Wizyta u ginekologa w czasie ciąży - jak często?

Wiadomość o ciąży, gdy była planowana to duża radość, która jednak może być powiązana z pewną dozą niepokoju oraz niewiedzy. Nie zawsze przecież wiadomo, jak przebiegają działania w ramach opieki lekarskiej, szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża kobiety. Wątpliwości wzbudza nawet to, jak często wizyty u ginekologa w ciąży powinny być przeprowadzane. Opieka lekarska w tym czasie jest wyjątkowo ważna, dlatego przybliżamy wszystko, co przyszła mama powinna wiedzieć na ten temat.

Wizyty u ginekologa w ciąży - jak często i kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta?

Pozytywny test ciążowy stanowi najlepszy zwiastun tego, jak zmieni się życie kobiety, a także jej całej rodziny. Nic więc dziwnego, że jego rezultat nie jest wystarczająco wiarygodny. Rzeczywiście, w takim przypadku zachodzi konieczność potwierdzenia ciąży u lekarza specjalisty. Tym samym rozpoczyna się korzystanie z opieki lekarskiej, która jest niezbędna w całym okresie ciąży. Co ile wizyty u ginekologa powinny się odbywać? Zaplanowanie odpowiedniej częstotliwości wizyt kontrolnych w trakcie ciąży jest konieczne do utrzymania właściwego komfortu w trakcie wszystkich 9 miesięcy.

Cała opieka lekarska rozpoczyna się już momencie odbycia pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Zastanawiasz się, kiedy powinna się ona odbyć? Do lekarza wybierz się już po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego - w takiej sytuacji konieczne jest potwierdzenie ciąży przez doświadczonego ginekologa. Zazwyczaj odbywa się to między szóstym a ósmym tygodniem od daty wystąpienia ostatniej miesiączki. Jest to oczywiście termin orientacyjny, jednak w tym przedziale można z dużą dokładnością potwierdzić zapłodnienie. Samo potwierdzenie ciąży nie stanowi jednak jedynej kwestii, jaka zostanie poruszona na pierwszej wizycie u ginekologa. Oprócz tego, jak często wizyty u ginekologa są konieczne, warto również mieć świadomość, na czym one polegają.

Co ile wizyty u ginekologa - przebieg pierwszej wizyty u specjalisty

Pierwsza wizyta u ginekologa zdecydowanie może budzić najwięcej wątpliwości, ponieważ nie do końca wiadomo, czego się spodziewać. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się, co jaki okres czasu powinnaś udać się do lekarza, rozważ, czego możesz spodziewać się już na pierwszej wizycie. Wiedza na ten temat pozwala pozbyć się niepotrzebnego stresu, który często wynika z braku niezbędnych informacji. Czego zatem możesz spodziewać się na pierwszej kontroli ginekologicznej?

Oprócz wspomnianego wcześniej potwierdzenia ciąży lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, a następnie przystępuje do wykonania podstawowych badań. Są to pomiary masy ciała oraz ciśnienia krwi, a także badanie ginekologiczne. Ponadto przeprowadza się badania cytologiczne, a także ultrasonograficzne. Tak dokładna diagnostyka pozwala na zebranie niezbędnych informacji do założenia karty ciąży. Jeśli więc zastanawiasz się, jak często wizyty w ciąży są konieczne, musisz wiedzieć, że to właśnie ta karta będzie gromadziła wszystkie najważniejsze informacje na temat kolejnych spotkań z lekarzem.

Wizyty u ginekologa w ciąży - jak często?

Przebieg kolejnych kontroli ginekologicznych jest ściśle uzależniony od stopnia rozwoju dziecka. Regularność to najważniejszy aspekt, jeśli chodzi o wizyty w ciąży. Co ile należy zjawiać się w gabinecie ginekologicznym? Najczęściej kontrole odbywają się co dwa tygodnie, chyba że ciąża nie przebiega w standardowy sposób. Każdy przypadek jest oczywiście inny, dlatego zawsze należy się w pełni stosować do zaleceń lekarskich przekazywanych na wizytach w ciąży. Co ile odbywają się one w końcówce? Zazwyczaj ich częstotliwość zwiększa się do jednej wizyty w tygodniu.

Przed porodem warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do rozwiązania. W tym celu świetnie sprawdza się specjalny balonik Aniball, dzięki któremu skutecznie wzmacniają się mięśnie dna miednicy. Dodatkowo treningi z tym akcesorium poprawiają wydolność oddechową, co jeszcze lepiej przygotowuje umysł i ciało do porodu.