polubić aktywność fizyczną. Nie należy jednak przesadzać z treningami, ponieważ można osiągnąć efekt odwrotny od pożądanego. Gdy starasz się o dziecko, postaw na przyjemne, relaksujące ćwiczenia, które nie tylko poprawią kondycję, ale również zadbają o Twoje zdrowie psychiczne. Doskonale sprawdzi się joga, spacery, jazda na rowerze oraz pływanie.

Ogranicz ilość kofeiny w diecie

Starając się o dziecko, należy ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny, ponieważ zmniejsza aktywność mięśni, odpowiadających za prawidłowy transport komórki jajowej do macicy. Według dietetyków, kobiety pragnące zajść w ciążę powinny przyjmować nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie.